Servië en Kosovo achter plan om banden te normaliseren
OHRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Servië en Kosovo hebben ingestemd met een door de Europese Unie opgesteld plan dat de banden tussen de twee landen moet normaliseren. EU-buitenlandchef Josep Borrell liet dat zaterdagavond na twaalf uur onderhandelen weten. Wel zijn er nog onenigheden tussen de partijen, waarschuwde hij daarbij.
Kosovo verklaarde zich in 2008 onafhankelijk van Servië, maar dat land erkent de soevereiniteit van zijn voormalige provincie niet. Dat zorgt nog geregeld voor spanningen. Eind 2022 liepen gemoederen tussen etnische Serviërs en Albanezen in het noorden van Kosovo nog op na de arrestatie van een voormalige politieagent van Servische afkomst.
Borrell had eerst individuele gesprekken met de Kosovaarse premier Albin Kurti en de president van Servië, Aleksandar Vucic. Daarna gingen de drie partijen in discussie. "Ondanks de meningsverschillen was het een fatsoenlijk gesprek", liet Borrell daarover weten. Kosovo zou daarbij een vorm van autonomie voor etnische Serviërs in Kosovo hebben toegezegd.
In het plan zoals de EU dat heeft opgesteld, hoeft Servië de onafhankelijkheid van Kosovo niet te erkennen, maar zou het land wel de huidige grenzen moeten accepteren. Ook schrijft het plan voor dat Servië niet langer de wens van Kosovo om zich aan te sluiten bij de Verenigde Naties dwarsboomt.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt bereid te zijn tot een bijeenkomst met zijn Russische en Chinese ambtgenoten Vladimir Poetin en Xi Jinping. Volgens Trump zou de focus bij zo'n top kunnen liggen op het verminderen van het aantal kernwapens.
57 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn meer dan 2500 mensen opgepakt voor hun deelname aan de rellen van afgelopen weekend, meldde minister van Justitie Gérald Darmanin in het journaal. Volgens hem zijn 67 mensen vastgezet en zijn er "tientallen" strafzaken geopend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische economische missie naar Saudi-Arabië is uitgesteld. Deze stond gepland voor eind november, maar Belgische media schrijven maandag dat het bezoek is uitgesteld vanwege de veiligheidssituatie in het land.
3 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De hoogste aanklager van Florida heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de voormalige Cubaanse president Raúl Castro. Hij wordt op staatsniveau beschuldigd van moord, voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie in 1996.
3 uur geledenVALENCIA (ANP/DPA) - Het aantal doden door de zware overstromingen in het oosten van Spanje is opgelopen tot vier. Zondag verdronk al een persoon in Catalonië, maandag werden nog drie doden gemeld in de regio Valencia.
3 uur geledenLILLE (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben een avondklok ingesteld in de noordelijke stad Lille en enkele steden die daar in de buurt liggen, melden Franse media als BFMTV en Le Parisien. De Franse premier Sébastien Lecornu riep eerder al op om deze maatregel op meerdere plekken door te voeren na de hevige rellen van afgelopen weekend.
4 uur geleden