Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Servische oud-president Milutinovic (81) overleden

Servische oud-president Milutinovic (81) overleden

BELGRADO (ANP) - Milan Milutinovic, president van Servië rond de eeuwwisseling, is overleden op 81-jarige leeftijd, meldt de Servische omroep RTS. Hij werd in 1999 aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de oorlog in Kosovo, maar tien jaar later door het Joegoslavië-Tribunaal vrijgesproken.

Milutinovic trad in 1997 aan als president van Servië, dat toen nog deel uitmaakte van een uit elkaar vallend Joegoslavië. Kroatië, Slovenië en Bosnië en Herzegovina hadden zich al afgescheiden na bloedige oorlogen en de onrust was nog niet voorbij. De Servische nationalist Slobodan Milosevic was op dat moment de president van de Federale Republiek Joegoslavië, waarin de Serviërs domineerden. Milutinovic had dus veel minder macht dan zijn partijgenoot Milosevic.

De spanningen in Joegoslavië leidde in 1998-1999 tot een oorlog in Kosovo, waar de meerderheid etnisch Albanees was en onafhankelijk wilde worden. De Joegoslavische troepen en Servische politie hielden toen huis onder de bevolking, omdat veel Kosovaarse strijders een guerrilla-oorlog voerden en zich dus schuilhielden onder de burgers. De oorlog eindigde na ingrijpen van de NAVO, dat Servische doelen bombardeerde.

Nadat zijn presidentstermijn erop zat, gaf Milutinovic zichzelf in 2003 aan bij het Joegoslavië-Tribunaal. Hij was aangeklaagd omdat hij verantwoordelijk zou zijn voor bloedbaden en deportaties in Kosovo. De aanklagers vonden dat hij als president van Servië zeggenschap had over de troepen, de politie en het parlement. Het internationale hof ging uiteindelijk mee in de verdediging van Milutinovic dat zijn macht in feite juist heel beperkt was omdat Milosevic het laatste woord had. Milutinovic was geen sleutelfiguur.

Meer uit Buitenland

Oudste gorilla ter wereld viert 69e verjaardag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.

1 uur geleden
Trump verwijdert AI-afbeelding van hem als Jezus na kritiek

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.

1 uur geleden
Iran waarschuwt voor escalatie energiecrisis door blokkade VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.

1 uur geleden
Pakistan: pogingen voor akkoord tussen VS en Iran gaan door

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.

2 uur geleden
Noorwegen heropent 15 jaar na aanslag Breivik regeringsgebouwen

OSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.

2 uur geleden
Trump dreigt met aanvallen op schepen Iran die blokkade negeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Magyar doet handreiking naar Oekraïne en Europa

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.

3 uur geleden