Senaat VS dicht bij steunpakket Oekraïne, maar twijfel om Huis
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft voor de tweede dag op rij een flinke stap gezet om een steunpakket voor Oekraïne, Israël en Taiwan goed te keuren. Op hetzelfde moment liet de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden echter weten weinig voor het plan te voelen. Of het steunpakket van 95,34 miljard dollar (ruim 88,5 miljard euro) ook kan rekenen op steun in het Huis is volgens Amerikaanse media daarom nog zeer de vraag.
De door de Democraten geleide Senaat stemde in de nacht van zondag op maandag met 66 tegen 33 stemmen voor het steunpakket waar de senatoren zondag al met 67 tegen 27 stemmen voor waren. Een definitieve stemming over het steunpakket zou woensdag al kunnen volgen, melden Amerikaanse media.
Als het pakket, met 61 miljard dollar voor Oekraïne, 14 miljard dollar voor Israël en ruim 4,8 miljard dollar voor bondgenoten in de Indo-Pacific inderdaad ongeschonden door de Senaat komt, wacht een stemming in het Huis van Afgevaardigden. Nieuwssites Politico, CNN en The New York Times melden dat het lot van het pakket daar zeer onzeker is.
De Republikeinse voorzitter van het Huis, Mike Johnson, liet tijdens de stemming in de Senaat nog weten dat het steunpakket gecombineerd moet worden met maatregelen voor de situatie aan de grens met Mexico. Zo'n voorstel lag er vorige week, maar dat werd door Republikeinen in de Senaat weggestemd op verzoek van oud-president Donald Trump. Trump gunt de Democraat Biden in de aanloop naar de verkiezingen geen overwinning op migratiebeleid, melden de media.
Johnson zei dat het Huis, vergelijkbaar met de Tweede Kamer, "de eigen wil moet blijven doordrukken" omdat "Amerika beter verdient" dan dit voorstel van de Senaat. Sinds de Republikeinen in januari vorig jaar de controle over het Huis van Afgevaardigden kregen, is er geen groot steunpakket voor Oekraïne meer door goedgekeurd.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
53 minuten geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
3 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
6 uur geleden