Schuldhulpverleners zien 'alarmerende' toename geldproblemen
ROTTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen zoeken hulp voor het oplossen van hun geldproblemen. Dat merkt Humanitas, de grootste Nederlandse vrijwilligersorganisatie voor schuldhulp, op basis van onderzoek. Directeur Jerzy Soetekouw vindt de cijfers "alarmerend". "Onze vrijwilligers en coördinatoren zien mensen op hun dieptepunt. Zij vangen als eerste de signalen op dat het probleem vele malen groter is dan voorheen."
Humanitas voerde een enquête uit onder coördinatoren binnen de organisatie. 63 procent van de respondenten meldde dat de vraag bij hun afdeling is gestegen. 44 procent zei bovendien dat bestaande geldproblemen zijn verergerd. De vrijwilligersorganisatie ondersteunde vorig jaar ruim 24.000 mensen met ernstige geldproblemen. In 2021 en 2022 waren dat nog respectievelijk meer dan 13.000 en ruim 17.000.
Een van de oorzaken die Humanitas aanwijst voor deze toename is de industrie die verdient aan schulden, zoals "agressieve" incassobureaus. Als mensen hun rekeningen niet kunnen betalen, verhogen deze bureaus het oorspronkelijk te betalen bedrag. "Een kleine schuld kan uitgroeien tot een monsterschuld", legt Humanitas uit. "Zo kan er binnen de kaders van de wet goed worden verdiend aan mensen met schulden en is er sprake van een schuldenindustrie."
'Drastisch'
Volgens Soetekouw is ook de overheid hieraan schuldig, "wanneer zij belastingen, te hoge toeslagen en boetes int met weinig oog voor de menselijke maat". De directeur beweert bovendien dat er onvoldoende wetgeving is om mensen te beschermen tegen de schuldenindustrie. Soetekouw riep de overheid in januari ook al op het beleid aan te passen en haar eigen werkwijze "drastisch" te veranderen.
Het werkelijke aantal mensen met problematische schulden is veel hoger. Humanitas wijst daarbij naar cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daaruit komt naar voren dat meer dan 726.000 huishoudens dergelijke schulden hebben.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
16 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het Britse mediabedrijf DMGT, eigenaar van de krant Daily Mail, heeft een deal gesloten om zijn concurrent The Telegraph over te nemen. Daarmee is volgens het mediabedrijf 500 miljoen pond gemoeid, zo'n 568 miljoen euro. Met de overname kan DMGT een van de grootste rechtse mediagroepen in het Verenigd Koninkrijk worden.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft Nederland verzocht de ingreep door demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) bij de Nijmeegse chipmaker terug te draaien. Persbureau Reuters heeft hierover documenten ingezien.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV wil dat de formerende partijen definitief een einde maken aan de zogenoemde 'buffelboete', een samenloop van belastingmaatregelen die ervoor zorgt dat mensen met een laagbetaalde deeltijdbaan meer belasting zijn gaan betalen. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft toegezegd de maatregelen te schrappen, onder druk van de Tweede Kamer. Maar de vakbond wil zeker weten dat de maatregel niet meer terugkomt en roept partijen op dit ook in het regeerakkoord te zetten.
21 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
1 dag geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
1 dag geleden