Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schrijver Maarten Biesheuvel (81) overleden

Schrijver Maarten Biesheuvel (81) overleden

LEIDEN (ANP) - Schrijver Maarten Biesheuvel is donderdag na een kort ziekbed thuis in Leiden overleden, 81 jaar oud. Dat heeft de executeur-testamentair en vriendin van de schrijver Helma Neppérus bekendgemaakt.

Hij debuteerde in 1972 met de verhalenbundel In de bovenkooi. Zijn meest recente werk, Een Schiedamse jongen, verscheen vorig jaar. Biesheuvel kreeg in 2007 de P.C. Hooftprijs voor zijn literaire werk.

Biesheuvel gold als een verhalenverteller pur sang. Tientallen bundels met korte verhalen van zijn hand zijn er verschenen. Zijn veelal absurdistische en hilarische verhalen schreef Biesheuvel vaak in zijn houten huis Sunny Home in Leiden.

Absurdistische verhalen

Het leven van de schrijver was echter allesbehalve zonnig te noemen. Hij was manisch depressief en verbleef geregeld in psychiatrische instellingen. Zijn absurdistische en grappige verhalen hebben dan ook vaak een angstige en sombere kant. Veel verhalen hebben een autobiografisch karakter.

Een verhaal uit de bundel Het Wonder illustreert waarschijnlijk goed hoe Biesheuvel zichzelf zag. In het verhaal voert de hoofdpersoon een gesprek met de psychiater: "Ik ben een romantisch type. Dat wil zeggen, soms ben ik Himmelhoch jauchzend en dan weer zum Tode betrübt", waarop de arts antwoordt: "Daar is een nieuwerwetse term voor in de medische wetenschap, jouw gedrag heet manisch depressief."

Prijs

Biesheuvel studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 1972 maakte hij op slag naam met In de bovenkooi. Door zijn manisch depressiviteit liep de productie in de jaren negentig hard terug. Hij schreef nog wel, maar zijn verhalen werden steeds korter.

In 2015 werd er een prijs naar hem vernoemd: de J.M.A. Biesheuvelprijs. Deze prijs wordt toegekend aan de beste Nederlandstalige korteverhalenbundel, die in dat jaar voor het eerst werd uitgereikt, aan Rob van Essen.

Bijna twee jaar geleden overleed de vrouw van Biesheuvel, Eva, zijn steun en toeverlaat. Ze waren bijna veertig jaar bij elkaar geweest.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Rotterdam: bereikbaarheid wordt nog groter probleem

ROTTERDAM (ANP) - Bereikbaarheid wordt een nog groter probleem voor de regio Rotterdam. Dat zei burgemeester Carola Schouten tijdens het Miljoenenontbijt in Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam ziet dat het kabinet in de miljoenennota een stap zet met investeringen in onderhoud, "maar het is bij lange na niet genoeg".

37 minuten geleden
OM: ook 'wapenarsenaal' in ontplofte kelderbox Amsterdam-Osdorp

AMSTERDAM (ANP) - In de kelderbox aan de Remijden in Amsterdam-Osdorp waar op 12 juni een explosie was, lag ook een "wapenarsenaal", zei de officier van justitie woensdag tijdens een eerste openbare zitting in de rechtbank in Amsterdam.

59 minuten geleden
Politie deelt nog weinig over onderzoek naar spoorsabotage

DEN HAAG (ANP) - De politie deelt woensdagochtend weinig informatie over het onderzoek naar de sabotages op het spoor van dinsdag. Volgens een woordvoerster wordt met onder andere het Openbaar Ministerie uitgezocht "wat er allemaal loopt". "We zijn hard bezig. Het is heel groot, omvangrijk, op verschillende plekken in het land, dus we zijn alles goed aan het nagaan. Het loopt volop."

1 uur geleden
Kosovaars protest in Den Haag bij uitspraak tegen oud-president

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag betuigen woensdagochtend honderden Kosovaren hun steun aan de voormalige president Hashim Thaçi. In het Kosovotribunaal even verderop horen Thaçi en drie andere voormalige kopstukken van het Bevrijdingsleger van Kosovo (UÇK) hun straf.

1 uur geleden
Zeven XR-demonstranten vervolgd na Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - Zeven XR-demonstranten die na actievoeren op Prinsjesdag werden aangehouden, worden vervolgd. Dat laat een politiewoordvoerder woensdag weten. Drie van hen werden dinsdag vastgehouden en zijn om 17.00 uur vrijgelaten.

1 uur geleden
ProRail: in de nacht geen nieuwe buizen op het spoor gezien

UTRECHT (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag heeft spoorbeheerder ProRail geen nieuwe buizen op het spoor gevonden. In de avond werd op het spoor tussen Apeldoorn en Deventer nog wel een buis aangetroffen. Dinsdag, Prinsjesdag, zorgde materiaal zoals buizen en kabels dat op meer dan 35 plekken op de spoorrails was gelegd voor een flinke ontregeling van het treinverkeer.

1 uur geleden
Ingrijpen door provincie dreigt voor zeven gemeenten Zuid-Holland

DEN HAAG (ANP) - Voor zeven gemeenten in Zuid-Holland dreigt een ingreep door de provincie. Al zeker drie jaar voldoen ze niet aan hun taak wat betreft de huisvesting van asielzoekers met een verblijfsvergunning, zogeheten statushouders. Van zes gemeenten was dat al bekend en ook Lansingerland heeft nu een laatste waarschuwing gekregen van de provincie.

2 uur geleden