Servië trekt vergunning voor lithiummijn in vanwege protesten
BELGRADO (ANP/RTR) - Servië heeft de vergunning voor een grote lithiummijn in het land ingetrokken. Dat deed de regering van premier Ana Brnabic vanwege grote weerstand van milieubewegingen tegen de plannen voor de mijn. De stap komt nu het land zich voorbereid op parlementsverkiezingen in april. De populistische regeringscoalitie verloor door de steun aan het mijnbouwproject de laatste tijd veel terrein in de peilingen.
Eerder had Brnabic al gezegd dat ze voorzag dat beslissingen over het project in Jadar pas na die verkiezingen definitief zouden worden genomen. Nu liet de premier weten dat "dit het einde is voor project Jadar".
Het Brits-Australische mijnbouwconcern Rio Tinto zou de mijn gaan uitbaten en zou daarmee een van de tien grootste lithiumproducenten ter wereld worden. Dat metaal wordt onder meer gebruikt voor accu's voor elektrische auto's en is de afgelopen jaren snel in prijs gestegen.
Compromis
Eerder deze week gaf Rio Tinto al aan niet te verwachten voor 2027 lithium te kunnen winnen in Servië, wat een jaar later is dan waar het bedrijf eerder op rekende. Rio Tinto wees toen op vertraging bij het verlenen van vergunningen. Brnabic verwijt het bedrijf nu niet afdoende informatie te hebben verstrekt aan de gemeenschap over het project, maar Rio Tinto zegt zich volledig aan de wet te hebben gehouden. Het bedrijf laat de "juridische onderbouwing" van het regeringsbesluit onderzoeken.
Aandeelhouders van Rio Tinto verwachten dat er na de verkiezingen alsnog een compromis komt, zo geven ze aan. Daarbij zal het bedrijf mogelijk een groter deel van de winst uit de mijn moeten afstaan of direct een groter bedrag voor de vergunning moeten betalen, verwachten ze.
Djokovic
De milieubeweging had eerder steun gekregen van prominente Serviërs, waaronder tennisser Novak Djokovic. Na de beslissing van de Servische regering trokken twitteraars daarom een vergelijking met hoe de tennisheld onlangs Australië werd uitgezet en grapten dat Servië Rio Tinto het land uit heeft gezet.
Op de beurs in Sydney daalde het aantal Rio Tinto vrijdag ruim 4 procent.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk stopt met twee grootschalige onderzoeken naar de behandeling van de ziekte van Alzheimer. In de studies werd onderzocht of semaglutide, het actieve ingrediënt van Novo Nordisks diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy, de progressie van de ziekte van Alzheimer helpt vertragen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown door muziekconcern Universal Music Group (UMG) is onzekerder geworden, omdat de Europese Commissie de deal niet zomaar wil goedkeuren. Toezichthouders in Brussel hebben bezwaren vanwege de concurrentie in de markt. UMG, het platenbedrijf achter sterren als Taylor Swift en Harry Styles, moet met voorstellen komen om die zorgen weg te nemen, anders kan de deal begin volgend jaar worden geblokkeerd.
2 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - Staalbedrijf FNsteel uit Alblasserdam wordt overgenomen door het Duitse Saarstahl. FNsteel is producent van staal om bijvoorbeeld moeren, bouten en kogellagers van te maken en is een belangrijke leverancier aan de auto-industrie en de bouwsector. De partijen maakten geen overnamesom bekend. De overname moet nog voor het einde van dit jaar worden afgerond, afhankelijk van goedkeuring van toezichthouders.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandag hebben met de EU-handelsministers in Brussel, is een soort politieke "graadmeter voor de verhoudingen tussen de EU en de VS". Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) voorafgaand aan de vergadering met de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick en handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Vrachtwagenfabrikanten die jaren geleden samenspanden in het zogenoemde truckkartel zijn mogelijk nog miljarden euro's kwijt aan schadeclaims van klanten. In München begint maandag een reeks hoorzittingen die geldt als een cruciale fase in de afwikkeling van honderden procedures tegen fabrikanten als MAN, Volvo, Daimler, Iveco en ook DAF.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde maandag licht op na de koersverliezen in de afgelopen week. Beleggers trokken zich op aan het herstel op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door uitlatingen van Fed-bestuurder John Williams. De president van de Federal Reserve in New York zei vrijdag dat een derde renteverlaging dit jaar nog altijd mogelijk is. Volgens hem vormt de zwakke Amerikaanse arbeidsmarkt namelijk een grotere economische bedreiging dan een hogere inflatie.
6 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Wingtech, de Chinese moeder van chipmaker Nexperia, wil van de Nederlandse tak van het bedrijf een voorstel voor het herstel van controle over het onderdeel. Volgens Wingtech heeft het in Nijmegen gevestigde Nexperia Nederland nog niets "concreets" van zich laten horen, ondanks pogingen om in "de grootste oprechtheid" te communiceren met het onderdeel.
7 uur geleden