SDG: landen halen gestelde VN-ontwikkelingsdoelen voor 2030 niet
DEN HAAG (ANP) - In dit tempo haalt geen enkel land de duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG's) die door de Verenigde Naties zijn opgesteld. In de nieuwste rapportage die woensdag gepresenteerd wordt door SDG Nederland is te lezen dat Nederland op de dertiende plek staat in de Europese index.
Met de duurzame ontwikkelingsdoelen willen de VN "de wereld een betere plek maken in 2030". De bedoeling is onder meer om armoede en honger uit te bannen en om gezondheid, onderwijs en watervoorzieningen te verbeteren. Ook is bijvoorbeeld betaalbare en duurzame energie nodig om zo minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen.
Nederland rapporteert in juli aan de Verenigde Naties welke voortgang de afgelopen vijf jaar is geboekt op het gebied van de zeventien SDG's. De rapportage aan de VN wordt gezamenlijk opgesteld door Nederland, Aruba, Curaçao en Sint Maarten.
Frustratie
SDG Nederland en het CBS hebben op de bijeenkomst hun rapportages gepresenteerd. Hoe goed Nederland precies scoort op de vastgestelde SDG's vindt CBS-onderzoeker Jan-Pieter Smits lastig te bepalen. "Een frustratie die vaak terugkomt, is dat de doelen niet helder zijn doorvertaald in het Nederlandse beleid. Daardoor is de voortgang niet altijd goed te meten", vertelt hij.
Minister Liesje Schreinemacher voor Ontwikkelingssamenwerking heeft een videoboodschap ingesproken voor het publiek. Minister Carola Schouten voor Armoedebeleid wordt ook ondervraagd over de Nederlandse voortgang. Volgens de SDG-rapportage ligt Nederland nu wel op koers om twee doelen te halen: geen armoede en verbetering van mobiliteit, industrie en infrastructuur. Op dat laatste doel scoort Nederland in het wereldwijde rapport lager, omdat daar andere indicatoren zijn gebruikt.
Coronapandemie
De coronapandemie leidde tot meer vertraging bij het uitvoeren van de duurzame ontwikkelingsdoelen. Ook door andere mondiale crises zoals de oorlog in Oekraïne en klimaatverandering "raken we verder af van het bereiken van de SDG's in 2030", ziet de organisatie.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Ondanks de chronische droogte in Nederland zijn er in de afgelopen weken nog geen grote natuurbranden geweest. Maar dat kan veranderen als de wind draait. Daarvoor waarschuwt Edwin Kok, landelijk coördinator natuurbrandbeheersing van de brandweer. "De risico's zijn nog niet geweken zolang er geen significante regen valt. En dan heb ik het over wekenlange neerslag", aldus Kok.
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam is zondagochtend beklad. Onder meer de teksten 'Stop the human traffic' en 'Time to wake up!' zijn in het blauw op het monument geschreven. De politie is aanwezig. Het monument is afgezet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Het is heel druk, maar tegelijkertijd ook erg gemoedelijk", zegt een woordvoerder van Pride Amsterdam over de Canal Parade die zaterdagmiddag werd gehouden op de Amsterdamse grachten. "We horen van veel mensen dat ze het zo belangrijk vonden om zich juist nu te laten zien."
14 uur geledenHOORN (ANP) - In Hoorn hebben zaterdagochtend vroeg twee schietincidenten plaatsgevonden die mogelijk verband houden met elkaar. Bij beide incidenten is niemand gewond geraakt, meldt de politie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Richting het drukste moment van Zwarte Zaterdag staan er grote files op de wegen naar Zuid-Europa. In Frankrijk staan vakantiegangers lang in de file tussen Lyon en Marseille. In de Zwitserse Gotthardtunnel staat het verkeer richting Italië zelfs nagenoeg stil in zuidelijke richting, meldt de ANWB.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in de Canal Parade in Amsterdam meegevaren op een kleine boot van de organisatie. Hij werd vergezeld door Pride-directeur Lucien Spee.
20 uur geledenBABBERICH (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden die betrokken was bij het ernstige ongeval op de A12 afgelopen vrijdag. De politie bevestigt dat het gaat om de 59-jarige bestuurder van de achterste vrachtwagen uit het Duitse Endorf, na berichtgeving van Omroep Gelderland.
20 uur geleden