Servische oud-president Milutinovic (81) overleden
BELGRADO (ANP) - Milan Milutinovic, president van Servië rond de eeuwwisseling, is overleden op 81-jarige leeftijd, meldt de Servische omroep RTS. Hij werd in 1999 aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de oorlog in Kosovo, maar tien jaar later door het Joegoslavië-Tribunaal vrijgesproken.
Milutinovic trad in 1997 aan als president van Servië, dat toen nog deel uitmaakte van een uit elkaar vallend Joegoslavië. Kroatië, Slovenië en Bosnië en Herzegovina hadden zich al afgescheiden na bloedige oorlogen en de onrust was nog niet voorbij. De Servische nationalist Slobodan Milosevic was op dat moment de president van de Federale Republiek Joegoslavië, waarin de Serviërs domineerden. Milutinovic had dus veel minder macht dan zijn partijgenoot Milosevic.
De spanningen in Joegoslavië leidde in 1998-1999 tot een oorlog in Kosovo, waar de meerderheid etnisch Albanees was en onafhankelijk wilde worden. De Joegoslavische troepen en Servische politie hielden toen huis onder de bevolking, omdat veel Kosovaarse strijders een guerrilla-oorlog voerden en zich dus schuilhielden onder de burgers. De oorlog eindigde na ingrijpen van de NAVO, dat Servische doelen bombardeerde.
Nadat zijn presidentstermijn erop zat, gaf Milutinovic zichzelf in 2003 aan bij het Joegoslavië-Tribunaal. Hij was aangeklaagd omdat hij verantwoordelijk zou zijn voor bloedbaden en deportaties in Kosovo. De aanklagers vonden dat hij als president van Servië zeggenschap had over de troepen, de politie en het parlement. Het internationale hof ging uiteindelijk mee in de verdediging van Milutinovic dat zijn macht in feite juist heel beperkt was omdat Milosevic het laatste woord had. Milutinovic was geen sleutelfiguur.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.
3 uur geledenLANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.
4 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova heeft de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen gewonnen, zo blijkt uit drie exitpolls. Zij kan rekenen op 50,7 tot 52,5 procent van de stemmen. Jotova's opponent Andrej Gjoerov, een bankier en voormalig interim-premier, krijgt 43,4 tot 44 procent van de stemmen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Chris Murphy (53) is opgenomen in het ziekenhuis vanwege een beroerte. Naar verwachting zal hij volledig herstellen, vertellen zijn medewerkers aan de politieke nieuwssite Politico.
5 uur geledenADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.
7 uur geleden