Senaat Brazilië stemt in met federaal ingrijpen in hoofdstad
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse senaat heeft ingestemd met een federale veiligheidsinterventie in Brasilia, waarmee de politie in de hoofdstad onder beheer van de landelijke overheid wordt geplaatst. De veiligheidsinterventie werd uitgevaardigd door de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva na de rellen van zondagavond, maar hij moest nog wachten op groen licht van het congres. Het lagerhuis stemde maandag al in met de maatregel.
De Braziliaanse politie heeft dinsdag zo'n duizend demonstranten vastgehouden en ondervraagd in een gymzaal. De meesten werden maandag gearresteerd toen de politie een tentenkamp van Bolsonaro-aanhangers ontruimde, vlakbij het hoofdkwartier van het leger in de hoofdstad Brasilia.
De rechter van het Hooggerechtshof Alexandre de Moraes, die onderzoek doet naar de protesten, spreekt over "anti-democratische" protesten en "terroristen". "De democratie zal overwinnen en de Braziliaanse instituten zullen niet buigen", zei Moraes dinsdag in een speech.
Zoon voormalig president
Senator Flavio Bolsonaro, de zoon van de voormalige president, zei dat mensen zijn vader niet in verband moeten brengen met de rellen van zondag. "Probeer geen verhaal van leugens te creëren alsof Bolsonaro iets te maken heeft met deze onverantwoordelijke daden", zei Flavio tijdens een senaatsvergadering. "Sinds de verkiezingen is hij stil, zijn wonden aan het likken, vrijwel incommunicado."
Oud-president Jair Bolsonaro verblijft momenteel in Florida, waar hij maandag werd opgenomen in het ziekenhuis. Tegen CNN Brasil vertelde Bolsonaro dat hij vanwege zijn medische problemen zijn verblijf in de VS mogelijk inkort en nog voor het einde van de maand terugkeert naar Brazilië.
Bestormingen
De aanhangers van Bolsonaro bestormden zondag het parlementsgebouw, het presidentieel paleis en het Hooggerechtshof. Pas na een paar uur kon de politie de controle terugwinnen. De Bolsonarista's accepteren de beëdiging van de nieuwe president niet en vinden dat het presidentschap is gestolen van Bolsonaro. Lula werd op 1 januari beëdigd tot president, nadat hij in oktober de verkiezingen had gewonnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
6 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
14 uur geleden