Schouten: privacyregels zitten armoedebestrijding soms in de weg
DEN HAAG (ANP) - Minister Carola Schouten (Armoedebestrijding) wil het debat aangaan met de Tweede Kamer over het afwegen van privacyregels tegenover manieren om mensen uit de armoede te helpen. De bewindsvrouw zegt dat de privacywet soms in de weg zit, vooral als de overheid mensen wil bereiken die recht hebben op bepaalde sociale regelingen, maar hiervan geen gebruik maken.
Het komt vrij vaak voor dat mensen met een kleine beurs geen aanspraak doen op regelingen die speciaal voor hen bedoeld zijn. In een debat met de Kamer verwijst Schouten naar onderzoek van de Algemene Rekenkamer waaruit dat naar voren komt.
Als voorbeeld noemt ze de aanvullende inkomensvoorziening ouderen (AIO), voor mensen die geen volledige AOW hebben opgebouwd. Deze regeling vult hun AOW aan tot het bijstandsniveau. Op deze manier komen mensen op het sociaal minimum, het bedrag dat ze volgens de overheid nodig hebben om rond te komen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB), de instantie die deze regeling uitvoert, weet in veel gevallen wie hierop recht heeft, "maar mag de gegevens niet delen van de privacywetgeving".
Meer gerichte benadering
Minister Schouten vertelt de Kamer dat ze met de SVB, uitkeringsinstantie UWV en gemeenten aan het kijken is "hoe we gerichter mensen kunnen benaderen om te zeggen: misschien heeft u recht op een aanvulling". Zij doen dat nu wel binnen de kaders van de privacywet, benadrukt de bewindsvrouw.
"Maar hier lopen we toch best wel vaak tegenaan, dus het kan zijn dat ik het debat ga zoeken met uw Kamer wat we dan belangrijker vinden op dat moment", voegt ze toe. Volgens Schouten is het ook logisch dat de privacywet serieus wordt genomen, omdat de overheid bij de aanpak van fraude de privacywetten in sommige gevallen juist heeft overtreden.
"Maar het vervelende is dat het ons op dit moment ook belemmert als we de goede dingen willen doen, om de juiste mensen goed te bereiken", verzucht Schouten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
17 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
18 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
19 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
21 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
1 dag geleden