Sector: bakkers op omvallen, kabinet moet ingrijpen
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de bakkers staat door de gestegen energieprijzen op omvallen. Het gaat om circa de helft van de 1600 ambachtelijke bakkers waar in veel gevallen de energierekening tot wel tien keer hoger geworden is in vergelijking met twee jaar geleden. Ook de veertig industriële bakkers in Nederland, naar eigen zeggen goed voor 85 procent van de broodproductie, voelen de pijn.
Branchevereniging voor de ambachtelijke bakkers NBOV maakte met een paginagrote advertentie in het AD de noodzaak van ingrijpen nog maar eens duidelijk. Marie-Hélène Zengerink, directeur van de NBOV, ziet mogelijkheden om bakkers direct te helpen. Zo zou Nederland, net als bijvoorbeeld België, een prijsplafond moeten hanteren voor energie. Daarnaast zou het kabinet kunnen ingrijpen door de belastingheffing op elektriciteit en gas, de ODE, te verlagen of af te schaffen. De NBOV is geen voorstander van een pakket individuele maatregelen.
De Nederlandse Vereniging voor de Bakkerij (NVB), voor middelgrote en industriële bakkerijbedrijven, sluit zich aan bij de woorden van de NBOV. Volgens directeur Wim Kannegieter is de prijs voor brood al 10 procent gestegen de laatste tijd. De problemen kunnen volgens hem niet aan consumenten doorberekend blijven worden, ook al bepalen supermarkten hier in veel gevallen de prijs.
Compensatieregeling
Het is voor bakkers ook bijna onmogelijk om snel over te stappen van een gasoven op een elektrische oven. "De levensduur van een oven is doorgaans vijftien tot twintig jaar", aldus Zengerink. "Een nieuwe elektrische kost zo'n 70.000 euro. Voor het ombouwen van een gasoven zijn ondernemers 25.000 euro per oven kwijt." Verder kan het volgens haar tot wel een jaar duren voordat een speciale elektriciteitsaansluiting is gerealiseerd. En dan nog is het de vraag of het elektriciteitsnet voldoende toegerust is op de aansluiting van een oven. Dat laatste kan ook zomaar een aantal jaren duren.
Bakkers hebben door de impact van de oorlog in Oekraïne en een nieuwe cao al een aantal keren dit jaar te maken gehad met kostenstijgingen. De problemen van nu komen daar bovenop. Kannegieter roept het kabinet op met een compensatieregeling te komen, ook om verdere voedselinflatie te verminderen. Eerder stuurde de NVB daarover al een brandbrief naar de ministers van Landbouw en Economische Zaken. Kannegieter noemt de reactie van het kabinet op de oorlog in Oekraïne, met de sancties tegen Rusland, terecht. Maar ze vindt dat Den Haag in moet staan voor de consequenties.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
10 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
19 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
22 uur geleden