Senaat gaat door met spreidingswet, maar niet voor verkiezingen
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer gaat door met de behandeling van de spreidingswet, die moet zorgen voor een eerlijke verdeling van de opvang van asielzoekers over het land. Het is alleen niet duidelijk wanneer de senaat het omstreden wetsvoorstel gaat behandelen. BBB, de grootste senaatsfractie, wilde dat nog voor de verkiezingen op 22 november. Maar dat gaat niet door.
BBB-senator Ilona Lagas had een voorstel klaar liggen om de wet versneld te behandelen, op 21 november, maar trok dat in voordat de senaat er dinsdagavond over zou stemmen. BBB is tegen de wet, maar wilde de kwestie snel afronden. De partij vindt dat "burgers en gemeenten voor de verkiezingen duidelijkheid moeten krijgen over de positie van partijen", zei Lagas. De versnelling is niet mogelijk vanwege procedures, liet ze weten.
Volgens fractievoorzitter Lagas is het nog steeds de bedoeling dat de senaat het wetsvoorstel zo spoedig mogelijk behandelt, maar dat gebeurt niet meer voor de verkiezingen. De spreidingswet zal daarna waarschijnlijk een kwestie worden aan de onderhandelingstafel voor een nieuwe regeringscoalitie. De kwestie verdeelde de huidige, inmiddels uiteengevallen coalitie. Vooral de VVD verzette zich stevig tegen het plan van asielstaatssecretaris Eric van der Burg, nota bene een partijgenoot.
Snelle invoering
Veel gemeenten en provincies dringen juist aan op een snelle invoering van de spreidingswet. Die regelt vooral de reguliere plekken. Omdat er daarvan veel te weinig zijn, worden er duizenden asielzoekers opgevangen in tijdelijke (crisis-)noodopvang, zoals sporthallen. Flink wat gemeenten hebben nog geen enkele opvang ingericht waardoor andere gemeenten relatief meer asielzoekers moeten opvangen. De pijn van de wet zit er vooral in dat gemeenten uiteindelijk kunnen worden gedwongen tot asielopvang
Eerder dinsdag had een meerderheid van de Eerste Kamer besloten het onderwerp niet controversieel te verklaren. Een voorstel van SGP-senator Diederik van Dijk om de behandeling van de veelbesproken wet uit te stellen tot het aantreden van een nieuw kabinet, kreeg steun van 21 senatoren. De andere 54 senatoren wilden wel verder met het wetsvoorstel. De BBB speelde een belangrijke rol bij dit besluit, want de fractie met zestien senatoren was eerst voor het voorstel van de SGP, maar bleek dinsdag toch van mening veranderd
De Eerste Kamerfracties van GroenLinks-PvdA, CDA, D66, SP, ChristenUnie, Partij voor de Dieren, Volt, 50PLUS en OPNL wilden doorgaan met de wet. Senatoren van VVD, PVV, SGP, FVD en JA21 - tegenstanders van de wet - wilden juist wachten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
4 uur geleden