Screening wetenschappers moet gevoelige kennis helpen beschermen
DEN HAAG (ANP) - Er komt een verplichte screening voor alle wetenschappers en masterstudenten die toegang kunnen krijgen tot gevoelige kennis of technologie bij kennisinstellingen. Dat schrijft onderwijsminister Eppo Bruins aan de Tweede Kamer. De screening moet voorkomen dat gevoelige en waardevolle informatie door spionage of diefstal in verkeerde handen terechtkomt.
Oorspronkelijk was het plan om alleen studenten van buiten Europa door te lichten, maar dat is volgens de bewindsman "juridisch gezien te kwetsbaar" gebleken. Het College voor de Rechten van de Mens en de landsadvocaat waarschuwden in hun adviezen over het voorstel voor het risico van discriminatie. Daarom is voor een bredere afbakening gekozen.
De veiligheidsdiensten waarschuwen al langer dat landen als China, Rusland en Iran azen op gevoelige technologie die bijvoorbeeld voor militaire doeleinden kan worden gebruikt. Samenwerking met buitenlandse kennisinstellingen kan in dat licht risico's met zich meebrengen die het kabinet met deze maatregel hoopt tegen te gaan.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, kan over ruim een week optreden in het stadion GelreDome in Arnhem. De gemeente heeft een evenementenvergunning verleend voor de beide concerten.
1 uur geledenUITHOORN (ANP) - De voorstanders van een asielopvang in het Noord-Hollandse Uithoorn hebben donderdagavond een einde gemaakt aan hun protest bij het gemeentehuis. Ze vertrokken nadat ze waren belaagd door tegenstanders van de opvang. Die gooiden onder meer met flessen en eieren. Ook werden enkele rookbommen afgestoken. De politie hield de beide groepen uit elkaar.
1 uur geledenUITHOORN (ANP) - Voorstanders en tegenstanders van de komst van een asielzoekerscentrum demonstreren donderdagavond in het Noord-Hollandse Uithoorn. Enkele honderden anti-azc-betogers liepen in een mars vanaf de beoogde locatie van de opvang naar een plein bij het gemeentehuis, waar PVV-leider Geert Wilders ze toesprak.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.
6 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.
8 uur geleden