Schotse voetbalbond legt het koppen aan banden
GLASGOW (ANP) - De Schotse voetbalbond legt het koppen flink aan banden. Trainingsoefeningen die herhaald koppen inhouden, mogen ook door de profs niet vaker dan één keer per week worden uitgevoerd. Dat heeft de Schotse bond besloten op basis van een nieuw onderzoek.
Ook mogen trainingsoefeningen waarbij herhaaldelijk koppen aan de orde is niet plaatsvinden op de dag voor én de dag na een wedstrijd. Clubs moeten het aantal keer dat spelers koppen tijdens trainingen controleren om de algehele 'kopbelasting' te verminderen.
In 2019 bleek uit een onderzoek van de universiteit van Glasgow al dat ex-profvoetballers een verhoogd risico hebben om te overlijden aan dementie of de ziekte van Parkinson. Ook al was het niet mogelijk om een direct verband tussen deze ziekten en kopballen vast te stellen, besloten de voetbalclubs in Engeland, Schotland en Noord-Ierland toch om kopballen te verbieden in trainingen voor kinderen onder de 11 jaar. Voor spelers tot 17 jaar werden regels opgesteld om zo min mogelijk te koppen.
Meetbare geheugenstoornis
De Schotse bond FA heeft nu in samenwerking met de Hampden Sports Clinic opnieuw onderzoek gedaan naar koppen in training. De studie omvatte gegevens en inzichten uit het mannen- en vrouwenvoetbal voor volwassenen (18 jaar en ouder). Uit een enquête onder managers en coaches bleek dat meer dan 70 procent voorstander is van de introductie van koprichtlijnen voor senioren.
"Terwijl het onderzoek zich verder ontwikkelt, is datgene wat we al wisten over koppen en de impact op de hersenen opnieuw bevestigd", zegt John MacLean, hoofd medische zaken bij de Schotse FA. "Er is een meetbare geheugenstoornis die 24 tot 48 uur aanhoudt na een reeks kopballen. Daarom is het doel om elk mogelijk effect te verminderen door de algehele blootstelling aan koppen te verminderen."
Meer uit Voetbal
LEEUWARDEN (ANP) - SC Cambuur kan dit weekend nog niet promoveren naar de Eredivisie. In het eigen Kooi Stadion verloren de Leeuwarders met 4-3 van Jong AZ in een tumultueus duel dat meerdere keren werd stilgelegd.
6 uur geledenALMELO (ANP) - Heracles Almelo is er tegen Excelsior in de strijd om lijfsbehoud niet in geslaagd het gat met de concurrentie wat verder te dichten. In eigen huis bleef de ploeg van Ernest Faber steken op 1-1.
6 uur geledenCAGLIARI (ANP) - Napoli is door een zege op Cagliari opgerukt naar de tweede plaats in de Serie A. De ploeg van trainer Antonio Conte won met 1-0 op Sardinië en kwam op 62 punten. Dat zijn er zes minder dan koploper Internazionale en twee meer dan AC Milan.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Aanvaller Oskar Zawada komt dit seizoen niet meer in actie voor FC Groningen. Trainer Dick Lukkien heeft bekendgemaakt dat de Pool is geopereerd aan zijn schouder. "Dit betekent wel einde seizoen voor hem", zegt de coach op de clubwebsite.
10 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - Cristiano Ronaldo is wegens een hamstringblessure niet opgeroepen voor de oefeninterlands van het Portugese voetbalelftal. De vedette van het Portugese voetbal miste door de blessure de laatste twee competitiewedstrijden voor zijn Saudische club Al-Nassr.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoorder Bart Nieuwkoop komt dit seizoen niet meer in actie. De rechtervleugelverdediger liep zondag in de thuiswedstrijd tegen Excelsior als invaller een blessure op en die blessure houdt hem in ieder geval de laatste zeven competitiewedstrijden aan de kant.
13 uur geledenBREDA (ANP) - NAC Breda wil dat de KNVB onderzoek doet naar een mogelijk niet-speelgerechtigde speler van Go Ahead Eagles. Om wie het gaat, is niet bekend. De Brabanders verloren het onderlinge duel in de Eredivisie zondag met 6-0.
14 uur geleden