Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Servië en Kosovo achter plan om banden te normaliseren

Servië en Kosovo achter plan om banden te normaliseren

OHRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Servië en Kosovo hebben ingestemd met een door de Europese Unie opgesteld plan dat de banden tussen de twee landen moet normaliseren. EU-buitenlandchef Josep Borrell liet dat zaterdagavond na twaalf uur onderhandelen weten. Wel zijn er nog onenigheden tussen de partijen, waarschuwde hij daarbij.

Kosovo verklaarde zich in 2008 onafhankelijk van Servië, maar dat land erkent de soevereiniteit van zijn voormalige provincie niet. Dat zorgt nog geregeld voor spanningen. Eind 2022 liepen gemoederen tussen etnische Serviërs en Albanezen in het noorden van Kosovo nog op na de arrestatie van een voormalige politieagent van Servische afkomst.

Borrell had eerst individuele gesprekken met de Kosovaarse premier Albin Kurti en de president van Servië, Aleksandar Vucic. Daarna gingen de drie partijen in discussie. "Ondanks de meningsverschillen was het een fatsoenlijk gesprek", liet Borrell daarover weten. Kosovo zou daarbij een vorm van autonomie voor etnische Serviërs in Kosovo hebben toegezegd.

In het plan zoals de EU dat heeft opgesteld, hoeft Servië de onafhankelijkheid van Kosovo niet te erkennen, maar zou het land wel de huidige grenzen moeten accepteren. Ook schrijft het plan voor dat Servië niet langer de wens van Kosovo om zich aan te sluiten bij de Verenigde Naties dwarsboomt.

Meer uit Buitenland

Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

2 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

2 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

3 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

3 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

4 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

5 uur geleden
VS: tot 10 miljoen dollar voor gouden tip Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.

6 uur geleden