Schotse voetbalbond legt het koppen aan banden
GLASGOW (ANP) - De Schotse voetbalbond legt het koppen flink aan banden. Trainingsoefeningen die herhaald koppen inhouden, mogen ook door de profs niet vaker dan één keer per week worden uitgevoerd. Dat heeft de Schotse bond besloten op basis van een nieuw onderzoek.
Ook mogen trainingsoefeningen waarbij herhaaldelijk koppen aan de orde is niet plaatsvinden op de dag voor én de dag na een wedstrijd. Clubs moeten het aantal keer dat spelers koppen tijdens trainingen controleren om de algehele 'kopbelasting' te verminderen.
In 2019 bleek uit een onderzoek van de universiteit van Glasgow al dat ex-profvoetballers een verhoogd risico hebben om te overlijden aan dementie of de ziekte van Parkinson. Ook al was het niet mogelijk om een direct verband tussen deze ziekten en kopballen vast te stellen, besloten de voetbalclubs in Engeland, Schotland en Noord-Ierland toch om kopballen te verbieden in trainingen voor kinderen onder de 11 jaar. Voor spelers tot 17 jaar werden regels opgesteld om zo min mogelijk te koppen.
Meetbare geheugenstoornis
De Schotse bond FA heeft nu in samenwerking met de Hampden Sports Clinic opnieuw onderzoek gedaan naar koppen in training. De studie omvatte gegevens en inzichten uit het mannen- en vrouwenvoetbal voor volwassenen (18 jaar en ouder). Uit een enquête onder managers en coaches bleek dat meer dan 70 procent voorstander is van de introductie van koprichtlijnen voor senioren.
"Terwijl het onderzoek zich verder ontwikkelt, is datgene wat we al wisten over koppen en de impact op de hersenen opnieuw bevestigd", zegt John MacLean, hoofd medische zaken bij de Schotse FA. "Er is een meetbare geheugenstoornis die 24 tot 48 uur aanhoudt na een reeks kopballen. Daarom is het doel om elk mogelijk effect te verminderen door de algehele blootstelling aan koppen te verminderen."
Meer uit Voetbal
DEVENTER (ANP) - AZ start donderdagavond tegen Go Ahead Eagles met zes wijzigingen vergeleken met de basiself van de bekerfinale. Zondag wonnen de Alkmaarders de vijfde KNVB-beker in de clubgeschiedenis door NEC met 5-1 te verslaan. Twee dagen na de huldiging speelt AZ in de Eredivisie tegen de bekerwinnaar van vorig seizoen. De aftrap is om 18.45 uur.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het kort geding dat NAC Breda heeft aangespannen tegen voetbalbond KNVB is dinsdag vanaf 09.00 uur te volgen via een livestream. Dat meldt de rechtbank Midden-Nederland.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dennis te Kloese (51) gaat Feyenoord na 4,5 jaar verlaten. De algemeen directeur verlaat de Rotterdamse voetbalclub op 1 juli. Dat heeft Feyenoord bevestigd. Te Kloese was ook verantwoordelijk voor voetbaltechnische zaken. Hij gaat op zoek naar een nieuwe uitdaging.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Real Madrid kan de rest van het seizoen geen beroep meer doen op Éder Militão en Arda Güler. De twee spelers hebben allebei een hamstringblessure opgelopen, heeft de club bevestigd.
3 uur geledenBARCELONA (ANP) - Lamine Yamal mist de rest van het seizoen bij FC Barcelona. De koploper van de Spaanse competitie bevestigde donderdag dat de 18-jarige aanvaller een hamstringblessure heeft opgelopen, maar verwacht ook dat hij op tijd hersteld is om met Spanje deel te nemen aan het WK voetbal, dat begint op 11 juni.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax zal mogelijke wedstrijden in de play-offs om een plaats in de voorronde van de Conference League in Volendam spelen. Dat heeft Ajax na eerdere berichten van De Telegraaf aan het ANP bevestigd.
4 uur geledenBARCELONA (ANP) - Frenkie de Jong gelooft dat Nederland het WK voetbal deze zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico kan winnen. Dat vertelde de middenvelder van FC Barcelona in een interview op Ziggo Sport naar aanleiding van zijn 293e optreden voor Barça, waarmee hij de Nederlander is geworden met de meeste wedstrijden voor de Catalaanse club. "Als wij op onze top zijn, kunnen we verrassen", zei De Jong.
8 uur geleden