Senaat eens met verbod op designerdrugs, gaat op 1 juli in
DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1 juli zijn designerdrugs verboden. Het gaat om nieuwe psychoactieve stoffen die op die datum onder de Opiumwet worden gevoegd. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met het voorstel van het kabinet om hele stofgroepen die dezelfde chemische basisstructuur kennen, te verbieden.
Tot nu toe kunnen producenten van dit soort nieuwe drugs de wet blijven omzeilen door telkens de samenstelling van de stoffen iets te wijzigen, zodat ze legaal blijven. De werking blijft dan nagenoeg gelijk, en die is vaak schadelijk voor de gezondheid. Door de wetswijziging vallen straks hele lijsten met stofgroepen onder het verbod. Daardoor wordt criminelen de pas afgesneden, zegt justitieminister David van Weel, die vooral wijst op ondermijnende criminaliteit. Politie en het Openbaar Ministerie dringen ook daarom al langer aan op een verbod, dat er ook toe moet leiden dat de handel en productie afnemen.
Staatssecretaris Vincent Karremens (Preventie) wijst op de gezondheidsrisico's zoals vergiftigingen, hartkloppingen en verslavingen. Met de aangepaste wet "geven we een duidelijk signaal af: dit spul is gevaarlijk, blijf ervan af". Het verbod leidt ertoe dat een aangepaste drug niet meer legaal op de markt kan komen. Een voorbeeld daarvan is volgens het ministerie van Volksgezondheid het schadelijke 3-MMC (ook poes of miauw genoemd) dat is opgevolgd door 2-MMC, dat nu nog legaal is maar straks niet meer.
In de Eerste Kamer stemden D66, CDA, BBB, SP, VVD, JA21, ChristenUnie, 50PLUS, OPNL, SGP voor het wetsvoorstel. De fracties van GroenLinks-PvdA, Volt, FVD en PvdD stemden tegen. De tegenstanders vonden de wet onder meer slecht onderbouwd, lastig uitvoerbaar en handhaafbaar. Ook denken ze dat van veel stoffen niet bewezen is dat ze schadelijk zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
6 dagen geleden