Senaat stemt in met inperken Trumps militaire macht
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met het inperken van de militaire macht van president Donald Trump. Hij kan hierdoor niet zomaar een oorlog starten tegen Iran, daarvoor heeft hij nu toestemming van het Congres nodig.
De maatregel werd ingediend door het Huis van Afgevaardigden, kort nadat Trump opdracht had gegeven om de Iraanse generaal Qassem Soleimani te laten doden. Na de aanval heerste de angst dat het tot een groot regionaal conflict in het Midden-Oosten kon leiden. Soleimani werd in Bagdad gedood door een Amerikaanse raket.
De motie werd aangenomen met 51 stemmen voor en 44 tegen. Trump heeft al aangekondigd zijn veto uit te spreken over de maatregel. De Senaat kan dat veto verwerpen, als meer dan twee derde van de senatoren tegenstemt. Het voorstel had met 51 voorstemmers een minimale meerderheid. Daardoor lijkt het onwaarschijnlijk dat Trumps veto wordt verworpen.
Krachtige boodschap
"We moeten een krachtige boodschap uitspreken richting Iran", aldus de Republikeinse Senator Jim Risch die tegen het inperken van Trumps macht is.
"Als we onze jonge militairen hun leven laten riskeren in de oorlog, moet dat op basis van weloverwogen overleg zijn", zei de Democratische senator Tim Kaine.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Na een zomer van klimaatextremen en bosbranden laat het kabinet te weinig van zich horen over het klimaat, vinden linkse Kamerleden die meelopen met de klimaatmars in Amsterdam. Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren zei dat ze wel wat meer had verwacht van het kabinet onder premier Rob Jetten, die als klimaatminister "hele goede voorstellen" heeft gedaan. De huidige klimaatminister Stientje van Veldhoven verdedigde zich met de woorden dat ze juist is begonnen met een "versnelling".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De band tussen PRO en de Europese familie van de Groenen zal "niet meer zo hecht zijn als die nu is" als de nieuwe fusiepartij besluit om zich aan te sluiten bij de Partij van Europese Socialisten (PES). Dat zei Terry Reintke, fractievoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement, zaterdag tijdens een persmoment in Amsterdam. Ze hoopt PRO-leden ervan te overtuigen om voor haar politieke familie te kiezen bij een ledenreferendum dat loopt van 18 tot 25 september.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Slaap onder een klamboe als je die hebt", is het advies van minister Sophie Hermans van Volksgezondheid over het voorkomen van besmetting met het westnijlvirus. Afgelopen week werd bekend dat er negen gevallen bij zijn gekomen en dat het dodental van het virus is opgelopen naar drie. Dat waren volgens Hermans "oudere mensen die al gezondheidsproblemen hadden".
1 dag geleden