Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Segers: prijs voor regeringsdeelname ChristenUnie gaat omhoog

Segers: prijs voor regeringsdeelname ChristenUnie gaat omhoog

VEENENDAAL (ANP) - De ChristenUnie is bereid na de Tweede Kamerverkiezingen van 17 maart opnieuw mee te regeren, maar wil dan wel meer van haar eigen idealen kunnen verwezenlijken. "De prijs voor onze coalitiedeelname wordt hoger", aldus partijleider Gert-Jan Segers, die hoopt op minstens zeven zetels.

"We hebben deze periode stappen kunnen zetten in de goede richting", zegt Segers in een toespraak op een grotendeels digitaal partijcongres vanuit Veenendaal. Hij wijst bijvoorbeeld op het klimaatakkoord, de steunpakketten in verband met corona en op extra geld dat naar onderwijs, zorg en landbouw is gegaan. "We hebben meegestuurd, en dat maakt verschil."

De ChristenUnie stapte drie jaar geleden met de nodige aarzeling in de huidige coalitie, waarin zij met vijf Kamerzetels veruit de kleinste is. Vooral voor samenwerking met D66, een partij die fundamenteel anders denkt over bijvoorbeeld euthanasie, abortus en onderwijsvrijheid, moest heel wat weerzin worden overwonnen.

Stempel drukken

De komende jaren wil de partij opnieuw haar stempel drukken, zegt Segers. Hij merkt daarbij op dat zowel links als rechts aan de partij wordt getrokken. Maar wie steun wil van de ChristenUnie, krijgt haar idealen erbij, waarschuwt hij alvast. De partij presenteert volgende maand haar verkiezingsprogramma.

De ChristenUnie zal in ieder geval pleiten voor een volledige herziening van het belastingstelsel, dat daardoor eenvoudiger en eerlijker moet worden. Toeslagen verdwijnen, de belasting voor burgers gaat omlaag en het minimumloon omhoog. Bedrijven gaan juist meer betalen.

D66

De voorstellen lijken best op die van D66, erkent Segers in een gesprek met het ANP. "Hoewel onze mensvisie verschilt, denk ik dat er raakvlakken zijn." Ook op het gebied van klimaat- en asielbeleid trekken de partijen vaak samen op. Maar de verschillen op medisch-ethisch terrein blijven enorm, benadrukt hij ook.

Zo zal zijn partij nooit meewerken aan het voorstel van D66 om gezonde mensen die hun leven voltooid vinden, het recht te geven op stervenshulp. Hij zet liever in op meer aandacht en betere zorg voor mensen die kampen met eenzaamheid.

De ChristenUnie-leider spreekt verder zijn waardering uit voor de manier waarop premier Mark Rutte en zorgminister Hugo de Jonge het land door de coronacrisis loodsen. "Ik ben ze dankbaar. Ze geven wat ze hebben, ze doen wat ze kunnen, en ze verdienen daarvoor ons grootste respect."

Meer uit Binnenland

Minderjarige en 18-jarige opgepakt voor brand in Bedum

BEDUM (ANP) - Een minderjarige jongen en een 18-jarige man, beiden uit het Groningse Bedum, zijn donderdag opgepakt in het onderzoek naar de brand in die plaats. Het vuur brak op oudejaarsavond rond 23.00 uur uit in een sporthal. De politie houdt rekening met brandstichting.

39 minuten geleden
Opnieuw meer journalisten lastiggevallen tijdens hun werk

DEN HAAG (ANP) - Voor het derde jaar op rij hebben journalisten vaker melding gedaan van incidenten tijdens het uitvoeren van hun werk. Vorig jaar kwamen 262 meldingen binnen bij PersVeilig, in 2024 waren dat er 249.

1 uur geleden
Slachtoffers schietpartij Amsterdam Nieuw-West zijn twee tieners

AMSTERDAM (ANP) - De slachtoffers van de schietpartij in Amsterdam Nieuw-West zijn twee tieners. Het gaat om een 16-jarige jongen uit Delft en een 18-jarige jongen uit Amsterdam, meldt de politie.

2 uur geleden
Ongelukken door gladheid in hele land

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongelukken gebeurd, mogelijk door gladheid. Het gaat niet om grote incidenten op de snelweg, meldt de ANWB vrijdagochtend. In bijna het hele land geldt code geel vanwege de sneeuw en bevriezing.

3 uur geleden
22-jarige man tegen pijler van viaduct gebotst en overleden

ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man is overleden nadat hij in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn auto tegen een pijler van een viaduct is gebotst op de President Rooseveltweg in Rotterdam-Terbregge. De politie weet nog niet wat de oorzaak is van het ongeluk.

3 uur geleden
Aantal treinstoringen in 2025 opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal treinstoringen in Nederland is in 2025 opnieuw toegenomen. In totaal werden dit jaar ruim 6000 storingen geregistreerd, bijna 12 procent meer dan in 2024. Dat blijkt uit de ANP-analyse van storingsdata van Rijdendetreinen.nl.

4 uur geleden
Twee doden door schietpartij in Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn twee mensen om het leven gekomen door een schietpartij, meldt de politie van de hoofdstad op Bluesky.

9 uur geleden