Schutter Zwijndrecht naar PBC: OM noemt het 'gerichte aanval'
ROTTERDAM (ANP) - Minh V., die wordt verdacht van het neerschieten van zijn ex-vriendin en haar moeder in Zwijndrecht, wordt in juli voor psychiatrisch onderzoek opgenomen in het Pieter Baan Centrum. Dat zei de voorzitter van de rechtbank Rotterdam maandag bij de start van de strafzaak tegen ‘Lucky’, zoals de bijnaam van V. luidt. De officier van justitie zei genoeg bewijs te hebben om te kunnen spreken van moord.
Bij de schietpartij op 21 januari werd de 66-jarige moeder van V.’s ex-vriendin doodgeschoten. Haar 38-jarige dochter raakte zwaargewond.
V. (49) was na de schietpartij ruim een maand op de vlucht. Hij wordt verdacht van moord en een poging tot moord. De officier van justitie ziet genoeg bewijs voor moord, omdat er in haar ogen sprake was van een vooropgezet plan. "Het zag eruit als een gerichte aanval", zei ze. V. is de schutter, weet het OM op basis van beeldmateriaal, zijn bekentenis, getuigen en het in beslag genomen wapen.
Kalm en vastberaden
De officier baseert zich onder meer op chatberichten die verdachte naar zijn ex-vriendin stuurde. "Hij was boos en gefrustreerd door de verbroken relatie en kon dat niet verkroppen. Hij heeft haar vanaf 8 januari veelvuldig gebeld, gesmeekt en bedreigd", aldus de officier. "In het laatste bericht dat hij aan haar stuurde schreef hij ‘tot de dood ons scheidt’", aldus het OM. Dat stuurde hij een uur voor het schietincident. Ook zou V. haar vanaf 13 januari meermalen hebben geobserveerd bij de woning van haar moeder om haar routines te onderzoeken. Een week voor de schietpartij gaf hij volgens het OM een tas met kleding af aan een vriend, met de bedoeling om uit de handen van de politie te kunnen blijven, wat hem bijna vijf weken lang lukte.
Op 21 januari is V. zijn ex gevolgd naar Zwijndrecht om met haar te praten, heeft V. verklaard. Bij het winkelcentrum heeft hij haar aangesproken. De officier: "Zij begon te gillen. Omstanders bemoeiden zich ermee, waarop er is geschoten." V. schoot eerst in de lucht, daarna op zijn ex en toen op haar moeder. "Nadat haar moeder probeerde te helpen, heeft hij ook haar zonder enige aarzeling neergeschoten. Volgens diverse ooggetuigen maakte hij een kalme en vastberaden indruk."
Zelf heeft de verdachte verklaard dat het schieten 'niet de bedoeling was', maar de officier ziet nog meer bewijs voor voorbedachte raad. Zo vluchtte V. in een gestolen BMW en stapte hij later over in een Skoda, die hij samen met zijn telefoon dumpte. Uit onderzoek op het vuurwapen bleek dat V. het wapen pas kort in zijn bezit had. De volgende zitting is op 20 juli.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.
22 minuten geledenLIMASSOL (ANP) - Concrete voorstellen voor wie namens de EU aan eventuele onderhandelingen gaat deelnemen over vrede tussen Oekraïne en Rusland zijn donderdag niet gedaan door EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Wel zijn de ministers het erover eens dat er "iemand of een team van mensen" namens de EU "aan een eventuele onderhandelingstafel" moet aanschuiven om voor de Europese belangen op te komen, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na afloop van de vergadering in Cyprus.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in hoger beroep tegen recente uitspraken over de vliegvelden bij Eindhoven, Rotterdam en Lelystad. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) wil daarmee "verdere juridische helderheid" over de stikstofcrisis krijgen, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. "Die helderheid helpt vervolgens om beleid op te baseren."
2 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
3 uur geleden