Senatoren zetten in op kort proces tegen Trump
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat gaat vanaf volgende week als een soort rechtbank bepalen of ex-president Trump schuldig is aan het aanzetten tot een opstand. Senatoren van zowel Democratische als Republikeinse huize willen het impeachmentproces over Trumps rol bij de bestorming van het parlement kort houden.
Leiders van beide partijen zijn nog in gesprek over de details van de rechtszaak. Trump is de eerste die er twee keer mee wordt geconfronteerd.
"Het proces is niet iets dat maanden of weken in beslag moet nemen, maar dagen", zei de Democratische senator Tom Carper woensdag na een gesprek met president Joe Biden. Het installeren van de regering, de uitvoering van nieuw beleid en de aanpak van de coronacrisis hebben wat hen betreft prioriteit.
Geen noodzaak
Sommige Republikeinen hebben ook geen behoefte aan langdurige zittingen. Senator en Trump-bondgenoot Lindsey Graham ziet geen noodzaak om getuigen op te roepen of uitgebreid materiaal te gaan verzamelen. Wat hem betreft wordt vooral gekeken naar de toespraak waarin Trump zijn aanhangers volgens de Democraten heeft uitgelokt en opgehitst. Het zou niet in het belang van de Republikeinen zijn om uitgebreid in te gaan op Trumps eindeloze en ongefundeerde beweringen over verkiezingsfraude, klinkt het in Washington.
Trumps advocaten stapten afgelopen weekend op, maar zijn inmiddels vervangen. De Democraten hopen met het proces onder meer te bereiken dat Trump zich niet verkiesbaar kan stellen voor de volgende presidentsverkiezingen.
Gering
De kans dat Trump schuldig wordt bevonden wordt gering geacht. Daarvoor zouden minstens 17 van de 50 Republikeinse senatoren ermee moeten instemmen, en dat is gezien eerder stemgedrag onwaarschijnlijk. Biden zei eerder geen veroordeling van zijn voorganger te verwachten.
De aftrap van het impeachmentproces staat voor volgende week dinsdag op de agenda.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
16 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
17 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
17 uur geleden