SER: verlofstelsel moet via nieuwe wet overzichtelijker worden
DEN HAAG (ANP) - Het verlofstelsel moet simpeler. Daarvoor pleit de Sociaal-Economische Raad (SER), die de regering en het parlement adviseert over sociaaleconomische vraagstukken. De afgelopen jaren werd het stelsel alsmaar uitgebreid en dit heeft het onoverzichtelijk gemaakt, vindt de SER.
Zo kregen partners na de geboorte van een kind meer verlof en werd betaald ouderschapsverlof ingevoerd. Nu zijn de regelingen complex en liggen de kosten te veel bij de werknemers en werkgevers, aldus de SER. Er zou volgens het adviesorgaan een nieuwe wet moeten komen waarin de zorg voor kinderen, zorg voor naasten en persoonlijk verlof samen worden ondergebracht. Bovendien zou de overheid volgens de SER meer moeten bijdragen, te beginnen bij het geboorteverlof.
Een eenvoudig verlofstelsel zorgt voor minder geregel en administratieve last voor de werkgever, stelt de SER. Ook levert het minder belemmeringen op voor de werknemer die het verlof wil opnemen. "Het kan verder prestaties en motivatie van werknemers bevorderen en het ziekteverzuim verminderen", aldus de raad.
Vakbond FNV vindt ook dat het verlofstelsel moet worden verbeterd en gemoderniseerd en roept de politiek op om het advies van de SER over te nemen. Zo wil de raad ook het rouwverlof onderbrengen bij persoonlijk verlof. Op dit moment is rouwverlof niet in de wet vastgelegd. Er zijn alleen afspraken over gemaakt in sommige cao's. FNV-bestuurder Bas van Weegberg zegt dat het overlijden van een naaste een grote impact heeft op mensen en hun werk. "Het is de hoogste tijd dat er meer ruimte komt voor rouw en het verwerken van verlies door de invoering van rouwverlof", aldus Van Weegberg. "Wat de FNV betreft, wordt dit zo snel mogelijk ingevoerd."
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Vakbonden hebben met onbegrip gereageerd op het besluit van H&M om het klantenservicecentrum in Maastricht te sluiten. Het Zweedse kledingconcern sluit de locatie op 1 juni van dit jaar, waardoor 250 banen op de tocht staan.
24 minuten geledenWHITLEY (ANP) - Autofabrikant Jaguar Land Rover is in het afgelopen kwartaal diep in de rode cijfers beland. Het bedrijf legde dit najaar veel fabrieken stil na een cyberaanval, waardoor het ook veel minder auto's kon verkopen. Daarnaast had de Britse automaker last van een kwakkelende markt voor luxeauto's in China en hogere importheffingen in de Verenigde Staten.
25 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiƫle markten. Het belangrijkste rentetarief blijft daarmee na de eerste rentevergadering van dit jaar op 2 procent. Het is de vijfde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt. Ook de Britse centrale bank hield donderdag de rente ongewijzigd op 3,75 procent, na vier verlagingen op rij.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, is donderdag tot onder de 70.000 dollar gezakt. Dat is het laagste niveau in ongeveer vijftien maanden. De cryptomunt is inmiddels meer dan 44 procent gedaald ten opzichte van de piek in oktober vorig jaar.
1 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Klimaatactivisten van Greenpeace hebben donderdag geprotesteerd tegen de sponsoring van de Olympische Spelen door het grote Italiaanse olie- en gasbedrijf Eni. De demonstranten beschuldigen Eni ervan met zijn uitstoot bij te dragen aan klimaatverandering, wat leidt tot het smelten van sneeuw en ijs.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil meer aanpassingen in de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Het voorstel van de Europese Commissie van vorig jaar juli kon meteen al geen genade vinden. Maar ook een eerste tegenvoorstel van de toekomstige onderhandelaars namens het Europees Parlement is te mager, werd duidelijk in het eerste inhoudelijke debat over de meerjarenbegroting (MFK).
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Brussel moet strengere regels invoeren om de groeiende veiligheidsrisico's van slimme elektrische auto's te beheersen, stelt de denktank Center for Eastern Studies (OSW) in Warschau. Volgens de organisatie vormt vooral het groeiende aantal Chinese auto's een probleem.
2 uur geleden