Senaat mag straks voorstellen terugsturen naar de Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer krijgt het recht om een wetsvoorstel waar ze ontevreden over is, gewijzigd terug te sturen naar de Tweede Kamer. Die moet dan beslissen of ze akkoord gaat met het aangepaste wetsvoorstel. Op dit moment kunnen de senatoren alleen een voorstel goed- of afkeuren.
De staatscommissie onder leiding van Johan Remkes adviseerde in 2018 de Eerste Kamer het terugzendrecht te geven. De senaat kan zo meer invloed uitoefenen op wetsvoorstellen terwijl de Tweede Kamer het laatste woord houdt, stelde de staatscommissie die het parlementaire stelsel onder de loep nam.
De ministerraad heeft dit advies vrijdag overgenomen. Het terugzendrecht past bij de verhoudingen tussen beide Kamers, aldus het kabinet. Het is wel belangrijk dat het niet voor vertraging zorgt, voegt het kabinet eraan toe. Het gaat nog wel lang duren voor het zover is. De Grondwet moet er voor veranderd worden en dat is een jarenlange langdurige procedure.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."
4 dagen geleden