Schreinemacher heeft nu geen geld voor opbouw Turkije en Syrië
DEN HAAG (ANP) - Er moet snel een reconstructiefonds van 80 tot 100 miljoen euro voor de wederopbouw van Turkije en Syrië komen, vindt een deel van de Tweede Kamer waaronder regeringspartijen D66 en ChristenUnie. Maar minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) moest ze woensdagavond tijdens een debat over hulp aan de door aardbevingen getroffen landen teleurstellen. Op dit moment heeft ze het geld niet. "We kunnen niet de humanitaire hulp aan Jemen verminderen."
Volgens Alexander Hammelburg (D66) laat Oekraïne zien hoelang het duurt voor de wederopbouw kan beginnen. Met een reconstructiefonds kan Nederland volgens hem "een koploper" worden bij de wederopbouw. ChristenUnie, DENK, SP, PvdA , Partij voor de Dieren en GroenLinks steunen zo'n fonds. CDA'er Mustafa Amhaouch staat open voor het idee, maar wil zich nog niet vastleggen op een bedrag. De Kamer prees wel de snelle noodhulp die het kabinet gaf.
Schreinemacher wil wachten op een rapport van de Wereldbank over de wederopbouw. Dan wordt volgens haar pas duidelijk wat nodig is; het gaat om een "gigantische opgave". Het getroffen gebied heeft twee keer de omvang van Nederland. De minister beloofde dat het kabinet zeker zal gaan helpen bij de wederopbouw. Maar nu al geld toezeggen voor de langere termijn, kan ze niet. "Er is geen ruimte op mijn begroting." Misschien later dit jaar wel weer, zei ze.
Volgens Hammelburg moet de minister met wat meer "creativiteit" naar haar begroting kijken. "Kijk naar een kasschuif of een andere manier om geld vrij te maken." PvdA'er Songül Mutluer en Amhaouch willen in elk geval weten wat de inzet van het kabinet wordt bij de internationale donorconferentie voor Turkije en Syrië die op 16 maart wordt gehouden. Volgens schattingen bedraagt de schade van de natuurramp zeker 100 miljard euro.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe paneel bij de Amerikaanse begraafplaats Margraten dat de verwijderde panelen over zwarte militairen vervangt, is "verontrustend en teleurstellend", vindt historicus Kees Ribbens, verbonden aan het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies). "In de tekst van het nieuwe paneel is geen enkele verwijzing naar de rassenscheiding in het Amerikaanse leger. Dat stond wel op het oude paneel. In zoverre is het beeld nu opgepoetst of witgewassen."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee pathologen in de zaak tegen IJmuidenaar Sander K. (37), verdacht van het verkrachten en doden van de Oekraïense Arina Sasina (34), staan lijnrecht tegenover elkaar bij het beantwoorden van de vraag waardoor de vrouw is overleden. Dat bleek maandag bij de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 25.000 mensen wachten al langer dan 15 maanden op een beslissing over hun asielaanvraag. Begin vorig jaar waren dat ruim 10.000 mensen minder. Dat blijkt uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het behandelen van zaken kost meer tijd dan de IND had verwacht.
14 uur geledenKATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
16 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.
17 uur geleden