Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Senaat akkoord: doxing is binnenkort te bestraffen

Senaat akkoord: doxing is binnenkort te bestraffen

DEN HAAG (ANP) - Mensen die ongewenst persoonlijke gegevens verspreiden om iemand te intimideren, kunnen daar naar verwachting vanaf 1 januari 2024 voor bestraft worden. Een wetsvoorstel over dit fenomeen - doxing - is aangenomen op de laatste vergaderdag van de Eerste Kamer voor de zomervakantie. Daders riskeren hiervoor een gevangenisstraf van maximaal twee jaar of een geldboete van maximaal 22.500 euro, zo komt in de wet te staan. Bij doxing van mensen met bepaalde beroepen wordt die straf verhoogd.

De laatste jaren komt het steeds vaker voor dat kwaadwillenden bijvoorbeeld privéadressen, telefoonnummers of gegevens of foto's van familie of kinderen openbaar maken. Dat kan gebeuren via chatgroepen op internet en sociale media. Zo komt het voor dat bijvoorbeeld een ex-partner wraak neemt door gevoelige gegevens op internet te zetten. Maar ook anderen zoals politici, wetenschappers, journalisten en politiemensen hebben er last van. De maximale straf gaat met een derde omhoog als er sprake is van doxing bij mensen met deze beroepen, omdat zij ook in hun werk belemmerd worden of zich onveilig gaan voelen.

Als de gegevens op straat liggen, kunnen criminelen of actievoerders de betrokkenen bang maken, thuis opzoeken en overlast veroorzaken of ze hinderen in hun dagelijkse leven. Volgens justitieminister Dilan Yeşilgöz is doxing "echt onacceptabel". Het gaat volgens haar om een ernstige inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van slachtoffers.

Wet seksuele misdrijven

Het wetsvoorstel wordt al voorbereid sinds 2021, onder meer op verzoek van de Tweede Kamer, die het voorstel in februari aannam. Veel intimiderend gedrag zoals bedreiging of stalking is al strafbaar. Maar intimidatie via het openbaren van persoonsgegevens was niet goed strafrechtelijk aan te pakken.

Het ongewenst openbaar maken of verspreiden van seksueel getint beeldmateriaal komt in een andere wet te staan, de Wet seksuele misdrijven. Deze wet is onlangs door de Tweede Kamer aangenomen en regelt de strafbaarheid van onvrijwillige seks.

Meer uit Binnenland

Advocaat verdachte truckdrama: epileptische aanval niet bewezen

ROTTERDAM (ANP) - Het is niet vast komen te staan dat Juan C.S. (48) een epileptische aanval had toen hij met zijn vrachtwagen inreed op een barbecuefeest van een ijsclub in Nieuw-Beijerland, aldus zijn advocaat Sabine ten Doesschate donderdag in de rechtbank in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat de Spaanse chauffeur vlak voor het ongeval wel zo'n aanval had. Bij het incident op 27 augustus 2022 kwamen zeven mensen om het leven en raakten zeven mensen gewond. Het OM eiste woensdag 4,5 jaar cel tegen hem en een rijverbod van zeven jaar.

5 minuten geleden
School Barneveld ontruimd om melding van wapen

BARNEVELD (ANP) - Een school aan de Rietberglaan in Barneveld is donderdagochtend ontruimd vanwege een melding van een "dreigende situatie". Een politiewoordvoerder zegt dat het om een melding van een wapen zou gaan, maar er is vooralsnog geen wapen aangetroffen op de school. De politie ziet momenteel dan ook geen signalen van een "directe dreiging".

13 minuten geleden
Opnieuw onthoofd dier aangetroffen in Capelle aan den IJssel

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Er is afgelopen zondag opnieuw een onthoofd dier aangetroffen in het Schollebos in Capelle aan den IJssel. Het gaat om een halsbandparkiet. Vorige maand werden nog drie onthoofde ganzen in het bos gevonden.

1 uur geleden
Glazen Huis van NPO 3FM komt dit jaar in Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - De inzamelingsactie NPO 3FM Serious Request wordt dit jaar vanuit Den Bosch gehouden. Het Glazen Huis komt op de Markt in de Brabantse stad te staan, heeft het radiostation donderdag bekendgemaakt. Tegelijkertijd kondigde de zender aan dat de opbrengst dit jaar naar Spieren voor Spieren gaat.

2 uur geleden
Ipsos: Nederlanders maken zich minder zorgen over klimaat

AMSTERDAM (ANP) - Mensen maken zich minder zorgen over het klimaat. Vooral bij jongvolwassenen neemt de bezorgdheid af. Klimaatverandering zakt naar de achtergrond door andere problemen, zoals oorlogen, woningnood en de verkiezing van Donald Trump, constateert onderzoeksbureau Ipsos. "Klimaat is voor jongeren een abstract begrip doordat het nog weinig zichtbare invloed heeft op hun directe omgeving", verklaren de onderzoekers.

2 uur geleden
Code geel om stevige onweersbuien in zuidwesten vrijdagavond

DE BILT (ANP) - Vrijdagavond komen in het zuidwesten stevige onweersbuien voor met plaatselijk hagel, zware windstoten en veel regen in korte tijd. Het KNMI heeft code geel uitgeroepen voor Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland.

5 uur geleden
Zuid-Holland wil buschauffeurs bedanken met deel van Qbuzz-boete

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland wil een deel van de boete die zij Qbuzz heeft opgelegd, gebruiken voor een campagne om chauffeurs van regionale vervoersbedrijven te bedanken voor hun werk. Ook moet dit geld worden besteed aan de werving van ov-personeel. Een grote meerderheid van de Provinciale Staten (44-5) steunde dit voorstel van Volt.

5 uur geleden