SER: extra aandacht voor kwetsbaren op de arbeidsmarkt
DEN HAAG (ANP) - Kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt moeten extra aandacht krijgen, omdat zij door de coronacrisis meer kans lopen op langdurige werkloosheid en financiële problemen. Daarvoor waarschuwt de Denktank Coronacrisis van de Sociaal Economische Raad (SER). Dan gaat het bijvoorbeeld om jongeren die net de arbeidsmarkt op komen, werkenden met een migratieachtergrond en mensen met een arbeidsbeperking.
De denktank doet de oproep omdat de vooruitgang die voor deze groepen voor de coronacrisis was geboekt "tot stilstand lijkt te komen" door de pandemie. "De coronacrisis raakt ons allemaal. Maar voor de één zijn de gevolgen groter en langduriger dan voor de ander. Laten we vooral die mensen niet vergeten die extra ondersteuning nodig hebben om aan het werk te komen en te blijven, zodat ook zij vertrouwen kunnen houden", zegt SER-voorzitter Mariëtte Hamer.
De denktank doet een aantal aanbevelingen, waaronder een specifieke aanpak, zoals jobcoaching op afstand, extra taallessen en het verbeteren van digitale vaardigheden voor bijvoorbeeld statushouders en laaggeletterden. Daarnaast wil de SER aandacht voor een inclusieve arbeidsmarkt, omdat een "diverser bedrijf aantoonbaar succesvoller is op de lange termijn".
Coronadashboard voor kwetsbare groepen
Er moet ook een coronadashboard komen voor kwetsbare groepen, waarop achterstanden en behoeften worden bijgehouden, zoals het effect van de steunpakketten. Daarmee kan het beleid ook beter worden afgestemd op de behoeften. De denktank noemt het "van groot belang om nauwkeurig vast te stellen wie daadwerkelijk kwetsbaar is als gevolg van deze crisis", omdat bestaande informatie niet altijd duidelijk is.
Niet alleen werkenden, ook werkgevers moeten gehoord worden wat zij nodig hebben om kwetsbare groepen te helpen. De kosten daarvoor, zoals een eenmalig bedrag of voorzieningen voor werken op afstand, hoeft de werkgever niet meteen zelf te maken. Volgens de SER betalen investeringen om mensen aan het werk te houden zichzelf terug.
De denktank wil dat er voldoende geld is voor re-integratie op de arbeidsmarkt, en waarschuwt voor genoeg capaciteit bij instanties die de maatregelen moeten uitvoeren. "De uitvoering is vaak een belangrijke succesfactor bij beleid", aldus de denktank.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in 2025 met 1,8 procent gegroeid. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming. Daarmee pakte de economische groei bij nader inzien iets lager uit dan eerder gemeld.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal contactloze pinbetalingen zonder betaalpas, dus met smartphone of smartwatch, lag in 2025 voor het eerst hoger dan het aantal contactloze pinbetalingen met een kaart. Dat maakte Betaalvereniging Nederland bekend op basis van landelijke pincijfers.
26 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Nieuwbouwappartementen zijn in trek bij huizenkopers van 55 jaar en ouder. Als zij verhuisplannen hebben, willen ze vaker een nieuwbouwhuis dan andere leeftijdsgroepen en zijn ze vaker bereid verder weg te gaan dan jongere kopers. "Senioren zijn dus niet zo honkvast als gedacht wordt", concluderen onderzoekers van het Kadaster.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in 2025 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld vorig jaar verder toe.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
11 uur geleden