Senatoren zetten in op kort proces tegen Trump
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat gaat vanaf volgende week als een soort rechtbank bepalen of ex-president Trump schuldig is aan het aanzetten tot een opstand. Senatoren van zowel Democratische als Republikeinse huize willen het impeachmentproces over Trumps rol bij de bestorming van het parlement kort houden.
Leiders van beide partijen zijn nog in gesprek over de details van de rechtszaak. Trump is de eerste die er twee keer mee wordt geconfronteerd.
"Het proces is niet iets dat maanden of weken in beslag moet nemen, maar dagen", zei de Democratische senator Tom Carper woensdag na een gesprek met president Joe Biden. Het installeren van de regering, de uitvoering van nieuw beleid en de aanpak van de coronacrisis hebben wat hen betreft prioriteit.
Geen noodzaak
Sommige Republikeinen hebben ook geen behoefte aan langdurige zittingen. Senator en Trump-bondgenoot Lindsey Graham ziet geen noodzaak om getuigen op te roepen of uitgebreid materiaal te gaan verzamelen. Wat hem betreft wordt vooral gekeken naar de toespraak waarin Trump zijn aanhangers volgens de Democraten heeft uitgelokt en opgehitst. Het zou niet in het belang van de Republikeinen zijn om uitgebreid in te gaan op Trumps eindeloze en ongefundeerde beweringen over verkiezingsfraude, klinkt het in Washington.
Trumps advocaten stapten afgelopen weekend op, maar zijn inmiddels vervangen. De Democraten hopen met het proces onder meer te bereiken dat Trump zich niet verkiesbaar kan stellen voor de volgende presidentsverkiezingen.
Gering
De kans dat Trump schuldig wordt bevonden wordt gering geacht. Daarvoor zouden minstens 17 van de 50 Republikeinse senatoren ermee moeten instemmen, en dat is gezien eerder stemgedrag onwaarschijnlijk. Biden zei eerder geen veroordeling van zijn voorganger te verwachten.
De aftrap van het impeachmentproces staat voor volgende week dinsdag op de agenda.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP) - Ten westen van Athene zijn twee blushelikopters op elkaar gebotst en vervolgens gecrasht, melden Griekse media op gezag van de brandweer.
4 minuten geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De productie van stroom uit waterkracht in Servië wordt flink gehinderd door de zeer lage waterstand van de Donau als gevolg van de extreme hitte. Volgens de Servische energieminister draaien de twee grootste waterkrachtcentrales van het land op veel lagere capaciteit.
25 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn zondag tot dusver elf mensen omgekomen, meldt Al Jazeera. Ook een dag eerder voerde Israël ondanks een bestand weer op grotere schaal aanvallen uit op het gebied.
57 minuten geledenCEUTA (ANP) - Het aantal mensen dat omkwam in een poging vanuit Marokko de Spaanse exclave Ceuta te bereiken, is opgelopen tot 72. Dat meldt onder meer de Spaanse publieke omroep op gezag van de autoriteiten.
3 uur geledenSURABAYA (ANP/RTR/AFP) - Bij een brand op een veerboot in de buurt van het Indonesische eiland Madura zijn zondagochtend vijf mensen omgekomen, melden de autoriteiten. Minstens 41 mensen worden nog vermist.
4 uur geledenBERN (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland heeft het leger ingezet om water te brengen naar uitgedroogde boerderijen in de Alpen. Volgens het ministerie van Defensie ging vrijdag een Super Puma-helikopter van de Zwitserse luchtmacht met 14.000 liter water naar twee boerderijen met koeien in de bergen nabij de plaats Diemtigen.
4 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De schade door natuurbranden in Griekenland neemt toe, melden lokale experts aan persbureau AFP. Zo'n 12.000 hectare aan bos en landbouwgrond zou inmiddels zijn getroffen door het vuur.
5 uur geleden