Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schrijver en schilder Jan Cremer (84) overleden

Schrijver en schilder Jan Cremer (84) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver en schilder Jan Cremer is woensdagochtend op 84-jarige leeftijd overleden, meldt uitgeverij De Bezige Bij. De auteur wordt in besloten kring begraven. "Hij schreef zoals hij schilderde, hij schilderde zoals hij schreef", zegt zijn vrouw Babette Cremer.

Met het overlijden van Cremer verliest Nederland een icoon, "die de kunst en literatuur ten diepste heeft veranderd", zegt De Bezige Bij. "We zijn intens bedroefd en diep getroffen door zijn dood."

De in 1940 in Enschede geboren schrijver en kunstenaar studeerde aan de kunstacademies in Arnhem, Den Haag en Parijs. Cremer debuteerde in 1964 met het autobiografische boek Ik Jan Cremer, dat toen een schokgolf veroorzaakte, onder meer door de expliciete seksscènes in de roman. "De meerderheid van de critici was geschokt door het boek, ouders verboden hun kinderen het te lezen. Uiteraard deden ze dat wel, en in groten getale", aldus De Bezige Bij over het boek, dat in vele talen werd vertaald en tientallen keren werd herdrukt.

Nieuwe roman

Later verschenen nog een tweede en derde boek van Ik Jan Cremer. Andere boeken van de auteur zijn het eveneens driedelige De Hunnen, De Venus van Montparnasse en Made in USA.

Cremer was nog bezig met een nieuwe roman, bevestigt zijn uitgever. Of die nog uitgebracht gaat worden, is nog onduidelijk.

Onderscheiding

De auteur was ook bekend vanwege zijn beeldende kunst. Werken van hem zijn onder meer te zien bij Museum de Fundatie.

In 2000 werd Cremer benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en in 2020 kreeg hij de Amsterdamse Frans Banninck Cocq-penning. Die laatste onderscheiding wordt toegekend aan personen die zich tijdens een periode van ten minste twaalf jaar "bijzonder verdienstelijk" hebben gemaakt voor Amsterdam.

Meer uit Binnenland

Rob Wijnberg stopt als hoofdredacteur van De Correspondent

AMSTERDAM (ANP) - Het online journalistieke platform De Correspondent is op zoek naar een nieuwe hoofdredactie. Hoofdredacteur en oprichter Rob Wijnberg gaat in een andere rol verder bij het platform en ook adjunct-hoofdredacteuren Rosan Smits en Maaike Goslinga gaan bij De Correspondent verder in een nieuwe rol, maakte de vertrekkende hoofdredactie dinsdag bekend.

38 minuten geleden
Vogelgriep vastgesteld in Ede

EDE (ANP) - In Ede (Gelderland) is vogelgriep vastgesteld op een legkippenbedrijf. De 23.000 dieren op de locatie worden geruimd. Dat heeft het ministerie van LVVN (Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur) laten weten.

1 uur geleden
CBS: 5000 minder vacatures in onderwijs

DEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 2024/25 waren er 5000 vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs minder dan in het schooljaar ervoor. In het mbo en het speciaal basisonderwijs nam de vraag naar nieuwe werknemers juist toe. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

4 uur geleden
SCP ziet in coalitieplannen risico dat ongelijkheid toeneemt

DEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.

7 uur geleden
Klöpping: Amsterdam stelt dat beloftes juridisch niks waard zijn

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.

14 uur geleden
Premier Sint Maarten feliciteert kabinet van ambtsgenoot Jetten

PHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.

14 uur geleden
NOS te spreken over kijkcijfers Winterspelen

HILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.

15 uur geleden