Schutter doodt twee en komt zelf om in Auckland, voor start WK
AUCKLAND (ANP) - Midden in het centrum van de Nieuw-Zeelandse stad Auckland zijn donderdagochtend (lokale tijd) twee mensen door een schutter om het leven gebracht. Vijf anderen, onder wie een politieagent, raakten gewond. De schutter werd later dood aangetroffen. Het incident voltrok zich enkele uren voor het eerste fluitsignaal van de openingswedstrijd van het WK voetbal voor vrouwen, dat volgens de Nieuw-Zeelandse premier Chris Hipkins gewoon plaats kan vinden.
De schutter was gewapend met een geweer waarmee hij een bouwplaats betrad en om zich heen schoot. Nadat hij de bovenste verdieping van een gebouw had bereikt, vuurde hij meer schoten. Hij verschool zich in een liftschacht waar hij korte tijd later dood werd aangetroffen.
Het Noorse voetbalteam, dat donderdagavond (lokale tijd) tegen Nieuw-Zeeland speelt, verblijft in een hotel op nog geen 500 meter afstand van waar de schietpartij plaatsvond. "We bereiden ons gewoon voor op de wedstrijd van vanavond", verklaarde het team in de Noorse krant Verdens Gang. Aanvoerster Maren Mjelde zegt dat ze zich gedurende de politieoperatie in de binnenstad "voortdurend veilig hebben gevoeld". Inwoners van Auckland werden opgeroepen binnen te blijven.
Opzichzelfstaand incident
Premier Hipkins meldt in een persconferentie dat het om een opzichzelfstaand incident in een complex in aanbouw ging en er geen risico is voor de nationale veiligheid. "Dit lijkt te gaan om de acties van een individu", aldus Hipkins tegen de pers. De politie meldt dat de verdachte een 24-jarige man is die in huisarrest zat na een veroordeling om huiselijk geweld. Hij had een vrijstelling om op de bouwplaats te mogen werken. Over een motief is nog niets bekend, maar van een terreurdaad is volgens de premier geen sprake.
De Nieuw-Zeelandse regering laat donderdag weten in nauw contact te staan met de FIFA. De internationale voetbalorganisatie meldt dat het incident "niets met de voetbaloperaties" te maken had. Alle teams met een accommodatie in Auckland worden door de FIFA extra ondersteund. Ook de Amerikaanse voetbalsters verblijven in een hotel op loopafstand van de schietpartij.
Het Nederlandse team bevindt zich in Tauranga, op zo'n drie uur rijden van Auckland, waar het donderdagochtend trainde. "Onze gedachten zijn bij de slachtoffers van de schietpartij in Auckland", meldt de KNVB op Twitter.
Meer uit Buitenland
TUNIS (ANP) - De lichamen van twaalf opvarenden van een migrantenboot die zonk voor de kust van Tunesië zijn geborgen. Naar twee andere passagiers wordt nog gezocht. Eén persoon kon worden gered.
19 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische regering heeft gedreigd de aanvallen op de Gazastrook te intensiveren als vanuit dat Palestijns gebied nog meer drones, ballonnen en vliegers opstijgen. Vrijdag en zaterdag werden in Israël vier vliegers gevonden die vermoedelijk uit Gaza afkomstig waren. Het Israëlische leger beschouwt die voorwerpen als een bedreiging omdat die eerder gebruikt zouden zijn bij aanvallen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag opnieuw gezegd dat Oekraïne niet achter de aanval op de Nord Stream-pijpleidingen in 2022 zat. Vorige maand zei de Duitse openbaar aanklager dat de Oekraïense staat opdracht gaf tot sabotage van de pijpleidingen voor de toevoer van Russisch gas naar Europa.
5 uur geledenRENO (ANP) - In de Amerikaanse staat Nevada zijn alle patiënten van het Northwest Specialty Hospital geëvacueerd vanwege een naderende natuurbrand. Het vuur woedt aan de rand van de stad Reno en het ziekenhuis is uit voorzorg ontruimd, meldt de lokale nieuwszender KTVN.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen in de centrale Gazastrook hebben zondag drie mensen gedood, onder wie een kind, meldt de burgerbescherming. Het Israëlische leger beweerde een "terrorist" te hebben getroffen.
10 uur geledenTHUSIS (ANP) - In het Oost-Zwitserse Thusis zijn nog twee lichamen gevonden na een brand die donderdagavond in een restaurant uitbrak, meldt de politie. Daarmee is het dodental door de brand op vier gekomen. Zaterdag waren al twee lichamen gevonden.
11 uur geledenFAGERSTA (ANP/AFP) - De 18-jarige man die wordt verdacht van het doden en verwonden van meerdere jongeren met een zwaard op een school in Zweden is in voorlopige hechtenis genomen, meldt de openbaar aanklager. Hij wordt verdacht van moord en poging tot moord.
11 uur geleden