Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Separatisten Jemen willen referendum over onafhankelijkheid

Separatisten Jemen willen referendum over onafhankelijkheid

ADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.

De separatisten, die zich de Zuidelijke Overgangsraad (STC) noemen, willen dat Zuid-Jemen weer een eigen staat wordt. Het zuiden was decennialang onafhankelijk voordat het in 1990 opging in het huidige Jemen. De door de Emiraten gesteunde STC nam daar in december onverwachts grondgebied in ten koste van de door Saudi-Arabië geleide coalitie tegen de Houthi-rebellen.

Het idee voor een referendum werd vrijdag op televisie aangekondigd door Aidarus al-Zubaidi, de leider van de separatisten. Hij zei ook dat er een overgangsfase van twee jaar komt. De STC roept de internationale gemeenschap op de dialoog tussen de betrokken partijen in het zuiden en noorden te bevorderen.

Aanvallen uitvoeren

Al-Zubaidi waarschuwde dat zijn groep "onmiddellijk" de onafhankelijkheid zou uitroepen als dialoog uitblijft of als Zuid-Jemen opnieuw zou worden aangevallen. De coalitie onder leiding van Saudi-Arabië voerde eerder deze week een aanval uit op vermeende Emiraatse wapens voor de STC. De STC zegt vrijdag te zijn aangevallen met zeven doden en meer dan twintig gewonden tot gevolg.

De Emiraten en Saudi-Arabië hebben botsende belangen, maar steunen beide de internationaal erkende regering in Jemen. De STC maakt officieel onderdeel uit van de regering, die bedoeld is om in de burgeroorlog één front te vormen tegen de door Iran gesteunde Houthi's.

Meer uit Buitenland

Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

56 minuten geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

1 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

2 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

3 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

3 uur geleden
Lichamen gevonden bij doorzoeking uitgebrande veerboot Filipijnen

MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.

3 uur geleden
Opmars Houthi's in Jemen, bereiken zeestraat Bab al-Mandeb

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.

5 uur geleden