Senatoren VS stellen vragen aan verdediging Trump en aanklagers
WASHINGTON (ANP) - Nadat het verdedigingsteam van oud-president Donald Trump in het impeachmentproces vrijdag had bepleit waarom de Senaat Trump niet moet veroordelen wegens diens rol in de bestorming van het Capitool, konden de senatoren vragen stellen aan de advocaten en de aanklagers. De Democraten vroegen onder meer of Trumps ongefundeerde beweringen over verkiezingsfraude diens achterban hebben geradicaliseerd. De Republikeinen vroegen op hun beurt of het "showproces" bedoeld was om Trump in diskrediet te brengen.
Senatoren van beide partijen wilden weten wat Trump op 6 januari deed om te helpen een einde te maken aan het geweld bij het Capitool. "De reden waarom die vraag maar gesteld blijft worden, is omdat het antwoord 'niets' is", zei een Democrate.
Senator Bernie Sanders, ook een Democraat, kwam in aanvaring met een van Trumps advocaten, die weigerde te zeggen of Trump wel of niet had gelogen door te beweren dat er grootschalige verkiezingsfraude was gepleegd. "Mijn oordeel is niet relevant in deze zaak", was alles wat advocaat Michael van der Veen erop wilde zeggen.
Eerder op de dag gebruikten Trumps advocaten slechts 3 van hun 16 spreekuren om aan te voeren waarom Trump volgens hen niet veroordeeld zou moeten worden. Volgens hen hebben de Democraten de woorden die Trump uitsprak bij zijn speech tot zijn aanhangers op 6 januari uit hun context gehaald. Daarnaast haalden de advocaten uit naar de Democraten omdat die zich volgens hen ook van opruiend taalgebruik hadden bediend. Het impeachmentproces is volgens de verdediging vooral bedoeld om "een politieke tegenstander te elimineren".
Zaterdag om 16.00 uur Nederlandse tijd wordt het proces hervat. Mogelijk zal er die dag al gestemd worden over een eventuele veroordeling. De benodigde tweederdemeerderheid van 67 stemmen voor een veroordeling wordt dan waarschijnlijk niet gehaald.
Vrijdag eindigde de sessie in de Senaat echter met een zeldzaam blijk van eensgezindheid. Dat was toen Capitoolpolitieagent Eugene Goodman de Congressional Gold Medal werd toegekend, de hoogste eer die het Amerikaanse parlement iemand kan geven. Goodman lokte op 6 januari de aanvallers weg van de Senaatszaal en waarschuwde meerdere parlementariërs die de verkeerde kant op renden. Goodman nam de medaille in ontvangst onder een staande ovatie.
Trump is de eerste president tegen wie tweemaal een impeachmentprocedure is gevoerd. Hij is momenteel aangeklaagd voor het aanzetten tot een opstand in verband met de Capitoolbestorming. In de voorgaande dagen probeerden de Democratische aanklagers met videobeelden hard te maken dat Trump zijn aanhangers heeft opgeruid om het Capitool te bestormen, waar parlementariërs toen bijeen waren om de verkiezingszege van Joe Biden te bekrachtigen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
17 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
4 uur geleden