Schouten beleeft olympische droom door geloof in eigen kunnen
BEIJING (ANP) - Irene Schouten heeft haar droom zien uitkomen door op de eerste dag van de Olympische Spelen het goud te grijpen op de 3000 meter. De Noord-Hollandse moest opboksen tegen de enorme druk, maar door te blijven geloven in eigen kunnen bevestigde Schouten dat ze op dit moment de beste schaatsster is over 3 kilometer.
Het maakte haar intens blij én opgelucht. "Deze droom had ik al van toen ik nog jong was. Dat ik mezelf nu olympisch kampioen kan noemen op een individuele afstand, pakt nooit meer iemand van me af", zei de 29-jarige schaatsster met een stralende glimlach over haar hele gezicht.
Schouten won dit seizoen alle races op de 3000 en 5000 meter waarin ze van start ging, maar in de aanloop naar de olympische 3 kilometer sloeg de twijfel toch even toe. "Vanmiddag dacht ik nog: misschien was het niet zo handig om het hele voorseizoen zo te rijden. Het gaf deels vertrouwen dat ik met voorsprong won in de wereldbeker terwijl de races niet eens perfect waren. Maar het leverde ook extra druk op."
Uren voorafgaand
Vooral in de uren voorafgaand aan haar eerste race in Beijing was ze heel gespannen geweest. Schouten: "Je rijdt 's avonds en dan heb je een heel lange dag. Ik lag vanmiddag in bed en dacht: pfff... dit vind ik eigenlijk helemaal niet zo leuk. Ik hoopte dat het snel avond was. Ik moest het in mijn hoofd ook niet groter maken dan dat het is. Het is een 3 kilometer en die heb ik al heel vaak gereden en tegen dezelfde mensen."
Lang dacht Schouten dat andere schaatssters beter waren dan zijzelf. Totdat er ineens een wedstrijd kwam waarin zij de beste was. Volgens de Noord-Hollandse was dat op de NK afstanden in het najaar van 2020, toen ze voor het eerst de titels pakte op de 3000 en 5000 meter. "Toen viel het op z'n plek. Ik denk dat ik het niveau vanaf toen best omhoog heb gehaald. Daarvoor reed iedereen rond de 4 minuten. Die tijd heb ik vorig jaar en dit jaar helemaal niet gereden."
Geloof
Ook op de National Speed Skating Oval in Beijing hield Schouten dat geloof. "Ik wist wat voor rondjes ik in de trainingen had gereden, al is een wedstrijd altijd anders. Ik heb me niet super bezig gehouden met wat anderen reden", zei ze. De snelste tijd tot dan toe van de Canadese Isabelle Weidemann wist ze zelfs niet precies. "Ja rond de 3.58, zoiets. Daar was ik niet echt mee bezig. Ik moest zelf rijden. Dat was ook goed van mezelf."
Met een olympische titel op zak is de druk er deels af, erkende ze. Maar Schouten wil in Beijing nog meer. "Mijn grootste doel heb ik gehaald en dat is olympisch kampioen worden. Maar ik wil op de 5 kilometer ook een goede rit neerzetten en Weidemann is heel sterk. Dus dat wordt een zware strijd."
Meer uit Sport
ABU DHABI (ANP) - Ferrari stuurt in de eerste vrije training bij de Grote Prijs van Abu Dhabi de broers Charles (28) en Arthur Leclerc (25) de baan op. Arthur, de jongste van de twee, vervangt Lewis Hamilton. De GP van Abu Dhabi is de slotrace van het jaar. Drie coureurs gaan uitmaken wie wereldkampioen in de Formule 1 wordt: Lando Norris en Oscar Piastri van McLaren en Max Verstappen van Red Bull.
3 uur geledenLUBLIN (ANP) - Zwemmer Caspar Corbeau heeft bij de Europese kampioenschappen kortebaan in Lublin in Polen de titel gewonnen op de 100 meter schoolslag. De 24-jarige Amerikaans-Nederlandse zwemmer zette een tijd neer van 55,85 seconden. De Turk Emre Sakci werd tweede in 56,22 en het brons ging naar de Oostenrijker Luka Mladenovic: 56,27. Koen de Groot kwam niet verder dan de zesde tijd (56,58).
15 uur geledenABU DHABI (ANP) - Max Verstappen heeft vrijwel zeker de winst nodig in de slotrace van Abu Dhabi om voor de vijfde keer in zijn carrière wereldkampioen te worden. De Nederlander moet dan hopen dat Lando Norris vierde of lager eindigt. In dat geval komt de coureur van Red Bull uit op 421 punten, exact 1 punt meer dan de coureur van McLaren.
21 uur geledenABU DHABI (ANP) - McLaren kiest ervoor om ook in de slotrace van de Formule 1 geen teamorders te geven. Teambaas Andrea Stella laat weten dat Lando Norris en Oscar Piastri ook in de Grote Prijs van Abu Dhabi vrij mogen racen. Beide coureurs maken nog aanspraak op de wereldtitel.
22 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Nederlandse politie waarschuwt via X voor handel in valse tickets voor de GP van Abu Dhabi. De Nederlander Max Verstappen kan daar voor de vijfde keer in zijn loopbaan wereldkampioen worden. Dan moet hij wel een achterstand van 12 punten op Lando Norris goedmaken. "Let op: er worden valse tickets aangeboden, onder andere via onbetrouwbare webwinkels. Koop alleen via officiële kanalen. Voorkom oplichting!", zo luidt de boodschap van de politie aan de racefans op zoek naar toegangsbewijzen.
22 uur geledenABU DHABI (ANP) - Lando Norris kijkt "vol enthousiasme" uit naar de laatste race van het Formule 1-seizoen waarin hij zondag in Abu Dhabi mogelijk wereldkampioen kan worden. "Vorig jaar moesten we voor het constructeurskampioenschap gaan, en dit jaar gaan we als kampioen daarvan de strijd aan, met nóg een belangrijk kampioenschap om te winnen", zegt Norris in een persbericht van McLaren.
23 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De ceremonie voor het overhandigen van de olympische vlam voor de Winterspelen van 2026 in Milaan en Cortina d'Ampezzo aan de Italiaanse delegatie vindt donderdag in een verkorte versie plaats. Dat heeft het Griekse Olympisch Comité (HOC) donderdag bekendgemaakt.
1 dag geleden