Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Servische oud-president Milutinovic (81) overleden

Servische oud-president Milutinovic (81) overleden

BELGRADO (ANP) - Milan Milutinovic, president van Servië rond de eeuwwisseling, is overleden op 81-jarige leeftijd, meldt de Servische omroep RTS. Hij werd in 1999 aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de oorlog in Kosovo, maar tien jaar later door het Joegoslavië-Tribunaal vrijgesproken.

Milutinovic trad in 1997 aan als president van Servië, dat toen nog deel uitmaakte van een uit elkaar vallend Joegoslavië. Kroatië, Slovenië en Bosnië en Herzegovina hadden zich al afgescheiden na bloedige oorlogen en de onrust was nog niet voorbij. De Servische nationalist Slobodan Milosevic was op dat moment de president van de Federale Republiek Joegoslavië, waarin de Serviërs domineerden. Milutinovic had dus veel minder macht dan zijn partijgenoot Milosevic.

De spanningen in Joegoslavië leidde in 1998-1999 tot een oorlog in Kosovo, waar de meerderheid etnisch Albanees was en onafhankelijk wilde worden. De Joegoslavische troepen en Servische politie hielden toen huis onder de bevolking, omdat veel Kosovaarse strijders een guerrilla-oorlog voerden en zich dus schuilhielden onder de burgers. De oorlog eindigde na ingrijpen van de NAVO, dat Servische doelen bombardeerde.

Nadat zijn presidentstermijn erop zat, gaf Milutinovic zichzelf in 2003 aan bij het Joegoslavië-Tribunaal. Hij was aangeklaagd omdat hij verantwoordelijk zou zijn voor bloedbaden en deportaties in Kosovo. De aanklagers vonden dat hij als president van Servië zeggenschap had over de troepen, de politie en het parlement. Het internationale hof ging uiteindelijk mee in de verdediging van Milutinovic dat zijn macht in feite juist heel beperkt was omdat Milosevic het laatste woord had. Milutinovic was geen sleutelfiguur.

Meer uit Buitenland

Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

16 minuten geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

23 minuten geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.

1 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

1 uur geleden
Iran: Trump verantwoordelijk voor slachtoffers in Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.

3 uur geleden
Haardonaties stromen binnen voor slachtoffers Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP) - Na de brand in Crans-Montana zamelen kapsalons in Frankrijk en andere Europese landen haar in voor pruiken voor de gewonden, schrijft de Franse zender BFMTV. Op nieuwjaarsnacht brak er brand uit in een café waar veel jongeren waren. Hierbij vielen 40 doden en raakten 116 mensen gewond.

4 uur geleden
Politie-inval bij Oegandese oppositieleider, meldt partij

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is afgesneden van communicatie na een politie-inval in zijn huis, meldt zijn partij NUP. Eerder gingen er geruchten dat hij was ontvoerd door het leger. De partij plaatste vrijdagavond laat op X dat Wine met geweld was meegenomen in een helikopter, maar dat werd even later weer verwijderd.

5 uur geleden