Schrijver Maarten Biesheuvel (81) overleden
LEIDEN (ANP) - Schrijver Maarten Biesheuvel is donderdag na een kort ziekbed thuis in Leiden overleden, 81 jaar oud. Dat heeft de executeur-testamentair en vriendin van de schrijver Helma Neppérus bekendgemaakt.
Hij debuteerde in 1972 met de verhalenbundel In de bovenkooi. Zijn meest recente werk, Een Schiedamse jongen, verscheen vorig jaar. Biesheuvel kreeg in 2007 de P.C. Hooftprijs voor zijn literaire werk.
Biesheuvel gold als een verhalenverteller pur sang. Tientallen bundels met korte verhalen van zijn hand zijn er verschenen. Zijn veelal absurdistische en hilarische verhalen schreef Biesheuvel vaak in zijn houten huis Sunny Home in Leiden.
Absurdistische verhalen
Het leven van de schrijver was echter allesbehalve zonnig te noemen. Hij was manisch depressief en verbleef geregeld in psychiatrische instellingen. Zijn absurdistische en grappige verhalen hebben dan ook vaak een angstige en sombere kant. Veel verhalen hebben een autobiografisch karakter.
Een verhaal uit de bundel Het Wonder illustreert waarschijnlijk goed hoe Biesheuvel zichzelf zag. In het verhaal voert de hoofdpersoon een gesprek met de psychiater: "Ik ben een romantisch type. Dat wil zeggen, soms ben ik Himmelhoch jauchzend en dan weer zum Tode betrübt", waarop de arts antwoordt: "Daar is een nieuwerwetse term voor in de medische wetenschap, jouw gedrag heet manisch depressief."
Prijs
Biesheuvel studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 1972 maakte hij op slag naam met In de bovenkooi. Door zijn manisch depressiviteit liep de productie in de jaren negentig hard terug. Hij schreef nog wel, maar zijn verhalen werden steeds korter.
In 2015 werd er een prijs naar hem vernoemd: de J.M.A. Biesheuvelprijs. Deze prijs wordt toegekend aan de beste Nederlandstalige korteverhalenbundel, die in dat jaar voor het eerst werd uitgereikt, aan Rob van Essen.
Bijna twee jaar geleden overleed de vrouw van Biesheuvel, Eva, zijn steun en toeverlaat. Ze waren bijna veertig jaar bij elkaar geweest.
Meer uit Binnenland
OVERASSELT (ANP) - De politie heeft donderdag het aantal aanhoudingen in verband met de schietpartij in Overasselt naar beneden bijgesteld. Er zijn 34 mensen aangehouden in plaats van 35. Het is nog niet duidelijk of zij allemaal worden voorgeleid. Dat beslist het Openbaar Ministerie vrijdag, meldt de politie.
36 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft donderdag wederom wapens aangetroffen in het onderzoek naar de gebeurtenissen in Overasselt. Die worden meegenomen in het lopende onderzoek naar de schietpartij in de Gelderse plaats, meldt de politie. Een politiewoordvoerster wil niet zeggen waar de wapens gevonden zijn.
56 minuten geledenDE BILT (ANP) - In het westen van Nederland is vrijdagochtend code geel van kracht omdat daar sprake kan zijn van zware windstoten, meldt het KNMI. De waarschuwing gaat om 08.00 uur in en eindigt aan het begin van de middag.
1 uur geledenHEUMEN (ANP) - Het is juridisch niet mogelijk om het beschoten huis in Overasselt voorgoed te sluiten zodat de bewoners worden gedwongen het dorp te verlaten. Burgemeester Joerie Minses van de gemeente Heumen, waar Overasselt in ligt, zegt dat hij die bevoegdheid niet heeft. "Ik snap de wens van mensen die een permanente oplossing willen, maar die kan ik niet faciliteren. Ik zeg niet dat ik dat bevredigend vind. Je moet voor het maximale willen gaan, en dat is nu een sluiting van een jaar", voegde Minses eraan toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Ongehoord Nederland (ON!) volgens het Commissariaat voor de Media (CvdM) niet langer voldoet aan de wettelijke eisen "is een nieuwe, zwaarwegende ontwikkeling". Dat laat minister Rianne Letschert (Media) via haar woordvoerder weten. Zij belooft snel te beslissen of de omroep uit het publieke bestel wordt gezet. "Na het weekend" komt daar duidelijkheid over.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet had geen tunnelvisie tijdens de coronapandemie, zei toenmalig zorgminister Hugo de Jonge. Volgens hem waren er voldoende reflectiemomenten en konden alle kabinetsleden altijd hun zegje doen, zei hij tegen de coronacommissie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woensdag 9 september rijden er de hele dag geen NS-treinen in Nederland door de landelijke 24-uursstaking in het openbaar vervoer. Alleen luchthaven Schiphol blijft wel beperkt bereikbaar, heeft NS bekendgemaakt.
4 uur geleden