Senator BBB vreest aantasting lokale autonomie door spreidingswet
DEN HAAG (ANP) - Het twee dagen durende debat in de Eerste Kamer over de spreidingswet voor asielzoekers is afgetrapt door senator Arie Griffioen van de BBB. Hij vreest dat de lokale democratische autonomie wordt aangetast met de wet, omdat de minister daarmee in het uiterste geval gemeenten kan dwingen asielzoekers op te vangen, als ze dat niet vrijwillig doen.
Griffioen noemt de spreidingswet een "soort verhuiswet" en zei dat voor de spreiding van asielzoekers "veel alternatieve wegen" zijn, zonder die alternatieven overigens te noemen. De senator van BBB, de grootste fractie in de Eerste Kamer, vindt dat de senaat deze dagen vooral moet kijken naar de doelmatigheid en uitvoerbaarheid van de wet.
De veertien andere fractiewoordvoerders komen later maandag aan bod. De Eerste Kamerleden hebben voor maandag in totaal 350 minuten spreektijd aangevraagd. De hele dag en avond is er voor uitgetrokken.
Verdeeldheid binnen VVD
De Tweede Kamerfractie van BBB stemde eerder voor de spreidingswet, die moet zorgen voor een eerlijke verdeling van asielzoekers over alle gemeenten. Het staat echter niet vast of alle zestien BBB'ers in de Eerste Kamer zich aan de fractiediscipline gaan houden.
Dat geldt ook voor de VVD. De liberalen hebben in de Tweede Kamer tegen het wetsvoorstel van de eigen staatssecretaris Eric van der Burg gestemd. Binnen de partij is er echter grote verdeeldheid over de wet. Een deel van de VVD ziet niets in de wet, een ander deel juist wel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geleden