Schouten praat met sector over oplossing voor sierteelt
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet probeert op korte termijn met een oplossing te komen voor de sierteeltsector, waar "de nood hoog is", zegt minister Carola Schouten (Landbouw). De bloementelers worden hard geraakt door de coronacrisis en vallen in veel gevallen net buiten de opgetuigde regelingen.
"We zijn hard aan het werk", zegt Schouten. Ze ziet dat de sector kampt met "heel acute problemen". De regeling waardoor bedrijven bij omzetverlies een behoorlijk deel van hun loonkosten vergoed krijgen, werkt niet voor veel bloementelers omdat zij in januari weinig mensen in dienst hebben. De vergoeding van bedrijven wordt, om fraude tegen te gaan, juist berekend op basis van de loonsom in januari.
Bovendien is de sierteeltsector veelal afhankelijk van de omzet die juist in deze tijd wordt gemaakt. "We zien dat juist in de maanden waarin het geld verdiend wordt, maart, april mei, de harde klappen vallen, dat de vraag compleet is weggevallen", aldus Schouten. Ze praat met de sector "om te kijken wat nodig is om te zorgen dat gezonde bedrijven overeind kunnen blijven".
Extra aandacht
Wanneer er een nieuw maatregelenpakket van het kabinet ligt, kan de minister nog niet zeggen. "Maar het kan niet te lang duren. Hoe langer het duurt, hoe ingewikkelder het wordt."
In Europees verband heeft het kabinet al extra aandacht gevraagd voor de bloemensector, die vooral in Nederland van groot belang is. De Europese Unie treft al maatregelen voor boeren. Zo hoopt Nederland in juli al voorschotten te kunnen geven op gelden uit het zogenoemde Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB), die eigenlijk pas veel later in het jaar beschikbaar zouden zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geleden