Schotse regering zet weer in op onafhankelijkheidsreferendum
EDINBURGH (ANP/BLOOMBERG) - De Schotse regering van premier Nicola Sturgeon hervat de procedure voor een nieuw onafhankelijkheidsreferendum. Die volksraadpleging moet in 2023 plaatsvinden, aldus Sturgeon in het parlement. Het opzetten van een nieuw referendum werd eerder stilgelegd, omdat de regering wilde focussen op het bestrijden van de coronapandemie.
Een referendum kan volgens de regering pas plaatsvinden als de coronacrisis voorbij is, maar de Schotse regering hervat wel weer het werk aan een plan voor onafhankelijkheid. De conservatieve oppositie wil dat Sturgeon blijft focussen op de situatie rondom het coronavirus. De conservatieven waren een van de drie grote partijen die bij het eerste referendum voor Schotse onafhankelijkheid in 2014 actie voerden om bij het Verenigd Koninkrijk te blijven.
De Schotse Nationale Partij van Sturgeon haalde in mei een grote verkiezingszege bij de regionale parlementsverkiezingen. Hierdoor kwam een nieuw onafhankelijkheidsreferendum een stap dichterbij. Sturgeon zei dat politici in Londen die het referendum willen tegenhouden ruzie zoeken met de "democratische wensen" van de Schotten. De Britse premier Boris Johnson liet al weten een referendum niet toe te staan, maar Sturgeon kan dat aanvechten bij de rechter.
Bij het vorige referendum in 2014 stemde 55 procent voor verblijf in het VK, maar dat was nog voor de brexit. De meeste Schotten waren tegen het Britse vertrek uit de Europese Unie.
Bij haar toespraak dinsdag heeft Sturgeon ook andere regeringsplannen uitgezet. Zo moet het makkelijker gaan worden voor transgenders om hun geregistreerde gender aan te passen, kan iedereen onder de 22 vanaf januari gratis met de bus en moet Schotland een eigen gezondheidsdienst krijgen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
11 uur geleden