Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SDF schort terrorismebestrijding in Syrië op om Turkse aanvallen

SDF schort terrorismebestrijding in Syrië op om Turkse aanvallen

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) schort de gezamenlijke terrorismebestrijding in Noord-Syrië tijdelijk op vanwege Turkse aanvallen op de groep. De door de Verenigde Staten gesteunde militie bestaat vooral uit Syrisch-Koerdische strijders die door Turkije als terroristen worden beschouwd.

Turkije heeft in de afgelopen weken zijn aanvallen op Noord-Syrië opgevoerd en bereidt mogelijk een grondinvasie voor. Het luchtoffensief begon na een dodelijke ontploffing in een winkelstraat in Istanbul. Ankara stelt dat Koerdische extremisten achter de bomaanslag zitten. De verboden arbeiderspartij PKK en de militie YPG, een belangrijk onderdeel van de SDF, ontkennen alle betrokkenheid.

De YPG wordt door Turkije gezien als een verlengstuk van de PKK, een partij die ook in de VS en de Europese Unie als terroristisch is bestempeld. De YPG heeft in Syrië als dominerende partij binnen de SDF een belangrijke rol gespeeld in de strijd tegen Islamitische Staat (IS), met steun van een internationale coalitie onder leiding van de VS. Die gezamenlijke operaties staan nu tijdelijk stil, aldus een SDF-woordvoerder. De VS zeiden recent dat de operaties tegen IS nog steeds bezig zijn.

SDF-leider Mazloum Abdi verklaarde eerder deze week te hopen op een "sterkere" reactie vanuit Washington. Volgens hem hangt een eventuele Turkse invasie af van hoe andere landen reageren op de door Ankara aangekondigde plannen voor een eventueel grondoffensief in het noorden van Syrië. De SDF waarschuwde al eerder mogelijk niet langer te kunnen instaan voor de beveiliging van kampen voor voormalige IS-strijders en hun gezinsleden.

Meer uit Buitenland

Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

33 minuten geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

2 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

3 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

7 uur geleden
Klimaattop nadert einde zonder duidelijke doorbraken

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.

7 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

13 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

13 uur geleden