Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senaat Brazilië stemt in met federaal ingrijpen in hoofdstad

Senaat Brazilië stemt in met federaal ingrijpen in hoofdstad

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse senaat heeft ingestemd met een federale veiligheidsinterventie in Brasilia, waarmee de politie in de hoofdstad onder beheer van de landelijke overheid wordt geplaatst. De veiligheidsinterventie werd uitgevaardigd door de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva na de rellen van zondagavond, maar hij moest nog wachten op groen licht van het congres. Het lagerhuis stemde maandag al in met de maatregel.

De Braziliaanse politie heeft dinsdag zo'n duizend demonstranten vastgehouden en ondervraagd in een gymzaal. De meesten werden maandag gearresteerd toen de politie een tentenkamp van Bolsonaro-aanhangers ontruimde, vlakbij het hoofdkwartier van het leger in de hoofdstad Brasilia.

De rechter van het Hooggerechtshof Alexandre de Moraes, die onderzoek doet naar de protesten, spreekt over "anti-democratische" protesten en "terroristen". "De democratie zal overwinnen en de Braziliaanse instituten zullen niet buigen", zei Moraes dinsdag in een speech.

Zoon voormalig president

Senator Flavio Bolsonaro, de zoon van de voormalige president, zei dat mensen zijn vader niet in verband moeten brengen met de rellen van zondag. "Probeer geen verhaal van leugens te creëren alsof Bolsonaro iets te maken heeft met deze onverantwoordelijke daden", zei Flavio tijdens een senaatsvergadering. "Sinds de verkiezingen is hij stil, zijn wonden aan het likken, vrijwel incommunicado."

Oud-president Jair Bolsonaro verblijft momenteel in Florida, waar hij maandag werd opgenomen in het ziekenhuis. Tegen CNN Brasil vertelde Bolsonaro dat hij vanwege zijn medische problemen zijn verblijf in de VS mogelijk inkort en nog voor het einde van de maand terugkeert naar Brazilië.

Bestormingen

De aanhangers van Bolsonaro bestormden zondag het parlementsgebouw, het presidentieel paleis en het Hooggerechtshof. Pas na een paar uur kon de politie de controle terugwinnen. De Bolsonarista's accepteren de beëdiging van de nieuwe president niet en vinden dat het presidentschap is gestolen van Bolsonaro. Lula werd op 1 januari beëdigd tot president, nadat hij in oktober de verkiezingen had gewonnen.

Meer uit Buitenland

Brazilië ontbiedt gezant VS om uitspraken Trump over Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant in Brazilië moet zich melden bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om uitleg te geven over de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president Donald Trump noemde de vervolging van de rechts-populistische oud-president Jair Bolsonaro een heksenjacht. De Amerikaanse ambassade had het daarna ook over een "politieke vervolging".

5 uur geleden
Hamas bereid 10 gijzelaars vrij te laten bij staakt-het-vuren

DOHA (ANP/RTR) - Hamas zegt bereid te zijn tien gijzelaars vrij te laten bij een staakt-het-vuren met Israël. Volgens de Palestijnse militante beweging verlopen de onderhandelingen momenteel moeizaam en zou dat komen door Israëlische "koppigheid".

6 uur geleden
VS leggen sancties op aan VN-rapporteur voor Palestijnse gebieden

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ,Marco Rubio, schrijft op X dat zij daarmee gestraft wordt voor haar "onwettige en schandalige pogingen" om Israëlische en Amerikaanse functionarissen en individuen te laten vervolgen.

6 uur geleden
Weer arrestatiebevel uitgevaardigd tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Yoon Suk-yeol wegens de militaire noodtoestand van december, bericht persbureau Yonhap. De politicus zat eerder bijna twee maanden vast in verband met het onderzoek naar de noodtoestand die hij uitriep.

7 uur geleden
Netflixhit Queer Eye stopt na tiende seizoen

LOS GATOS (ANP) - De hitserie Queer Eye van Netflix stopt na tien seizoenen. Deadline meldt dat de laatste reeks binnenkort op de streamingdienst te zien is.

7 uur geleden
Israëlische leger: nu juiste omstandigheden voor Gaza-deal

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerleider Eyal Zamir zijn in de Gazastrook nu de "juiste omstandigheden" gecreëerd voor een deal met Hamas. Hij stelt dat die Palestijnse militante beweging nu dusdanig verzwakt is dat er gepraat kan worden over een overeenkomst over de vrijlating van de gijzelaars.

7 uur geleden
Europees hof draait verkiezingsuitsluiting Le Pen niet terug

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.

9 uur geleden