Senaat eens met verbod op designerdrugs, gaat op 1 juli in
DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1 juli zijn designerdrugs verboden. Het gaat om nieuwe psychoactieve stoffen die op die datum onder de Opiumwet worden gevoegd. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met het voorstel van het kabinet om hele stofgroepen die dezelfde chemische basisstructuur kennen, te verbieden.
Tot nu toe kunnen producenten van dit soort nieuwe drugs de wet blijven omzeilen door telkens de samenstelling van de stoffen iets te wijzigen, zodat ze legaal blijven. De werking blijft dan nagenoeg gelijk, en die is vaak schadelijk voor de gezondheid. Door de wetswijziging vallen straks hele lijsten met stofgroepen onder het verbod. Daardoor wordt criminelen de pas afgesneden, zegt justitieminister David van Weel, die vooral wijst op ondermijnende criminaliteit. Politie en het Openbaar Ministerie dringen ook daarom al langer aan op een verbod, dat er ook toe moet leiden dat de handel en productie afnemen.
Staatssecretaris Vincent Karremens (Preventie) wijst op de gezondheidsrisico's zoals vergiftigingen, hartkloppingen en verslavingen. Met de aangepaste wet "geven we een duidelijk signaal af: dit spul is gevaarlijk, blijf ervan af". Het verbod leidt ertoe dat een aangepaste drug niet meer legaal op de markt kan komen. Een voorbeeld daarvan is volgens het ministerie van Volksgezondheid het schadelijke 3-MMC (ook poes of miauw genoemd) dat is opgevolgd door 2-MMC, dat nu nog legaal is maar straks niet meer.
In de Eerste Kamer stemden D66, CDA, BBB, SP, VVD, JA21, ChristenUnie, 50PLUS, OPNL, SGP voor het wetsvoorstel. De fracties van GroenLinks-PvdA, Volt, FVD en PvdD stemden tegen. De tegenstanders vonden de wet onder meer slecht onderbouwd, lastig uitvoerbaar en handhaafbaar. Ook denken ze dat van veel stoffen niet bewezen is dat ze schadelijk zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
2 dagen geleden