Schotse regering zet weer in op onafhankelijkheidsreferendum
EDINBURGH (ANP/BLOOMBERG) - De Schotse regering van premier Nicola Sturgeon hervat de procedure voor een nieuw onafhankelijkheidsreferendum. Die volksraadpleging moet in 2023 plaatsvinden, aldus Sturgeon in het parlement. Het opzetten van een nieuw referendum werd eerder stilgelegd, omdat de regering wilde focussen op het bestrijden van de coronapandemie.
Een referendum kan volgens de regering pas plaatsvinden als de coronacrisis voorbij is, maar de Schotse regering hervat wel weer het werk aan een plan voor onafhankelijkheid. De conservatieve oppositie wil dat Sturgeon blijft focussen op de situatie rondom het coronavirus. De conservatieven waren een van de drie grote partijen die bij het eerste referendum voor Schotse onafhankelijkheid in 2014 actie voerden om bij het Verenigd Koninkrijk te blijven.
De Schotse Nationale Partij van Sturgeon haalde in mei een grote verkiezingszege bij de regionale parlementsverkiezingen. Hierdoor kwam een nieuw onafhankelijkheidsreferendum een stap dichterbij. Sturgeon zei dat politici in Londen die het referendum willen tegenhouden ruzie zoeken met de "democratische wensen" van de Schotten. De Britse premier Boris Johnson liet al weten een referendum niet toe te staan, maar Sturgeon kan dat aanvechten bij de rechter.
Bij het vorige referendum in 2014 stemde 55 procent voor verblijf in het VK, maar dat was nog voor de brexit. De meeste Schotten waren tegen het Britse vertrek uit de Europese Unie.
Bij haar toespraak dinsdag heeft Sturgeon ook andere regeringsplannen uitgezet. Zo moet het makkelijker gaan worden voor transgenders om hun geregistreerde gender aan te passen, kan iedereen onder de 22 vanaf januari gratis met de bus en moet Schotland een eigen gezondheidsdienst krijgen.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
1 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
3 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.
3 uur geledenHAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.
3 uur geleden