Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Servië en Kosovo achter plan om banden te normaliseren

Servië en Kosovo achter plan om banden te normaliseren

OHRID (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Servië en Kosovo hebben ingestemd met een door de Europese Unie opgesteld plan dat de banden tussen de twee landen moet normaliseren. EU-buitenlandchef Josep Borrell liet dat zaterdagavond na twaalf uur onderhandelen weten. Wel zijn er nog onenigheden tussen de partijen, waarschuwde hij daarbij.

Kosovo verklaarde zich in 2008 onafhankelijk van Servië, maar dat land erkent de soevereiniteit van zijn voormalige provincie niet. Dat zorgt nog geregeld voor spanningen. Eind 2022 liepen gemoederen tussen etnische Serviërs en Albanezen in het noorden van Kosovo nog op na de arrestatie van een voormalige politieagent van Servische afkomst.

Borrell had eerst individuele gesprekken met de Kosovaarse premier Albin Kurti en de president van Servië, Aleksandar Vucic. Daarna gingen de drie partijen in discussie. "Ondanks de meningsverschillen was het een fatsoenlijk gesprek", liet Borrell daarover weten. Kosovo zou daarbij een vorm van autonomie voor etnische Serviërs in Kosovo hebben toegezegd.

In het plan zoals de EU dat heeft opgesteld, hoeft Servië de onafhankelijkheid van Kosovo niet te erkennen, maar zou het land wel de huidige grenzen moeten accepteren. Ook schrijft het plan voor dat Servië niet langer de wens van Kosovo om zich aan te sluiten bij de Verenigde Naties dwarsboomt.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met bombarderen Oman als het dwarszit rond Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen Oman "helemaal kapot bombarderen" als het land in de weg staat bij het conflict met Iran in de Straat van Hormuz. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump tegen tv-zender Fox News. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang in de belangrijke zeestraat.

26 minuten geleden
Iran noemt aflopen memorandum van overeenstemming irrelevant

TEHERAN (ANP) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het zogenoemde memorandum van overeenstemming met de Verenigde Staten "irrelevant" is sinds de Amerikanen het schonden. De deadline van zestig dagen voor verdere gesprekken die maandag afloopt, is daarmee ook niet van belang, zegt de woordvoerder volgens Al Jazeera.

36 minuten geleden
Franse premier Lecornu uitgejoeld om aanpak natuurbranden

LE PORGE (ANP/AFP) - Inwoners van de Franse gemeente Le Porge hebben premier Sébastien Lecornu uitgejoeld om zijn aanpak van de natuurbranden in het gebied. Bij zijn aankomst in de getroffen regio hadden zich rond de tweehonderd mensen verzameld voor het gemeentehuis. Ze joelden, floten en riepen leuzen.

1 uur geleden
Aanhangers Russische oppositiepartij opgepakt bij rechtbank

MOSKOU (ANP/DPA) - Zeker 35 aanhangers van de Russische oppositiepartij Jabloko zijn maandag opgepakt, meldt partijleider Nikolaj Rybakov. Ze zijn aangehouden bij het hooggerechtshof, waar op dat moment het hoger beroep werd behandeld over de uitsluiting van de partij bij de komende parlementsverkiezingen in september.

2 uur geleden
Duitse en Noorse helikopters ondersteunen bij natuurbrand België

LUIK (ANP/BELGA) - Duitse en Noorse helikopters helpen vanaf maandag bij het blussen van de grote brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat meldt de minister van Binnenlandse Zaken, Bernard Quintin. Het is de grootste natuurbrand ooit voor België.

2 uur geleden
Kantoor Koerdische premier in Irak aangevallen met Iraanse drones

ERBIL (ANP) - Het kantoor van de premier van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak is aangevallen met Iraanse drones. Dat meldt premier Masrour Barzani op X. Volgens de lokale autoriteiten waren de drones geladen met explosieven, maar raakte niemand gewond.

3 uur geleden
Amerikaanse wandelaar op Etna overleden na blikseminslag

CATANIA (ANP) - In Sicilië is een Amerikaanse wandelaar om het leven gekomen die op de vulkaan de Etna door de bliksem werd getroffen. Volgens de krant La Sicilia liep hij tijdens een zware storm in een verboden gebied toen hij werd geraakt.

3 uur geleden