Senaat wil 'pandemiewet' niet met spoed behandelen
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is niet van plan een wetswijziging die nodig is om eventuele nieuwe coronamaatregelen van een wettelijke basis te voorzien, met spoed te behandelen. Dat laat een woordvoerder van de senaat weten na afloop van een procedurevergadering waarin een verzoek tot haast van zorgminister Ernst Kuipers werd besproken.
De aanwezige senaatsfracties waren unaniem in hun oordeel dat een versnelde behandeling van de wet niet aan de orde kan zijn. Zij vinden het geen pas geven dat Kuipers de senaat onder druk zet, terwijl het kabinet zelf lang over het wetsvoorstel heeft gedaan en de Tweede Kamer er pas kort voor het kerstreces mee instemde.
Kuipers wilde de wijziging van de Wet publieke gezondheid, die het kabinet armslag geeft om op te treden bij toekomstige pandemieën, snel door de senaat loodsen in verband met de mogelijke risico's die de enorme coronagolf in China met zich meebrengt. Maar daarvoor heeft hij volgens de Eerste Kamer ook andere middelen tot zijn beschikking.
Aan het begin van de coronapandemie in het voorjaar van 2020 trad het kabinet op via noodverordeningen om de opmars van het virus te stoppen. Later kwam er een tijdelijke wet die het fundament vormde onder het coronabeleid, maar die werd na het vervallen van de beperkende maatregelen afgelopen jaar niet meer verlengd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
18 uur geleden