Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schrijver en schilder Jan Cremer (84) overleden

Schrijver en schilder Jan Cremer (84) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver en schilder Jan Cremer is woensdagochtend op 84-jarige leeftijd overleden, meldt uitgeverij De Bezige Bij. De auteur wordt in besloten kring begraven. "Hij schreef zoals hij schilderde, hij schilderde zoals hij schreef", zegt zijn vrouw Babette Cremer.

Met het overlijden van Cremer verliest Nederland een icoon, "die de kunst en literatuur ten diepste heeft veranderd", zegt De Bezige Bij. "We zijn intens bedroefd en diep getroffen door zijn dood."

De in 1940 in Enschede geboren schrijver en kunstenaar studeerde aan de kunstacademies in Arnhem, Den Haag en Parijs. Cremer debuteerde in 1964 met het autobiografische boek Ik Jan Cremer, dat toen een schokgolf veroorzaakte, onder meer door de expliciete seksscènes in de roman. "De meerderheid van de critici was geschokt door het boek, ouders verboden hun kinderen het te lezen. Uiteraard deden ze dat wel, en in groten getale", aldus De Bezige Bij over het boek, dat in vele talen werd vertaald en tientallen keren werd herdrukt.

Nieuwe roman

Later verschenen nog een tweede en derde boek van Ik Jan Cremer. Andere boeken van de auteur zijn het eveneens driedelige De Hunnen, De Venus van Montparnasse en Made in USA.

Cremer was nog bezig met een nieuwe roman, bevestigt zijn uitgever. Of die nog uitgebracht gaat worden, is nog onduidelijk.

Onderscheiding

De auteur was ook bekend vanwege zijn beeldende kunst. Werken van hem zijn onder meer te zien bij Museum de Fundatie.

In 2000 werd Cremer benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en in 2020 kreeg hij de Amsterdamse Frans Banninck Cocq-penning. Die laatste onderscheiding wordt toegekend aan personen die zich tijdens een periode van ten minste twaalf jaar "bijzonder verdienstelijk" hebben gemaakt voor Amsterdam.

Meer uit Binnenland

Staat hoeft 42 Afghaanse beveiligers niet naar Nederland te halen

DEN HAAG (ANP) - De Staat hoeft 42 Afghaanse beveiligers die de Nederlandse ambassade in Kabul bewaakten niet naar Nederland te halen, oordeelt het gerechtshof in Den Haag. Eerder bepaalde de rechter dat dit wel moest, maar in hoger beroep oordeelt het gerechtshof anders. Volgens het hof staat niet vast dat Nederland een zorgplicht voor hen heeft.

10 minuten geleden
Hermans ziet EU-klimaatdoel 2040 vooral als stip op de horizon

BRUSSEL (ANP) - Het klimaatdoel van de EU om in 2040 90 procent minder uitstoot te hebben, ziet demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat) vooral als een "stip op de horizon". Dat zei ze voorafgaand aan overleg van de klimaatministers, die dinsdag een beslissing nemen over het klimaatdoel.

41 minuten geleden
Weer te veel asielzoekers in Ter Apel ondanks grote winteropvang

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten weer meer asielzoekers dan toegestaan. Het aantal bleef anderhalve week lang onder de grens, dankzij de opening van een grote tijdelijke opvang in Biddinghuizen, maar die zit zo goed als vol en kan dus niet veel mensen meer overnemen.

1 uur geleden
Ipsos: deel mannen denkt vaker na over grensoverschrijdend gedrag

DEN HAAG (ANP) - Een deel van de mannen is door de recente aandacht voor seksueel grensoverschrijdend gedrag vaker gaan nadenken over het onderwerp. Ipsos I&O onderzocht ook wat mannen doen als anderen ongepaste opmerkingen of gebaren maken.

3 uur geleden
Stichting: hoogste aantal vrouwen in de Tweede Kamer ooit

DEN HAAG (ANP) - Bij deze Tweede Kamerverkiezingen is 43 procent van de verkozen Kamerleden een vrouw, laat stichting Stem op een Vrouw weten. Dat is het hoogste percentage vrouwen in de Kamer sinds 1918. Deze verkiezingen zijn vijf vrouwen extra met voorkeursstemmen verkozen, aldus de stichting.

9 uur geleden
VNG-voorzitter Dijksma blij met winst 'constructieve partijen'

DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is blij dat bij de verkiezingen "constructieve partijen flink gewonnen hebben". Dat zei ze maandag tijdens de Willem Drees-lezing in Den Haag, waarin ze ook waarschuwde voor politieke leiders met "makkelijke verhalen, simpele oplossingen en (hun) dwangmatige focus op het hier en nu".

12 uur geleden
Prijs naar Dolle Mina voor protest tegen geweld tegen vrouwen

LEIDEN (ANP) - De Joke Smitprijs gaat dit jaar naar de feministische beweging Dolle Mina. Aanhangers daarvan hebben de afgelopen maanden actie gevoerd om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen op straat. De onderscheiding, bestaande uit een beeld en 10.000 euro, is maandag uitgereikt in Leiden.

16 uur geleden