Senatoren VS stellen vragen aan verdediging Trump en aanklagers
WASHINGTON (ANP) - Nadat het verdedigingsteam van oud-president Donald Trump in het impeachmentproces vrijdag had bepleit waarom de Senaat Trump niet moet veroordelen wegens diens rol in de bestorming van het Capitool, konden de senatoren vragen stellen aan de advocaten en de aanklagers. De Democraten vroegen onder meer of Trumps ongefundeerde beweringen over verkiezingsfraude diens achterban hebben geradicaliseerd. De Republikeinen vroegen op hun beurt of het "showproces" bedoeld was om Trump in diskrediet te brengen.
Senatoren van beide partijen wilden weten wat Trump op 6 januari deed om te helpen een einde te maken aan het geweld bij het Capitool. "De reden waarom die vraag maar gesteld blijft worden, is omdat het antwoord 'niets' is", zei een Democrate.
Senator Bernie Sanders, ook een Democraat, kwam in aanvaring met een van Trumps advocaten, die weigerde te zeggen of Trump wel of niet had gelogen door te beweren dat er grootschalige verkiezingsfraude was gepleegd. "Mijn oordeel is niet relevant in deze zaak", was alles wat advocaat Michael van der Veen erop wilde zeggen.
Eerder op de dag gebruikten Trumps advocaten slechts 3 van hun 16 spreekuren om aan te voeren waarom Trump volgens hen niet veroordeeld zou moeten worden. Volgens hen hebben de Democraten de woorden die Trump uitsprak bij zijn speech tot zijn aanhangers op 6 januari uit hun context gehaald. Daarnaast haalden de advocaten uit naar de Democraten omdat die zich volgens hen ook van opruiend taalgebruik hadden bediend. Het impeachmentproces is volgens de verdediging vooral bedoeld om "een politieke tegenstander te elimineren".
Zaterdag om 16.00 uur Nederlandse tijd wordt het proces hervat. Mogelijk zal er die dag al gestemd worden over een eventuele veroordeling. De benodigde tweederdemeerderheid van 67 stemmen voor een veroordeling wordt dan waarschijnlijk niet gehaald.
Vrijdag eindigde de sessie in de Senaat echter met een zeldzaam blijk van eensgezindheid. Dat was toen Capitoolpolitieagent Eugene Goodman de Congressional Gold Medal werd toegekend, de hoogste eer die het Amerikaanse parlement iemand kan geven. Goodman lokte op 6 januari de aanvallers weg van de Senaatszaal en waarschuwde meerdere parlementariërs die de verkeerde kant op renden. Goodman nam de medaille in ontvangst onder een staande ovatie.
Trump is de eerste president tegen wie tweemaal een impeachmentprocedure is gevoerd. Hij is momenteel aangeklaagd voor het aanzetten tot een opstand in verband met de Capitoolbestorming. In de voorgaande dagen probeerden de Democratische aanklagers met videobeelden hard te maken dat Trump zijn aanhangers heeft opgeruid om het Capitool te bestormen, waar parlementariërs toen bijeen waren om de verkiezingszege van Joe Biden te bekrachtigen.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP/AFP) - De brandweer in Athene heeft de lichamen van zes personen gevonden na een explosie vrijdag in het centrum van de Griekse hoofdstad. Het gaat om vier Amerikaanse toeristen en een ouder echtpaar die zich in het woongebouw bevonden toen het vrijdagochtend instortte.
34 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interimregering heeft met een deel van de oppositie afgesproken om het hooggerechtshof te hervormen. Dat is de uitkomst van een tweede gespreksronde tussen de beide blokken, onder bemiddeling van de Verenigde Staten.
48 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Madrid geprotesteerd tegen het handelen van de overheid rond de situatie in Ceuta. Tienduizenden migranten kwamen daar eind juli in korte tijd de grens over vanuit Marokko. De demonstranten vinden dat de overheid gefaald heeft in het beschermen van de grenzen en willen vervroegde verkiezingen.
54 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne legt sancties op aan personen die betrokken waren bij de verkiezingen voor het Russische parlement op Oekraïens grondgebied. Dat meldt het kantoor van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een verklaring. In meerdere door Rusland bezette Oekraïense regio's kon gestemd worden voor de verkiezingen.
1 uur geledenEKURHULENI (ANP/AFP) - In de Zuid-Afrikaanse gemeente Ekurhuleni is voor de tiende keer in twee maanden het lichaam van een vermoorde vrouw gevonden. De politie onderzoekt of er een verband is tussen de doden en of er een seriemoordenaar actief is.
1 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De brandweer in Athene heeft tot nu toe zeker twee doden gevonden na een explosie vrijdag in het centrum van de Griekse hoofdstad. Eerder op zaterdag werd het lichaam van een jonge Amerikaanse vrouw aangetroffen tussen het puin. Er is niet bevestigd wie het andere slachtoffer is. De Griekse omroep ERT spreekt van vier gevonden lichamen.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen zijn gedood door Russische luchtaanvallen. Hij roept bondgenoten op om meer sancties tegen Moskou in te stellen, omdat de Russen bezig zouden zijn hun aanvallen te escaleren.
3 uur geleden