Senaat VS akkoord over voorstel grensbewaking en steun Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - Democraten en Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben een akkoord bereikt over een voorstel voor immigratiebeperking en hulp aan Oekraïne, maar er wordt nog veel discussie verwacht om het aan te nemen, vooral in het Huis van Afgevaardigden. Voormalig president Donald Trump, die in de race is voor een nieuw presidentschap, is tegen.
Het voorstel behelst een bedrag van 118,3 miljard dollar, ongeveer 109,8 miljard euro. Daarvan is 60 miljard dollar oftewel 55,7 miljard euro voor Oekraïne bestemd en 17,6 miljard (ongeveer 16,3 miljard euro) voor Israël. De Senaat houdt er woensdag zijn eerste stemming over.
Het voorstel maakt het mogelijk om migranten aan de grens terug te sturen als er een week lang dagelijks vierduizend mensen aan de grens verschijnen. Als er dagelijks meer dan vijfduizend migranten de VS proberen binnen te komen, is het een vereiste om ze terug te sturen. Deze drempels liggen ver beneden de huidige aantallen migranten aan de grens met Mexico. Alleen al in december werden er bij de grens 302.000 migranten aangetroffen.
Het voorstel maakt het ook moeilijker om asiel te krijgen in de Verenigde Staten.
De strengere immigratieregels zijn een eis van de Republikeinen om hulp aan Oekraïne goed te keuren. Mike Johnson, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, staat onder sterke druk van ultraconservatieve Republikeinen, die alleen strenge anti-immigratieregels willen, inclusief de bouw van een muur.
De regering Biden wordt verantwoordelijk gehouden voor een grote toename van het aantal migranten dat de VS probeert binnen te komen. Het Huis van afgevaardigden stemt deze week in dat verband ook over afzetting van minister Alejandro Mayorkas van Binnenlandse Veiligheid.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
1 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
2 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
2 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
4 uur geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
4 uur geleden