Schouten: risico vogelgriep nog hoog, ophokplicht blijft nodig
DEN HAAG (ANP) - De ophokplicht voor pluimveebedrijven blijft nog nodig, ondanks dat de laatste uitbraak met een zeer besmettelijke variant van de vogelgriep al bijna twee maanden geleden is. Deskundigen oordelen dat het risico voor pluimveebedrijven weliswaar iets lager is, maar nog steeds als hoog wordt ingeschat.
Dat schrijft demissionair landbouwminister Carola Schouten in een brief aan de Tweede Kamer. Eind april vraagt ze om een nieuwe analyse van het risico. Commerciële pluimveehouders moeten hun vogels al sinds oktober vorig jaar binnenhouden.
In andere Europese landen, zoals Duitsland en Polen, zijn nog steeds veel besmettingen van pluimveebedrijven met de zogeheten 'hoogpathogene vogelgriep' (HPAI), die zeer besmettelijk is. Daardoor blijft ook het risico op besmettingen in Nederland hoog.
Wel worden er nu minder wilde vogels gevonden die besmet zijn. Eerder ging het om 15 tot 18 procent van de onderzochte vogels, nu is dat ongeveer 10 procent. Het gaat nu om vooral besmette roofvogels en aaseters, zoals buizerds, slechtvalken en meeuwen. Eerder waren het voornamelijk watervogels. Veel van hen zijn inmiddels weggetrokken tijdens de voorjaarstrek.
Als er geen nieuwe besmettingen meer plaatsvinden, dan kan Nederland zich volgens internationale richtlijnen voor diergezondheid vanaf 24 juni volledig vrij verklaren van vogelgriep, schrijft Schouten. De laatste besmetting werd op 20 februari dit jaar aangetroffen bij een bedrijf in Sint-Oedenrode.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.
1 dag geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.
2 dagen geledenBREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat niet instemmen met het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting dat door het Ierse voorzitterschap zaterdag is gepresenteerd. Dat zegt minister Eelco Heinen (Financiën) in een reactie.
3 dagen geledenBREDA (ANP) - Partijloos Tweede Kamerlid Mona Keijzer vindt het belangrijk "dat mensen die op een conservatieve manier naar de wereld kijken, elkaar weten te vinden". Daarom is zij ingegaan op de uitnodiging van het bestuur van NSC om te spreken op het congres van die partij. Lang niet alle NSC'ers zaten daarop te wachten; veel aanwezigen verlieten de zaal toen zij het podium beklom. "Nou, gelukkig regent het niet buiten", grapte Keijzer daarover.
3 dagen geleden