Schreinemacher belooft in Washington steun aan Oekraïense boeren
WASHINGTON (ANP) - Nederland steekt via de Wereldbank 100 miljoen euro in garanties voor financiering van agrarische bedrijven in Oekraïne en in bijvoorbeeld generatoren om het land door de komende winter te helpen. Die toezegging heeft minister Liesje Schreinemacher van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking gedaan bij de voorjaarsvergadering van de Wereldbank in Washington.
Volgens de bewindsvrouw gaat het om de eerste concrete invulling op het gebied van herstelsteun van de 2,5 miljard euro die Nederland eerder voor dit jaar aan Oekraïne heeft beloofd. De nadruk bij dat grote bedrag lag op militaire steun, maar Schreinemacher verzekert dat er ook goed naar andere steunmogelijkheden wordt gekeken.
"40 miljoen euro wordt specifiek ingezet voor agrarische bedrijven zodat zij nog dit seizoen graan kunnen kopen of landbouwmateriaal dat kapot geschoten is kunnen vervangen", legt ze uit. "Deze bedrijven gaan gewoon een lening aan met een lokale bank, maar omdat banken daar nu natuurlijk huiverig zijn met leningen komt er een garantie dat de bank ten allen tijden zijn geld terug krijgt. Dan is de bank ook geneigd sneller een lening te verstrekken."
Internationale voedselzekerheid
Volgens Schreinemacher is niet alleen de Oekraïense landbouwsector hiermee geholpen. De steun zou ook goed zijn voor de voedselzekerheid in de wereld aangezien Oekraïne veel graan exporteert.
Het resterende bedrag van de 100 miljoen euro is behalve voor de aanschaf van generatoren ook bedoeld voor bijvoorbeeld het herstellen van wegen. De generatoren zijn naar verwachting pas komende winter nodig en worden dan ook geleverd in het najaar.
Andere projecten
Schreinemacher weet nog niet in welke herstelprojecten Nederland nog meer geld zal steken. Maar steun om landmijnen te verwijderen staat wel hoog op het lijstje, "omdat mensen daar toch veilig naar huis willen kunnen".
De minister benadrukt dat Nederland Oekraïne zolang als nodig is wil blijven steunen. Dat betekent volgens haar ook dat als er bovenop de 2,5 miljard euro nog meer geld nodig blijkt, het kabinet hiernaar zal kijken. Eerder deze maand zei minister Sigrid Kaag van Financiën ook al dat ze wil praten over extra financiële steun voor het door een verwoestende oorlog getroffen land.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geleden