Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senator wil bezwaar maken bij goedkeuring overwinning Biden

Senator wil bezwaar maken bij goedkeuring overwinning Biden

WASHINGTON (ANP) - Een Republikeinse senator heeft aangekondigd bezwaar te zullen maken als het Amerikaanse Congres de uitslag van de presidentsverkiezing moet goedkeuren. Dat is normaliter een formaliteit, maar als klachten worden ingediend kan dat volgens Amerikaanse media leiden tot een urenlang debat waarbij ook gestemd moet worden.

Het Congres, dat bestaat uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, moet op 6 januari de stemmen van het kiescollege tellen. Daarna wordt vastgesteld dat de Democraat Joe Biden de verkiezingen heeft gewonnen. De huidige president Donald Trump, een Republikein, heeft zijn nederlaag nog niet toegegeven en houdt vol dat is gefraudeerd. Pogingen om dat voor de rechter aan te tonen, mislukten.

Republikein Josh Hawley heeft nu als eerste senator aangekondigd te zullen dwarsliggen in het Congres. Hij doet dat volgens een verklaring namens de "miljoenen kiezers die zich zorgen maken over de integriteit van de verkiezingen". Ook partijgenoten van Hawley in het Huis van Afgevaardigden hebben aangekondigd te zullen protesteren.

Mitch McConnell

Die klagers brengen de top van hun partij in een lastig parket. De Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat Mitch McConnell zou zijn partijgenoten achter gesloten deuren hebben gevraagd zich niet te verzetten bij de goedkeuring van de verkiezingsuitslag.

McConnell zit naar verluidt niet te wachten op een openbaar spektakel dat voor nog meer verdeeldheid kan zorgen binnen zijn partij. Republikeinen moeten dan besluiten of ze de uitslag van de verkiezingen willen verdedigen of de Trump willen laten zien hoe loyaal ze zijn.

Kleine kans

De kans dat Trump-aanhangers in het Congres de uitkomst van de verkiezingen alsnog kunnen beïnvloeden, wordt als uitermate klein gezien. De Republikeinse senator Susan Collins reageerde dan ook geërgerd op het initiatief van haar partijgenoot Hawley.

Collins wees erop dat de klachten over vermeende verkiezingsfraude al zijn verworpen voor de rechter. "Ik vraag me af waarom hij dit doet", zei ze volgens Politico over Hawley. Senator Collins benadrukte dat ze zelf "absoluut" zal instemmen met het goedkeuren van de verkiezingsuitslag, tenzij ze wordt geconfronteerd "met een heel onverwachte onthulling".

Meer uit Buitenland

Politie overstelpt met telefoontjes na knal in Massachusetts

BOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.

3 minuten geleden
Ongeregeldheden in Parijs rond finale Champions League

BOULOGNE-BILLANCOURT (ANP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten aanhoudingen verricht. Supporters die kennelijk het stadion binnen willen, hebben er barricades opgericht.

43 minuten geleden
Trump wil in plaats van concert op verjaardag VS zelf speechen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.

2 uur geleden
Libanese premier veroordeelt 'gevaarlijke escalatie' door Israël

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.

3 uur geleden
Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

6 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

7 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

9 uur geleden