Servië trekt vergunning voor lithiummijn in vanwege protesten
BELGRADO (ANP/RTR) - Servië heeft de vergunning voor een grote lithiummijn in het land ingetrokken. Dat deed de regering van premier Ana Brnabic vanwege grote weerstand van milieubewegingen tegen de plannen voor de mijn. De stap komt nu het land zich voorbereid op parlementsverkiezingen in april. De populistische regeringscoalitie verloor door de steun aan het mijnbouwproject de laatste tijd veel terrein in de peilingen.
Eerder had Brnabic al gezegd dat ze voorzag dat beslissingen over het project in Jadar pas na die verkiezingen definitief zouden worden genomen. Nu liet de premier weten dat "dit het einde is voor project Jadar".
Het Brits-Australische mijnbouwconcern Rio Tinto zou de mijn gaan uitbaten en zou daarmee een van de tien grootste lithiumproducenten ter wereld worden. Dat metaal wordt onder meer gebruikt voor accu's voor elektrische auto's en is de afgelopen jaren snel in prijs gestegen.
Compromis
Eerder deze week gaf Rio Tinto al aan niet te verwachten voor 2027 lithium te kunnen winnen in Servië, wat een jaar later is dan waar het bedrijf eerder op rekende. Rio Tinto wees toen op vertraging bij het verlenen van vergunningen. Brnabic verwijt het bedrijf nu niet afdoende informatie te hebben verstrekt aan de gemeenschap over het project, maar Rio Tinto zegt zich volledig aan de wet te hebben gehouden. Het bedrijf laat de "juridische onderbouwing" van het regeringsbesluit onderzoeken.
Aandeelhouders van Rio Tinto verwachten dat er na de verkiezingen alsnog een compromis komt, zo geven ze aan. Daarbij zal het bedrijf mogelijk een groter deel van de winst uit de mijn moeten afstaan of direct een groter bedrag voor de vergunning moeten betalen, verwachten ze.
Djokovic
De milieubeweging had eerder steun gekregen van prominente Serviërs, waaronder tennisser Novak Djokovic. Na de beslissing van de Servische regering trokken twitteraars daarom een vergelijking met hoe de tennisheld onlangs Australië werd uitgezet en grapten dat Servië Rio Tinto het land uit heeft gezet.
Op de beurs in Sydney daalde het aantal Rio Tinto vrijdag ruim 4 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
7 uur geleden