Senator Chuck Schumer in Kyiv om Oekraïne gerust te stellen
KYIV/WASHINGTON (ANP) - De voorzitter van de Amerikaanse Senaat Chuck Schumer bezoekt Kyiv volgens Amerikaanse media om president Volodymyr Zelensky gerust te stellen over voortgaande hulp uit de VS. De Democratische senaatsvoorzitter belooft extra hulp ongeacht of het voorgestelde pakket van 60 miljard dollar (55 miljard euro) dat vooralsnog in het Huis van Afgevaardigden is gestrand, wordt goedgekeurd of niet.
De terughoudendheid van Amerikaanse volksvertegenwoordigers om extra militaire hulp voor Oekraïne goed te keuren zal volgens Zelensky Oekraïense levens kosten. Hij zei dat in een vraaggesprek met de zender Fox News.
Het door de Democraten voorgestelde steunpakket van 55 miljard euro extra voor de oorlog in Oekraïne, wordt vooralsnog geblokkeerd door Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden. De voornaamste leider van de Republikeinen is ex-president Donald Trump die de oorlog in Oekraïne een bodemloze put vindt.
Grondoffensief
Schumer vertelt naar eigen zeggen de Oekraïense gesprekspartners dat "we de strijd gaan winnen en Amerika jullie niet in de steek laat".
Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat het Kremlin besloot Oekraïne binnen te vallen naar aanleiding van de sinds 2014 woedende burgeroorlog in Oekraïne en de toenemende invloed van de VS daar. De plannen Oekraïne lid te maken van de NAVO zijn voor Moskou onacceptabel. De oorlog lijkt aan het front al geruime tijd te zijn vastgelopen. Het grote tegenoffensief van de Oekraïners in de tweede helft van afgelopen jaar lijkt op niets uitgelopen. Dit zou ook hebben geleid tot grote irritatie bij Amerikaanse militaire adviseurs die hebben beweerd dat de toen verantwoordelijke Oekraïense bevelhebber hun raadgevingen negeerde.
Zaterdag bezoekt naar verwachting onder anderen de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen Kyiv, samen met de Belgische premier Alexander De Croo.
Meer uit Buitenland
ÎLE LONGUE (ANP) - Frankrijk gaat zijn kernwapenarsenaal vergroten. Het NAVO-land heeft nu nog ongeveer 290 exemplaren van het ultieme wapen, maar president Emmanuel Macron heeft opdracht gegeven om dat aantal uit te breiden, zei hij in een langverwachte toespraak. Bondgenoten kunnen volgens Macron ook gaan meedoen met nucleaire oefeningen.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Ook de vrouw van de gedode Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen door de luchtaanvallen op het land. Staatsmedia melden dat Mansoureh Khojasteh Bagherzadeh is bezweken aan de verwondingen die ze daarbij opliep. Ze was 79 jaar.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth verwacht dat de oorlog in Iran geen "eindeloze oorlog" wordt, zoals die in Irak. Volgens hem hebben de Verenigde Staten duidelijke doelen en zullen ze die snel bereiken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft generaal van de Revolutionaire Garde Majid Ebnelreza benoemd als waarnemend minister van Defensie. Dat meldt onder meer Al Jazeera.
1 uur geledenTAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël claimt de dood van het hoofd van Hezbollahs inlichtingendienst, Hoessein Moukalled. Dat meldt de Israëlische strijdmacht op X. Moukalled zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zuidelijke deel van die stad, Dahieh, geldt als uitvalsbasis van Hezbollah.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is "heel teleurgesteld" in de Britse premier Keir Starmer, omdat die in eerste instantie weigerde om de Amerikanen gebruik te laten maken van Britse militaire bases bij de aanvallen op Iran. Het Verenigd Koninkrijk besloot pas op zondag dat de Amerikanen de bases mochten gebruiken, maar dan wel alleen voor "defensieve" acties.
1 uur geleden