Schouten bereid 'leefbedrag' mensen met schulden te verhogen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid om het leefbedrag waar mensen met problematische schulden recht op hebben vanaf 1 januari te verhogen. Dat moet voorkomen dat schuldeisers profiteren van de koopkrachtmaatregelen van het kabinet, in plaats van de mensen met financiële problemen. Minister Carola Schouten (Armoedebeleid) kan leven met een voorstel van D66 en de SP hiertoe en gaat kijken wat vanaf begin volgend jaar mogelijk is.
Bij sommige mensen met grote schulden wordt beslag gelegd op het inkomen. Als dat gebeurt, gaat een deel van hun inkomen (loon of uitkering) direct naar mensen of bedrijven waarbij zij nog een schuld open hebben staan. Maar mensen met problematische schulden krijgen wel zelf een minimumbedrag waar ze maandelijks van kunnen leven, bijvoorbeeld voor het betalen van de boodschappen. "Mensen kunnen al vragen om herberekening" van hun leefbedrag vanwege de hoge prijzen, geeft Schouten aan.
Maar het kabinet verhoogt het minimumloon en de uitkeringen vanaf 1 januari, juist om ervoor te zorgen dat mensen hun torenhoge rekeningen kunnen betalen. "We doen deze dingen ook zodat mensen er wat meer aan overhouden", zei Schouten eerder op donderdag tijdens een debat. "Als we dat niet lukt, schieten we ons doel voorbij."
D66 en SP dienden samen een motie in om "de beslagvrije voet zodanig aan te passen dat rekening wordt gehouden" met de hogere normen. Schouten kon zich vinden in dat voorstel, dat naar verwachting op brede steun kan rekenen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
16 uur geleden