Serviërs leveren meer dan 100.000 wapens in na schietpartijen
BELGRADO (ANP/DPA) - Servische wapenbezitters hebben in totaal 108.833 wapens en explosieven ingeleverd nadat het land in mei werd getroffen door twee dodelijke schietpartijen. Om illegaal wapenbezit terug te dringen, kregen Serviërs in de nasleep van die gebeurtenissen de kans om anoniem en zonder veroordeling hun wapens in te leveren.
Dat leverde een enorme vangst op, maakte de politie bekend. Er werden 82.398 pistolen ingeleverd, 26.485 explosieven en meer dan 4 miljoen kogels. De termijn om straffeloos wapens in te leveren is eerder deze week afgelopen.
Op 3 mei schoot een 13-jarige student negen klasgenoten en een veiligheidsagent van zijn school dood. Een dag later doodde een man nabij de hoofdstad Belgrado acht mensen.
De twee incidenten hadden niets met elkaar te maken, maar ze leidden wel tot grote woede bij de bevolking. Tienduizenden mensen gingen de straat op om te protesteren tegen de verheerlijking van geweld in de Servische maatschappij en tegen het hoge wapenbezit. Met veertig geweren per honderd inwoners is Servië een van de landen met het hoogste aantal vuurwapens in omloop.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
59 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde claimt aanvallen uitgevoerd te hebben op Israëlische en Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten, Irak en Koeweit. Meerdere doelen werden volgens de Garde getroffen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Minstens 52 miljoen kinderen kunnen niet naar school door de oorlog in het Midden-Oosten, blijkt uit onderzoek van Save the Children. Volgens de hulporganisatie zijn veel scholen in de regio beschadigd, gesloten of omgevormd tot opvanglocaties.
2 uur geleden