
Senator Chuck Schumer in Kyiv om Oekraïne gerust te stellen
KYIV/WASHINGTON (ANP) - De voorzitter van de Amerikaanse Senaat Chuck Schumer bezoekt Kyiv volgens Amerikaanse media om president Volodymyr Zelensky gerust te stellen over voortgaande hulp uit de VS. De Democratische senaatsvoorzitter belooft extra hulp ongeacht of het voorgestelde pakket van 60 miljard dollar (55 miljard euro) dat vooralsnog in het Huis van Afgevaardigden is gestrand, wordt goedgekeurd of niet.
De terughoudendheid van Amerikaanse volksvertegenwoordigers om extra militaire hulp voor Oekraïne goed te keuren zal volgens Zelensky Oekraïense levens kosten. Hij zei dat in een vraaggesprek met de zender Fox News.
Het door de Democraten voorgestelde steunpakket van 55 miljard euro extra voor de oorlog in Oekraïne, wordt vooralsnog geblokkeerd door Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden. De voornaamste leider van de Republikeinen is ex-president Donald Trump die de oorlog in Oekraïne een bodemloze put vindt.
Grondoffensief
Schumer vertelt naar eigen zeggen de Oekraïense gesprekspartners dat "we de strijd gaan winnen en Amerika jullie niet in de steek laat".
Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat het Kremlin besloot Oekraïne binnen te vallen naar aanleiding van de sinds 2014 woedende burgeroorlog in Oekraïne en de toenemende invloed van de VS daar. De plannen Oekraïne lid te maken van de NAVO zijn voor Moskou onacceptabel. De oorlog lijkt aan het front al geruime tijd te zijn vastgelopen. Het grote tegenoffensief van de Oekraïners in de tweede helft van afgelopen jaar lijkt op niets uitgelopen. Dit zou ook hebben geleid tot grote irritatie bij Amerikaanse militaire adviseurs die hebben beweerd dat de toen verantwoordelijke Oekraïense bevelhebber hun raadgevingen negeerde.
Zaterdag bezoekt naar verwachting onder anderen de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen Kyiv, samen met de Belgische premier Alexander De Croo.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse prins Andrew geeft zijn koninklijke titels op, waaronder die van hertog van York. Dat staat in een verklaring die hij aan Britse media heeft gegeven. Donderdag werd onthuld dat hij ontmoetingen heeft gehad met een hooggeplaatste Chinese functionaris die centraal staat in een spionageschandaal. Andrew meldt nu dat hij na overleg met koning Charles nog een stap terugdoet.
4 uur geledenKABUL/ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Een 48 uur durende wapenstilstand tussen Pakistan en Afghanistan is vrijdagmiddag verlopen. De landen hebben niets gemeld over verlenging, maar volgens bronnen is besloten dat het staakt-het-vuren blijft gelden tot na afronding van een gepland overleg in Qatar.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin moet op weg naar de geplande top met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Boedapest worden gearresteerd, vindt het Internationaal Strafhof (ICC). De landen die voor het ICC hebben getekend zijn nu eenmaal verplicht aanhoudingsbevelen uit te voeren, laat het hof weten. Dat geldt voor zowel Hongarije als de omringende landen, die Poetin zou moeten passeren.
10 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De zoon van de voormalige Libische dictator Muammar Kaddafi mag van een rechter in Libanon vrijkomen, maar wel pas na betaling van 11 miljoen dollar borg (9,4 miljoen euro). Hannibal Kaddafi werd in 2015 opgepakt in Libanon. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij informatie achterhoudt over de verdwijning van een invloedrijke geestelijke.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt snel een uitbreiding te verwachten van de Abraham-akkoorden, de verdragen die de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en andere landen in het Midden-Oosten normaliseren. Volgens Trump zou ook Saudi-Arabië zich daarbij kunnen aansluiten.
10 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Bij de staatsbegrafenis van de Keniaanse oppositieleider Raila Odinga zijn opnieuw mensen gewond geraakt. Tientallen mensen werden onder de voet gelopen. Donderdag kwamen drie mensen om het leven.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen verwelkomt een ontmoeting tussen de presidenten Donald Trump en Vladimir Poetin "als deze zou leiden tot vrede in Oekraïne", laat haar woordvoerder weten. De Amerikaanse en Russische president zeggen elkaar te ontmoeten in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, maar wanneer is nog onduidelijk.
11 uur geleden