Senatoren VS stellen vragen aan verdediging Trump en aanklagers
WASHINGTON (ANP) - Nadat het verdedigingsteam van oud-president Donald Trump in het impeachmentproces vrijdag had bepleit waarom de Senaat Trump niet moet veroordelen wegens diens rol in de bestorming van het Capitool, konden de senatoren vragen stellen aan de advocaten en de aanklagers. De Democraten vroegen onder meer of Trumps ongefundeerde beweringen over verkiezingsfraude diens achterban hebben geradicaliseerd. De Republikeinen vroegen op hun beurt of het "showproces" bedoeld was om Trump in diskrediet te brengen.
Senatoren van beide partijen wilden weten wat Trump op 6 januari deed om te helpen een einde te maken aan het geweld bij het Capitool. "De reden waarom die vraag maar gesteld blijft worden, is omdat het antwoord 'niets' is", zei een Democrate.
Senator Bernie Sanders, ook een Democraat, kwam in aanvaring met een van Trumps advocaten, die weigerde te zeggen of Trump wel of niet had gelogen door te beweren dat er grootschalige verkiezingsfraude was gepleegd. "Mijn oordeel is niet relevant in deze zaak", was alles wat advocaat Michael van der Veen erop wilde zeggen.
Eerder op de dag gebruikten Trumps advocaten slechts 3 van hun 16 spreekuren om aan te voeren waarom Trump volgens hen niet veroordeeld zou moeten worden. Volgens hen hebben de Democraten de woorden die Trump uitsprak bij zijn speech tot zijn aanhangers op 6 januari uit hun context gehaald. Daarnaast haalden de advocaten uit naar de Democraten omdat die zich volgens hen ook van opruiend taalgebruik hadden bediend. Het impeachmentproces is volgens de verdediging vooral bedoeld om "een politieke tegenstander te elimineren".
Zaterdag om 16.00 uur Nederlandse tijd wordt het proces hervat. Mogelijk zal er die dag al gestemd worden over een eventuele veroordeling. De benodigde tweederdemeerderheid van 67 stemmen voor een veroordeling wordt dan waarschijnlijk niet gehaald.
Vrijdag eindigde de sessie in de Senaat echter met een zeldzaam blijk van eensgezindheid. Dat was toen Capitoolpolitieagent Eugene Goodman de Congressional Gold Medal werd toegekend, de hoogste eer die het Amerikaanse parlement iemand kan geven. Goodman lokte op 6 januari de aanvallers weg van de Senaatszaal en waarschuwde meerdere parlementariërs die de verkeerde kant op renden. Goodman nam de medaille in ontvangst onder een staande ovatie.
Trump is de eerste president tegen wie tweemaal een impeachmentprocedure is gevoerd. Hij is momenteel aangeklaagd voor het aanzetten tot een opstand in verband met de Capitoolbestorming. In de voorgaande dagen probeerden de Democratische aanklagers met videobeelden hard te maken dat Trump zijn aanhangers heeft opgeruid om het Capitool te bestormen, waar parlementariërs toen bijeen waren om de verkiezingszege van Joe Biden te bekrachtigen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
34 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
42 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
6 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
7 uur geleden