Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Serviërs massaal de straat op uit protest tegen geweld

Serviërs massaal de straat op uit protest tegen geweld

BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden Serviërs zijn maandag in de hoofdstad Belgrado de straat op gegaan voor een demonstratie tegen geweld. Het Balkanland is in shock na twee massamoorden. Ook in andere steden werd gedemonstreerd.

Een 13-jarige scholier schoot woensdag acht leerlingen en een beveiliger dood in zijn school in Belgrado. Twee dagen later doodde een 21-jarige man acht mensen. Bij beide schietpartijen raakten ook mensen gewond.

De betogers, onder wie ook politici, eisen beperking van of zelfs een verbod op gewelddadige beelden in de media. Ze willen een veiliger samenleving. Het aftreden van de onderwijsminister zou moeten worden gevolgd door dat van de minister van Binnenlandse Zaken en de baas van de staatsveiligheidsdienst. Demonstranten willen ook een spoedzitting van het parlement en een debat over de veiligheidssituatie.

Wapencultuur

In reactie op de schietpartijen heeft president Aleksandar Vucic aangekondigd zijn land verregaand van wapens te willen ontdoen en scholen zwaarder te beveiligen. Bezitters van illegale wapens mogen die de komende maand straffeloos inleveren. Maandag, op de eerste dag, werden er meer dan 1500 overgedragen.

De wapencultuur in Servië is net als in de rest van de Westelijke Balkan diepgeworteld, zeker sinds de oorlogen van de jaren 90 in voormalig Joegoslavië. Bijna vier op de tien inwoners bezitten een wapen, stelt de onderzoeksgroep Small Arms Survey.

Meer uit Buitenland

Israël telde vorige week meer aanvallen uit Libanon dan uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.

20 minuten geleden
Poetin en Trump bellen over Iran en Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.

1 uur geleden
Trump: Iran-oorlog zo goed als voorbij

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.

1 uur geleden
Libanon: bijna 500 doden door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.

2 uur geleden
Europarlement kiest voor strengere terugkeerregeling asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.

2 uur geleden
Israël noemt nieuwe Iraanse ayatollah een tiran en doelwit

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt de nieuwe Iraanse ayatollah Mojtaba Khamenei als een tiran, die de "wreedheid van het regime" van zijn vader zal voortzetten. Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties Danny Danon zei dat Khamenei dezelfde radicale ideeën heeft als zijn voorganger en dat hij daarom een "doelwit" is.

2 uur geleden
Trump 'niet blij' met nieuwe Iraanse ayatollah

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is "niet blij" met de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran, zei hij tegen The New York Post. Trump zei eerder dat hij de zoon van de vorige ayatollah niet zou accepteren, maar wilde tegen de krant nog niet zeggen wat hij van plan is met de nieuwe leider.

5 uur geleden