Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senaatsleiders akkoord over procedure impeachment Trump

Senaatsleiders akkoord over procedure impeachment Trump

WASHINGTON (ANP) - Leiders van de Democraten en Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben maandag een overeenkomst gesloten over de regels die van toepassing zullen zijn tijdens het impeachmentproces dat dinsdag begint tegen de voormalige Amerikaanse president Donald Trump.

Het proces begint volgens Amerikaanse media met een debat van vier uur over de vraag of de procedure grondwettelijk is. Volgens de advocaten van Trump is dit niet het geval, omdat hij geen president meer is. Na het debat volgt een stemming, waarbij naar verwachting een meerderheid van de Senaat zal aangeven dat het proces juridisch door de beugel kan.

De Democratische aanklagers en de advocaten van Trump krijgen ieder zestien uur de tijd om hun zaak te bepleiten. Het is onduidelijk of beide partijen die tijd ook volledig gaan benutten. Het proces gaat ook komend weekend verder. Een advocaat van de oud-president had aanvankelijk gevraagd het proces zaterdag te laten stilleggen vanwege de sabbat, maar kwam daar later op terug.

Onduideljik

Onduidelijk is of ook getuigen worden opgeroepen. Daar kan nog over worden gestemd. Trump komt volgens zijn advocaten niet vrijwillig getuigen, maar er zou besloten kunnen worden om hem te dagvaarden. Senatoren krijgen ook zelf de mogelijkheid om vragen te stellen aan de advocaten of aanklagers, die impeachmentmanagers worden genoemd.

"Met deze regels zal het proces zijn doel bereiken, de waarheid en verantwoordelijkheid achterhalen", zei de Democraat Chuck Schumer bij CNN. De Senaat moet dinsdag nog wel instemmen met de procedure.

Het impeachmentproces tegen Trump werd in gang gezet na de bestorming van het Capitool vorige maand. De oud-president zou hebben aangezet tot een opstand. Om Trump schuldig te bevinden moet een twee derde meerderheid in de Senaat hiermee instemmen. De verwachting is dat dit aantal niet gehaald zal worden.

Meer uit Buitenland

Paus verlaat Frankrijk na vierdaags bezoek

METZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.

2 uur geleden
Meer dan twintig doden na conflicten in zuidwesten Somalië

BAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.

2 uur geleden
Frankrijk blust grootste natuurbrand sinds 1949

SAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.

2 uur geleden
164 arrestaties en 27 gewonden bij scholierenprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.

3 uur geleden
Russische drone raakt Oekraïense grenspost net over Poolse grens

DOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.

4 uur geleden
VN-experts: VS schaden mensenrechten door migratiedeals

NEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.

5 uur geleden
Pro-regeringstroepen Ethiopië nemen strategische stad Alamata in

ALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.

5 uur geleden