Servië verwijdert grensblokkades bij Kosovo
PRISTINA (ANP/DPA) - Servische soldaten zijn begonnen met het verwijderen van de wegblokkades bij de grens met Kosovo. De Servische omroep RTS meldt dat het verkeer bij de stad Merdare weer normaal rijdt. Kosovo wilde eigenlijk alle eigen burgers, onder wie veel Serviërs, vanaf maandag verplichten een Kosovaars nummerbord te gebruiken. Die beslissing stuitte op dusdanig veel Servisch verzet dat de Kosovaarse premier Albin Kurti op Amerikaans verzoek besloot die verplichting een maand uit te stellen.
Kurti stelde als voorwaarde dat de wegversperringen bij de grens zouden worden opgeheven, waar de lokale Servische bevolking de weg blokkeerde met vrachtwagens en zware machines. Kurti hoopt op deze manier de oplopende spanningen in de grensregio te kunnen sussen.
Volgens RTS zijn de wegen maandagochtend bijna overal weer vrijgegeven. Wel zouden Servische burgers maandag al gevraagd worden een extra document in te vullen als ze naar Kosovo willen. Het is niet duidelijk of deze maatregel weer wordt opgeheven als de blokkades zijn verwijderd. Kosovaren die andersom naar Servië willen reizen hebben al zo'n document nodig.
Na een korte, in 1999 door NAVO-bombardementen beëindigde oorlog, scheidde het grotendeels door etnische Albanezen bewoonde Kosovo zich in 2008 officieel af van Servië. Dat land erkent die onafhankelijkheid niet, vanwege de belangrijke rol van Kosovo in de Servische geschiedenis en de aanwezigheid van een Servische bevolkingsgroep in het noorden. Tal van landen, inclusief China, Rusland en Spanje, erkennen de onafhankelijk van Kosovo evenmin.
Meer uit Buitenland
CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
11 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
11 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
12 uur geleden