Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schreinemacher heeft nu geen geld voor opbouw Turkije en Syrië

Schreinemacher heeft nu geen geld voor opbouw Turkije en Syrië

DEN HAAG (ANP) - Er moet snel een reconstructiefonds van 80 tot 100 miljoen euro voor de wederopbouw van Turkije en Syrië komen, vindt een deel van de Tweede Kamer waaronder regeringspartijen D66 en ChristenUnie. Maar minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) moest ze woensdagavond tijdens een debat over hulp aan de door aardbevingen getroffen landen teleurstellen. Op dit moment heeft ze het geld niet. "We kunnen niet de humanitaire hulp aan Jemen verminderen."

Volgens Alexander Hammelburg (D66) laat Oekraïne zien hoelang het duurt voor de wederopbouw kan beginnen. Met een reconstructiefonds kan Nederland volgens hem "een koploper" worden bij de wederopbouw. ChristenUnie, DENK, SP, PvdA , Partij voor de Dieren en GroenLinks steunen zo'n fonds. CDA'er Mustafa Amhaouch staat open voor het idee, maar wil zich nog niet vastleggen op een bedrag. De Kamer prees wel de snelle noodhulp die het kabinet gaf.

Schreinemacher wil wachten op een rapport van de Wereldbank over de wederopbouw. Dan wordt volgens haar pas duidelijk wat nodig is; het gaat om een "gigantische opgave". Het getroffen gebied heeft twee keer de omvang van Nederland. De minister beloofde dat het kabinet zeker zal gaan helpen bij de wederopbouw. Maar nu al geld toezeggen voor de langere termijn, kan ze niet. "Er is geen ruimte op mijn begroting." Misschien later dit jaar wel weer, zei ze.

Volgens Hammelburg moet de minister met wat meer "creativiteit" naar haar begroting kijken. "Kijk naar een kasschuif of een andere manier om geld vrij te maken." PvdA'er Songül Mutluer en Amhaouch willen in elk geval weten wat de inzet van het kabinet wordt bij de internationale donorconferentie voor Turkije en Syrië die op 16 maart wordt gehouden. Volgens schattingen bedraagt de schade van de natuurramp zeker 100 miljard euro.

Meer uit Binnenland

Veel rook bij brand in Westelijk Havengebied Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.

20 minuten geleden
Opvarenden Hondius in Nederland zes weken in thuisquarantaine

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.

8 uur geleden
LAKS ontvangt 26.000 klachten op eerste dag eindexamens

UTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.

9 uur geleden
Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland een wolf gezien

DEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.

12 uur geleden
Peter Gillis in hoger beroep tegen vonnis in belastingfraudezaak

DEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.

15 uur geleden
Nederlands vliegtuig naar Tenerife om passagiers op te halen

DEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.

15 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter blijft 90 dagen vastzitten

MAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.

16 uur geleden