SER: klimaatdoelen in geding door trage grondstoffentransitie
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer doen om een circulaire economie te realiseren, zonder afval, waarin grondstoffen worden hergebruikt. Anders dreigen de klimaatdoelen niet te worden gehaald. Dat adviseert de Sociaal-Economische Raad (SER) na een verkenning. Volgens de adviesraad heeft het kabinet nu te veel aandacht voor de energietransitie, terwijl de omslag naar een circulaire economie net zo ingrijpend is.
Uiterlijk in 2050 moet die circulaire economie realiteit zijn, en daarmee de transitie naar duurzame grondstoffen. Volgens de SER hangt de transitie naar duurzame energie nauw samen met die grondstoffentransitie. Daarom moeten beide transities samen worden aangepakt, iets wat volgens de SER nu onvoldoende gebeurt. Het is volgens de raad "terecht" dat het kabinet de energietransitie versnelt, maar dat moet dan wel in samenhang.
Daarvoor moet het kabinet onder andere kijken naar internationale ketens. Zo is de energietransitie gericht op CO2-reductie in Nederland. Internationaal opererende Nederlandse bedrijven zouden echter nog onvoldoende prikkels ervaren om bijvoorbeeld hun grondstoffenverbruik ook in het buitenland terug te dringen.
Efficiënter
Volgens Ed Nijpels, voorzitter van de SER-commissie Duurzame ontwikkeling die de verkenning uitvoerde, komen klimaatdoelen anders in de knel. "We zullen radicaal efficiënter moeten omgaan met grondstoffen, materialen en producten, om klimaatverandering, verlies van biodiversiteit en milieuproblemen echt tegen te gaan."
Verder betoogt de SER dat transities alleen haalbaar en houdbaar zijn wanneer er aandacht is voor onder meer inkomens en vermogens van huishoudens en arbeidsomstandigheden. De lusten en lasten van zowel de energie- als de grondstoffentransitie moeten volgens de SER eerlijk worden verdeeld.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hoge energie- en brandstofprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten zetten Nederlandse consumenten aan tot bezuinigen. Dat constateert ING, dat hierover eind maart en in april online vragen voorlegde aan klanten van de bank. Zes op de tien van de tienduizenden respondenten gaven aan hun uitgaven te willen temperen.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De tweedeling tussen kopers en huurders op de woningmarkt groeit, constateert ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens deskundigen van de bank is wonen de laatste jaren over de gehele linie beter betaalbaar geworden. Echter, vooral zittende huiseigenaren profiteren. Voor koopstarters en jonge huurders gaat dit minder op. In sommige regio's, vooral in de grote steden, gaan zij er juist op achteruit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
7 uur geleden