Senaat VS dicht bij steunpakket Oekraïne, maar twijfel om Huis
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft voor de tweede dag op rij een flinke stap gezet om een steunpakket voor Oekraïne, Israël en Taiwan goed te keuren. Op hetzelfde moment liet de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden echter weten weinig voor het plan te voelen. Of het steunpakket van 95,34 miljard dollar (ruim 88,5 miljard euro) ook kan rekenen op steun in het Huis is volgens Amerikaanse media daarom nog zeer de vraag.
De door de Democraten geleide Senaat stemde in de nacht van zondag op maandag met 66 tegen 33 stemmen voor het steunpakket waar de senatoren zondag al met 67 tegen 27 stemmen voor waren. Een definitieve stemming over het steunpakket zou woensdag al kunnen volgen, melden Amerikaanse media.
Als het pakket, met 61 miljard dollar voor Oekraïne, 14 miljard dollar voor Israël en ruim 4,8 miljard dollar voor bondgenoten in de Indo-Pacific inderdaad ongeschonden door de Senaat komt, wacht een stemming in het Huis van Afgevaardigden. Nieuwssites Politico, CNN en The New York Times melden dat het lot van het pakket daar zeer onzeker is.
De Republikeinse voorzitter van het Huis, Mike Johnson, liet tijdens de stemming in de Senaat nog weten dat het steunpakket gecombineerd moet worden met maatregelen voor de situatie aan de grens met Mexico. Zo'n voorstel lag er vorige week, maar dat werd door Republikeinen in de Senaat weggestemd op verzoek van oud-president Donald Trump. Trump gunt de Democraat Biden in de aanloop naar de verkiezingen geen overwinning op migratiebeleid, melden de media.
Johnson zei dat het Huis, vergelijkbaar met de Tweede Kamer, "de eigen wil moet blijven doordrukken" omdat "Amerika beter verdient" dan dit voorstel van de Senaat. Sinds de Republikeinen in januari vorig jaar de controle over het Huis van Afgevaardigden kregen, is er geen groot steunpakket voor Oekraïne meer door goedgekeurd.
Meer uit Buitenland
PARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.
1 uur geledenLARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.
3 uur geleden