Schouten praat met sector over oplossing voor sierteelt
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet probeert op korte termijn met een oplossing te komen voor de sierteeltsector, waar "de nood hoog is", zegt minister Carola Schouten (Landbouw). De bloementelers worden hard geraakt door de coronacrisis en vallen in veel gevallen net buiten de opgetuigde regelingen.
"We zijn hard aan het werk", zegt Schouten. Ze ziet dat de sector kampt met "heel acute problemen". De regeling waardoor bedrijven bij omzetverlies een behoorlijk deel van hun loonkosten vergoed krijgen, werkt niet voor veel bloementelers omdat zij in januari weinig mensen in dienst hebben. De vergoeding van bedrijven wordt, om fraude tegen te gaan, juist berekend op basis van de loonsom in januari.
Bovendien is de sierteeltsector veelal afhankelijk van de omzet die juist in deze tijd wordt gemaakt. "We zien dat juist in de maanden waarin het geld verdiend wordt, maart, april mei, de harde klappen vallen, dat de vraag compleet is weggevallen", aldus Schouten. Ze praat met de sector "om te kijken wat nodig is om te zorgen dat gezonde bedrijven overeind kunnen blijven".
Extra aandacht
Wanneer er een nieuw maatregelenpakket van het kabinet ligt, kan de minister nog niet zeggen. "Maar het kan niet te lang duren. Hoe langer het duurt, hoe ingewikkelder het wordt."
In Europees verband heeft het kabinet al extra aandacht gevraagd voor de bloemensector, die vooral in Nederland van groot belang is. De Europese Unie treft al maatregelen voor boeren. Zo hoopt Nederland in juli al voorschotten te kunnen geven op gelden uit het zogenoemde Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB), die eigenlijk pas veel later in het jaar beschikbaar zouden zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
2 dagen geleden