Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senaat geeft Ollongren meer tijd om huurders tegemoet te komen

Senaat geeft Ollongren meer tijd om huurders tegemoet te komen

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer houdt vast aan haar eisen om alle huren tijdelijk te bevriezen of een soortgelijke maatregel te treffen in verband met de coronacrisis. Wel geeft de senaat minister Kasja Ollongren (Binnenlandse Zaken) deze zomer nog de tijd om dat te doen. De zeldzame motie van afkeuring die de Eerste Kamer vorige week aannam, blijft daarmee boven de markt hangen. Voor huurders betekent het dat de jaarlijkse verhoging per 1 juli gewoon doorgaat.

SP-senator Tiny Kox heeft dinsdag aangegeven dat Ollongren het huurbeleid alsnog moet aanpassen, ook "om de verstoorde verhouding met de senaat te herstellen". De SP'er stond aan de basis van twee aangenomen moties hierover en daarna een motie van afkeuring. De minister heeft deze moties niet uitgevoerd. "Een triest novum", stelt Kox. De oppositie heeft in de Eerste Kamer de meerderheid.

Het huurbeleid is en blijft afgekeurd, stelt Kox. Als ze geen maatregelen neemt op de gewenste manier, dan zou de senaat haar komende wetsvoorstellen of haar begroting kunnen afkeuren, waarschuwt de SP-senator. Nu een motie van wantrouwen indienen tegen Ollongren, heeft volgens Kox geen zin. "We willen niet dat de minister aftreedt, maar dat ze optreedt", zegt hij.

Geen huurstop

De minister herhaalde maandag in een brief aan de senaat dat ze geen huurstop wil. Wel gaat ze in augustus de ontwikkelingen met de crisis en de situatie van de huurders - vooral die met de laagste inkomens - opnieuw bekijken. Meer maatregelen om huurders te beschermen, sluit ze niet uit. Maar ze wil dat doen in samenhang met de begroting voor het komende jaar.

Voor nu houdt ze vast aan haar beleid dat huurders die door corona in de knel zijn gekomen, hulp vragen aan hun verhuurder om een oplossing te zoeken. Als dit niet gebeurt, kunnen ze zich melden bij een registratiepunt bij de Huurcommissie.

De Eerste Kamer schermt niet vaak met een motie en dient bijna nooit een motie van afkeuring (van het beleid) of wantrouwen (tegen een bewindspersoon) in. Als een motie van wantrouwen wordt aangenomen, zal een bewindspersoon moeten aftreden en mogelijk een kabinet als dat achter het gevoerde beleid blijft staan. Ook een afgekeurde begroting levert problemen op, omdat beide Kamers ermee moeten instemmen. De Eerste Kamer heeft enkele keren een begroting verworpen. Toen dat in 1906 met de begroting van Oorlog gebeurde, leidde dit tot een kabinetscrisis.

Meer uit Politiek

Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

15 uur geleden
Jetten wenst betrokkenen explosie Utrecht sterkte toe

DEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.

16 uur geleden
Formerende partijen aan de slag met suggesties oppositie

DEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.

17 uur geleden
Van Weel: oefening Groenland is geen waarschuwing aan adres VS

ATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.

19 uur geleden
Kabinet overweegt verbod op AI-tools die naaktbeelden genereren

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.

22 uur geleden
SGP noemt minderheidskabinet kwetsbaar, maar 'het kan werken'

DEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.

22 uur geleden
Jetten voelt 'alle aanknopingspunten' om meerderheden te vinden

DEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.

1 dag geleden