Senator wil bezwaar maken bij goedkeuring overwinning Biden
WASHINGTON (ANP) - Een Republikeinse senator heeft aangekondigd bezwaar te zullen maken als het Amerikaanse Congres de uitslag van de presidentsverkiezing moet goedkeuren. Dat is normaliter een formaliteit, maar als klachten worden ingediend kan dat volgens Amerikaanse media leiden tot een urenlang debat waarbij ook gestemd moet worden.
Het Congres, dat bestaat uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, moet op 6 januari de stemmen van het kiescollege tellen. Daarna wordt vastgesteld dat de Democraat Joe Biden de verkiezingen heeft gewonnen. De huidige president Donald Trump, een Republikein, heeft zijn nederlaag nog niet toegegeven en houdt vol dat is gefraudeerd. Pogingen om dat voor de rechter aan te tonen, mislukten.
Republikein Josh Hawley heeft nu als eerste senator aangekondigd te zullen dwarsliggen in het Congres. Hij doet dat volgens een verklaring namens de "miljoenen kiezers die zich zorgen maken over de integriteit van de verkiezingen". Ook partijgenoten van Hawley in het Huis van Afgevaardigden hebben aangekondigd te zullen protesteren.
Mitch McConnell
Die klagers brengen de top van hun partij in een lastig parket. De Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat Mitch McConnell zou zijn partijgenoten achter gesloten deuren hebben gevraagd zich niet te verzetten bij de goedkeuring van de verkiezingsuitslag.
McConnell zit naar verluidt niet te wachten op een openbaar spektakel dat voor nog meer verdeeldheid kan zorgen binnen zijn partij. Republikeinen moeten dan besluiten of ze de uitslag van de verkiezingen willen verdedigen of de Trump willen laten zien hoe loyaal ze zijn.
Kleine kans
De kans dat Trump-aanhangers in het Congres de uitkomst van de verkiezingen alsnog kunnen beïnvloeden, wordt als uitermate klein gezien. De Republikeinse senator Susan Collins reageerde dan ook geërgerd op het initiatief van haar partijgenoot Hawley.
Collins wees erop dat de klachten over vermeende verkiezingsfraude al zijn verworpen voor de rechter. "Ik vraag me af waarom hij dit doet", zei ze volgens Politico over Hawley. Senator Collins benadrukte dat ze zelf "absoluut" zal instemmen met het goedkeuren van de verkiezingsuitslag, tenzij ze wordt geconfronteerd "met een heel onverwachte onthulling".
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
54 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zowel Democratische als Republikeinse politici zijn kritisch nadat de Amerikaanse overheid slechts een deel van de Epstein-documenten heeft vrijgegeven. Tot nu toe zijn rond de 300.000 pagina's openbaar gemaakt. Het Congres gaf vorige maand opdracht alle documenten vrij te geven, met 19 december als deadline.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Bij grootschalige Amerikaanse luchtaanvallen op terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië zijn zeker vijf doden gevallen, meldt het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten. De Verenigde Staten voerden de aanvallen vrijdag uit als vergelding, nadat drie Amerikanen om het leven kwamen bij een aanslag in de Syrische stad Palmyra vorige week.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar". Hij woonde vrijdagavond een herdenkingsdienst bij in een synagoge in Sydney voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee. Albanese zei in een toespraak dat de bijeenkomst in de synagoge "een avond van eenheid, veerkracht, trots, geloof en liefde" was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
9 uur geleden