Servië trekt vergunning voor lithiummijn in vanwege protesten
BELGRADO (ANP/RTR) - Servië heeft de vergunning voor een grote lithiummijn in het land ingetrokken. Dat deed de regering van premier Ana Brnabic vanwege grote weerstand van milieubewegingen tegen de plannen voor de mijn. De stap komt nu het land zich voorbereid op parlementsverkiezingen in april. De populistische regeringscoalitie verloor door de steun aan het mijnbouwproject de laatste tijd veel terrein in de peilingen.
Eerder had Brnabic al gezegd dat ze voorzag dat beslissingen over het project in Jadar pas na die verkiezingen definitief zouden worden genomen. Nu liet de premier weten dat "dit het einde is voor project Jadar".
Het Brits-Australische mijnbouwconcern Rio Tinto zou de mijn gaan uitbaten en zou daarmee een van de tien grootste lithiumproducenten ter wereld worden. Dat metaal wordt onder meer gebruikt voor accu's voor elektrische auto's en is de afgelopen jaren snel in prijs gestegen.
Compromis
Eerder deze week gaf Rio Tinto al aan niet te verwachten voor 2027 lithium te kunnen winnen in Servië, wat een jaar later is dan waar het bedrijf eerder op rekende. Rio Tinto wees toen op vertraging bij het verlenen van vergunningen. Brnabic verwijt het bedrijf nu niet afdoende informatie te hebben verstrekt aan de gemeenschap over het project, maar Rio Tinto zegt zich volledig aan de wet te hebben gehouden. Het bedrijf laat de "juridische onderbouwing" van het regeringsbesluit onderzoeken.
Aandeelhouders van Rio Tinto verwachten dat er na de verkiezingen alsnog een compromis komt, zo geven ze aan. Daarbij zal het bedrijf mogelijk een groter deel van de winst uit de mijn moeten afstaan of direct een groter bedrag voor de vergunning moeten betalen, verwachten ze.
Djokovic
De milieubeweging had eerder steun gekregen van prominente Serviërs, waaronder tennisser Novak Djokovic. Na de beslissing van de Servische regering trokken twitteraars daarom een vergelijking met hoe de tennisheld onlangs Australië werd uitgezet en grapten dat Servië Rio Tinto het land uit heeft gezet.
Op de beurs in Sydney daalde het aantal Rio Tinto vrijdag ruim 4 procent.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
7 uur geleden