Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schouten: nog geen vragen Brussel over misleiding rond pulsvissen

Schouten: nog geen vragen Brussel over misleiding rond pulsvissen

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Carola Schouten heeft van de Europese Commissie nog geen vragen gekregen over mogelijke misleiding door ambtenaren van haar ministerie over de pulsvisserij. "Maar als ze komen zullen we die verantwoorden", zegt zij in een debat in de Tweede Kamer. "Daar lopen wij echt niet voor weg."

De NOS meldde woensdag dat Nederlandse ambtenaren bewust informatie hebben verzwegen voor de Europese Commissie en hebben gesjoemeld met berekeningen. Daardoor konden meer vissersboten gebruik maken van pulsvissen. Bij die methode worden vissen uit de zeebodem opgejaagd met kleine stroomstootjes, waarna ze makkelijker te vangen zijn.

Pulsvissen werd de afgelopen jaren toegestaan, maar alleen in beperkte mate en voor wetenschappelijk onderzoek. Maximaal 5 procent van de vissersvloot mocht van de Europese Commissie gebruik maken van deze techniek, maar dat werd opgerekt tot een kwart. Uiteindelijk besloot Brussel het pulsvissen helemaal te verbieden.

Gesjoemel

Schouten wil niet spreken van gesjoemel door mensen op haar departement. "Maar er is wel creatief gezocht naar oplossingen. Dat hebben wij ook erkend, en gezegd dat dat er nou niet aan heeft bijgedragen dat het draagvlak in Europa toenam voor de pulskortechniek."

"We denken als Nederland vaak dat we het beste jongetje van de klas zijn", zegt D66-Kamerlid Tjeerd de Groot. "Maar als het gaat om landbouw, natuur en visserij, is eerder een vergelijking met Griekenland gepast." Hij merkt op dat het vertrouwen van Europa in Nederland hierdoor een flinke deuk oploopt.

Bewust voorgelogen

"De Europese Commissie is bewust voorgelogen om op korte termijn een paar extra vergunningen te ritselen", zegt PvdA-Kamerlid Joris Thijssen. "Dat is zeer, zeer ernstig". Hij noemt het oprekken van de regels een "structureel euvel" op het ministerie, en wijst daarbij op problemen rond onder meer stikstof en het mestoverschot.

Volgens Frank Wassenberg van de Partij voor de Dieren is Brussel "gewoon belazerd", en is ook de Nederlandse visserijsector daarvan uiteindelijk de dupe geworden. "De boodschap aan vissers was: we hebben het gefikst, ga maar door met pulsvisserij, investeer maar." Terwijl ook het ministerie volgens hem de risico's kende.

Meer uit Binnenland

Verdachte misbruikzaak oppaskinderen: walgelijke en laffe daad

DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is het hoger beroep begonnen in de zaak over het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. "Het is een walgelijke en laffe daad dat ik zoveel leed heb toegebracht. Ik heb ze pijn gedaan, angsten bezorgd en beschadigd. Er is geen enkel excuus voor wat ik heb gedaan", zei verdachte Nancy D. (57) bij aanvang. "Samen vormden we een giftige cocktail, waarbij slachtoffers zijn gevallen", zei verdachte Peter S. (62) op de eerste zittingsdag.

1 uur geleden
Ambassademedewerkers Iran tijdelijk verplaatst naar Azerbeidzjan

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassademedewerkers in Iran worden tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken (CDA) schrijft op X dat zij worden verplaatst vanwege de veiligheidsrisico's.

1 uur geleden
Rechtbank: geen nader onderzoek naar detentie ex-advocaat Weski

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag verzoeken tot nader onderzoek naar de detentieomstandigheden van ex-advocaat Inez Weski afgewezen. Weski, verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi, en haar advocaten hadden hier vorige maand tijdens een ingelaste zitting om gevraagd. De beslissing van de rechtbank betekent dat de inhoudelijke behandeling van de zaak op 2 april kan beginnen.

1 uur geleden
Optreden politie Nieuw-Dordrecht waarbij man overleed rechtmatig

NIEUW-DORDRECHT (ANP) - Het optreden van twee politieagenten vorig jaar in Nieuw-Dordrecht waarna een man om het leven kwam was rechtmatig, oordeelt het OM in Noord-Nederland na onderzoek door de Rijksrecherche. De 43-jarige man overleed aan een amfetaminevergiftiging.

2 uur geleden
OM eist 4 jaar cel en tbs in verkrachtingszaak Nijmegen in 1994

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Angelo L., voor een verkrachting meer dan dertig jaar geleden in Nijmegen. De 60-jarige L. zou op 14 januari 1994 's ochtends een toen 19-jarig meisje onder dreiging van geweld hebben verkracht. "Deze verkrachting is schokkend en de gevolgen voelt het slachtoffer nog steeds", zei de officier van justitie.

2 uur geleden
Slachtoffer verkrachting 1994: jij zou mij niet klein krijgen

ARNHEM (ANP) - "Ik kan je eindelijk vertellen wat je mij hebt aangedaan", zei het slachtoffer van een gewelddadige verkrachting in 1994 in Nijmegen dinsdag in de rechtbank in Arnhem tegen Angelo L. De 60-jarige man uit Heerlen zou haar meer dan dertig jaar geleden hebben verkracht. L. zegt zich de verkrachting niet te kunnen herinneren.

3 uur geleden
Gevangene overleden in PI Dordrecht na brand in eenpersoonscel

DORDRECHT (ANP) - In de penitentiaire inrichting in Dordrecht is een gevangene overleden na een brand in een eenpersoonscel. Dat bevestigt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving van Rijnmond.

4 uur geleden