Senaat aan zet in afzettingsproces Trump
WASHINGTON (ANP) - Nu bekend is dat het Huis van Afgevaardigden de aanklachten tegen de Amerikaanse president Donald Trump formeel overdraagt aan de Senaat waar het proces zal plaatsvinden, zijn ook de volgende stappen bekend. De aanklagers, ook wel impeachmentmanagers genaamd, zijn Democraten uit het Huis van Afgevaardigden. De president heeft zijn eigen juridische team samengesteld om hem te verdedigen.
De aanklachten worden woensdag nog officieel door een van de aanklagers naar de Senaat gebracht en daar hardop voorgelezen. Daarna is het de beurt aan opperrechter John Roberts van het Hooggerechtshof om naar de Senaat te komen. Hij wordt voorzitter van het proces en legt daartoe eerst een eed af waarin hij verklaart onpartijdig te zullen optreden. Daarna leggen alle senatoren dezelfde eed af.
Als alle officiële plichtplegingen achter de rug zijn, moet er worden overlegd over de vorm van het proces, bijvoorbeeld of er getuigen kunnen worden opgeroepen. Om regels aan te nemen is een simpele meerderheid van 51 senatoren nodig. Democraten willen graag getuigen oproepen. De Republikeinen hebben een meerderheid in de Senaat en zouden hun eigen voorstellen eenvoudig aan kunnen nemen. Bij het laatste afzettingsproces tegen Bill Clinton stemden senatoren unaniem voor de regels, dat lijkt nu niet te gaan gebeuren.
67 senatoren
Als de regels eenmaal vaststaan, wordt de president officieel ingelicht over het proces. Als dat is gebeurd, kunnen de aanklagers en het juridische team van Trump hun openingsverklaringen gaan voorbereiden. Die verklaringen worden waarschijnlijk volgende week gehouden en duren een dag of langer. Ook daarna kan eventueel nog worden besloten om getuigen op te roepen.
Een absolute meerderheid in de Senaat kan vroegtijdig besluiten het proces te verwerpen. Ondanks de Republikeinse meerderheid lijkt daar niet voldoende steun voor te zijn, waardoor er waarschijnlijk over een of beide aanklachten wordt gestemd. Om de president af te zetten moeten 67 senatoren voor een of beide aanklachten stemmen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.
2 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een "noodzakelijke wil" om de oorlog met Israël en de Verenigde Staten te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen. Dat heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gezegd in een telefoongesprek met de voorzitter van EU-leiders António Costa.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.
6 uur geleden