Schotse regering zet weer in op onafhankelijkheidsreferendum
EDINBURGH (ANP/BLOOMBERG) - De Schotse regering van premier Nicola Sturgeon hervat de procedure voor een nieuw onafhankelijkheidsreferendum. Die volksraadpleging moet in 2023 plaatsvinden, aldus Sturgeon in het parlement. Het opzetten van een nieuw referendum werd eerder stilgelegd, omdat de regering wilde focussen op het bestrijden van de coronapandemie.
Een referendum kan volgens de regering pas plaatsvinden als de coronacrisis voorbij is, maar de Schotse regering hervat wel weer het werk aan een plan voor onafhankelijkheid. De conservatieve oppositie wil dat Sturgeon blijft focussen op de situatie rondom het coronavirus. De conservatieven waren een van de drie grote partijen die bij het eerste referendum voor Schotse onafhankelijkheid in 2014 actie voerden om bij het Verenigd Koninkrijk te blijven.
De Schotse Nationale Partij van Sturgeon haalde in mei een grote verkiezingszege bij de regionale parlementsverkiezingen. Hierdoor kwam een nieuw onafhankelijkheidsreferendum een stap dichterbij. Sturgeon zei dat politici in Londen die het referendum willen tegenhouden ruzie zoeken met de "democratische wensen" van de Schotten. De Britse premier Boris Johnson liet al weten een referendum niet toe te staan, maar Sturgeon kan dat aanvechten bij de rechter.
Bij het vorige referendum in 2014 stemde 55 procent voor verblijf in het VK, maar dat was nog voor de brexit. De meeste Schotten waren tegen het Britse vertrek uit de Europese Unie.
Bij haar toespraak dinsdag heeft Sturgeon ook andere regeringsplannen uitgezet. Zo moet het makkelijker gaan worden voor transgenders om hun geregistreerde gender aan te passen, kan iedereen onder de 22 vanaf januari gratis met de bus en moet Schotland een eigen gezondheidsdienst krijgen.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
50 minuten geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
5 uur geleden