Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senatoren VS stemmen deze week over sancties tegen Nord Stream 2

Senatoren VS stemmen deze week over sancties tegen Nord Stream 2

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse Senaat stemt naar verwachting deze week over de invoering van strenge sancties tegen de gaspijpleiding Nord Stream 2, die van Rusland naar Duitsland loopt. De pijplijn is omstreden, omdat de Amerikanen vrezen dat die de Russische regering helpt de greep op Europa te versterken. Het Republikeinse congreslid Ted Cruz diende het voorstel voor hernieuwde sancties in.

Als het voorstel van Cruz en enkele andere Republikeinse senatoren wordt aangenomen, krijgen alle bedrijven en personen die betrokken zijn bij de bouw of exploitatie van de gaspijpleiding te maken met strafmaatregelen. Personen zouden de VS niet meer in kunnen. Ook zouden de bezittingen van betrokkenen zo veel mogelijk bevroren worden.

Naast de vrees voor grotere Russische invloed in Europese aangelegenheden, zijn de VS ook bezorgd om de gevolgen voor Oekraïne. Dat land verdient nu nog aan de doorvoer van gas via andere Russische pijpleidingen die over Oekraïens grondgebied lopen, maar doordat Nord Stream 2 door de Oostzee gaat loopt het buurland deze inkomsten mis.

Conflicten

De verdeling tussen Republikeinen en Democraten in de honderd zetels tellende Senaat is gelijk. Om verder te kunnen met het voorstel moet Cruz minstens zestig voorstanders vinden. Zowel Republikeinen als Democraten zijn bezorgd om Rusland en Nord Stream 2. Maar sommige Democraten vrezen dat de sancties voor conflicten met Duitsland en andere lidstaten van de Europese Unie zorgen. Dat komt slecht uit nu de VS en de EU zich als verenigd front moeten presenteren tegenover de Russische president Vladimir Poetin. Die wakkert met de troepenopbouw aan de Russisch-Oekraïense de angst aan voor een invasie van Oekraïne.

"Ik vind Nord Stream 2 niets, maar het idee om nu een van onze allerbelangrijkste bondgenoten in de ogen te prikken lijkt meer op theater", zei de Democraat Mark Warner.

Nord Stream 2 was eerder al het mikpunt van Amerikaanse sancties, maar president Joe Biden hief die vorig jaar op. Het infrastructuurproject werd na vertragingen in september afgerond. Er stroomt nog altijd geen aardgas door de leiding, omdat een vergunning van de Duitse toezichthouder voor energienetwerken op zich laat wachten. Biden gaat ervan uit dat de EU in het geval van een Russische inval van Oekraïne een blokkade van Nord Stream 2 zal steunen.

Meer uit Financieel

Weer recordaantal Tikkies gestuurd, ook hoogste totaalbedrag ooit

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.

11 minuten geleden
Bitcoin minder waard ondanks cryptovriendelijker beleid Trump

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.

7 uur geleden
Pomphouders slaan extra voorraad in om accijnsverhoging

EINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.

10 uur geleden
Nieuw Chileens bedrijf moet beschikbaarheid lithium verbeteren

SANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.

12 uur geleden
Duitse ethische hackers willen een Digitale Onafhankelijkheidsdag

HAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.

14 uur geleden
Enquête: Duitse ondernemers rekenen nog niet op herstel economie

BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".

14 uur geleden
Duitse wijnbouwers kampen met grote crisis, waarschuwt branche

BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.

1 dag geleden