SCP: kansen door robots en online-economie, maar ook risico's
DEN HAAG (ANP) - De platformisering van de arbeidsmarkt van werk, waarbij mensen vaker zelfstandig werken en via een onlineplatform aan opdrachten worden gekoppeld, kan leiden tot meer flexibiliteit voor werknemers. Dat kan onzekerheid in de hand werken, maar ook kansen bieden, schrijft het Sociaal-Cultureel Planbureau (SCP). Zo zullen sommige groepen meer werk krijgen. Volgens het SCP worden stress veroorzakende activiteiten zoals het zoeken naar werk door de computer gedaan.
Ook robotisering zal voor sommige mensen hun werksituatie verbeteren. Zwaar werk of vervelend werk kan veel vaker door robots worden gedaan. Dat zal wel betekenen dat sommige banen zullen verdwijnen, maar andere werknemers krijgen juist meer tijd om de zaken te doen die hun werk leuk maken. Ook komen er nieuwe banen omdat robots ook ontworpen, gebouwd en onderhouden moeten worden.
De grotere flexibiliteit en zaken als thuiswerken kan ook zorgen voor een ander punt wat voor werknemers zwaar weegt bij het bepalen van de kwaliteit van arbeid. Ze kunnen daardoor makkelijker zorgtaken combineren met werk en hun eigen werktijden bepalen. Ook wordt het daardoor makkelijker om werk om cursussen en studies heen te plannen, wat past binnen de ambitie om een leven lang te blijven leren. Dat laatste is volgens het SCP ook nodig omdat door de toenemende vergrijzing mensen langer moeten blijven werken.
Tegelijkertijd bestaan er ook risico's met name voor lageropgeleiden en kwetsbare mensen op de arbeidsmarkt. De kans is groot dat zij meer en meer moeten concurreren met robots en mensen in lagelonenlanden en dat er een verdere tweedeling in de maatschappij ontstaat. Ook digitale vaardigheden kunnen zo'n scheidslijn vormen waarlangs een splitsing kan ontstaan.
Die verschillen zullen niet van de ene op de andere dag ontstaan, maar dat zal geleidelijker gaan. Om de negatieve gevolgen tegen te gaan zal een brede visie nodig zijn, meent het SCP. Als daarbij wordt ingezet op zeggenschap en duurzame arbeidsrelaties, waarbij medewerkers daadwerkelijk iets te zeggen hebben in het bedrijf.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de nieuwe handelsweek negatief begonnen, opnieuw door zorgen onder beleggers over de hoge koersen van bedrijven in de techsector. Op de beurzen wordt dan ook met spanning uitgekeken naar de resultaten van chipconcern Nvidia die woensdag na de beurssluiting worden verwacht. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming in de laatste weken van het jaar. Maandag verloor het aandeel 1,8 procent.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Na maandenlange onderhandelingen zegt India dat het dicht bij het afronden is van een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten. Het gaat om de eerste fase van een deal om de Amerikaanse importheffingen van 50 procent te verlagen, zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal maandag.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
14 uur geleden