Schreinemacher belooft in Washington steun aan Oekraïense boeren
WASHINGTON (ANP) - Nederland steekt via de Wereldbank 100 miljoen euro in garanties voor financiering van agrarische bedrijven in Oekraïne en in bijvoorbeeld generatoren om het land door de komende winter te helpen. Die toezegging heeft minister Liesje Schreinemacher van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking gedaan bij de voorjaarsvergadering van de Wereldbank in Washington.
Volgens de bewindsvrouw gaat het om de eerste concrete invulling op het gebied van herstelsteun van de 2,5 miljard euro die Nederland eerder voor dit jaar aan Oekraïne heeft beloofd. De nadruk bij dat grote bedrag lag op militaire steun, maar Schreinemacher verzekert dat er ook goed naar andere steunmogelijkheden wordt gekeken.
"40 miljoen euro wordt specifiek ingezet voor agrarische bedrijven zodat zij nog dit seizoen graan kunnen kopen of landbouwmateriaal dat kapot geschoten is kunnen vervangen", legt ze uit. "Deze bedrijven gaan gewoon een lening aan met een lokale bank, maar omdat banken daar nu natuurlijk huiverig zijn met leningen komt er een garantie dat de bank ten allen tijden zijn geld terug krijgt. Dan is de bank ook geneigd sneller een lening te verstrekken."
Internationale voedselzekerheid
Volgens Schreinemacher is niet alleen de Oekraïense landbouwsector hiermee geholpen. De steun zou ook goed zijn voor de voedselzekerheid in de wereld aangezien Oekraïne veel graan exporteert.
Het resterende bedrag van de 100 miljoen euro is behalve voor de aanschaf van generatoren ook bedoeld voor bijvoorbeeld het herstellen van wegen. De generatoren zijn naar verwachting pas komende winter nodig en worden dan ook geleverd in het najaar.
Andere projecten
Schreinemacher weet nog niet in welke herstelprojecten Nederland nog meer geld zal steken. Maar steun om landmijnen te verwijderen staat wel hoog op het lijstje, "omdat mensen daar toch veilig naar huis willen kunnen".
De minister benadrukt dat Nederland Oekraïne zolang als nodig is wil blijven steunen. Dat betekent volgens haar ook dat als er bovenop de 2,5 miljard euro nog meer geld nodig blijkt, het kabinet hiernaar zal kijken. Eerder deze maand zei minister Sigrid Kaag van Financiën ook al dat ze wil praten over extra financiële steun voor het door een verwoestende oorlog getroffen land.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt de Raad van State (RvS) ook dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
20 uur geleden