Schotse regering zet weer in op onafhankelijkheidsreferendum
EDINBURGH (ANP/BLOOMBERG) - De Schotse regering van premier Nicola Sturgeon hervat de procedure voor een nieuw onafhankelijkheidsreferendum. Die volksraadpleging moet in 2023 plaatsvinden, aldus Sturgeon in het parlement. Het opzetten van een nieuw referendum werd eerder stilgelegd, omdat de regering wilde focussen op het bestrijden van de coronapandemie.
Een referendum kan volgens de regering pas plaatsvinden als de coronacrisis voorbij is, maar de Schotse regering hervat wel weer het werk aan een plan voor onafhankelijkheid. De conservatieve oppositie wil dat Sturgeon blijft focussen op de situatie rondom het coronavirus. De conservatieven waren een van de drie grote partijen die bij het eerste referendum voor Schotse onafhankelijkheid in 2014 actie voerden om bij het Verenigd Koninkrijk te blijven.
De Schotse Nationale Partij van Sturgeon haalde in mei een grote verkiezingszege bij de regionale parlementsverkiezingen. Hierdoor kwam een nieuw onafhankelijkheidsreferendum een stap dichterbij. Sturgeon zei dat politici in Londen die het referendum willen tegenhouden ruzie zoeken met de "democratische wensen" van de Schotten. De Britse premier Boris Johnson liet al weten een referendum niet toe te staan, maar Sturgeon kan dat aanvechten bij de rechter.
Bij het vorige referendum in 2014 stemde 55 procent voor verblijf in het VK, maar dat was nog voor de brexit. De meeste Schotten waren tegen het Britse vertrek uit de Europese Unie.
Bij haar toespraak dinsdag heeft Sturgeon ook andere regeringsplannen uitgezet. Zo moet het makkelijker gaan worden voor transgenders om hun geregistreerde gender aan te passen, kan iedereen onder de 22 vanaf januari gratis met de bus en moet Schotland een eigen gezondheidsdienst krijgen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
3 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
6 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
8 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
10 uur geleden