Schotse leider ontvangt jonge activisten Thunberg en Nakate
GLASGOW (ANP) - De Schotse leider Nicola Sturgeon heeft tijdens klimaattop COP26 een gesprek gehad met klimaatactivisten Greta Thunberg en Vanessa Nakate. De eerste minister zei na het gesprek dat goed geluisterd moet worden naar jongeren, schrijven Britse media.
De BBC zond beelden uit van het gesprek tussen de 51-jarige Schotse leider en de jonge actievoerders uit Zweden en Oeganda, die samen rond een tafel zaten. Het gesprek ging onder meer over overstromingen in Schotland.
De achttienjarige Thunberg behoort wereldwijd tot de bekendste klimaatactivisten. Toch heeft ze naar eigen zeggen geen officiële uitnodiging gekregen om de klimaatconferentie toe te spreken. Dat weerhield de Zweedse tiener er niet van om toch af te reizen naar het Verenigd Koninkrijk, waar ze naar verwachting zal deelnemen aan demonstraties.
Thunberg heeft haar miljoenen volgers op Twitter alvast gevraagd een open brief te ondertekenen waarin regeringen van verraad worden beschuldigd. Het doel om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden zou nog steeds "catastrofaal ver weg" zijn. "En toch zorgen regeringen overal dat de crisis erger wordt. Ze geven miljarden uit aan fossiele brandstoffen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
37 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."
2 uur geleden